Blog (14)
Komentarze (380)
Recenzje (0)

Alternatywne systemy operacyjne - JNode

Strona główna@max1234Alternatywne systemy operacyjne - JNode
21.07.2012 23:18

[img=logo]

Właśnie skończyłem pisać drugi już wpis z serii „Alternatywne systemy operacyjne”. Dzisiejszym opisywanym systemem będzie JNode.

Co to jest?

JNode (Java New Operating System Design Effort) jest systemem operacyjnym napisanym w języku Java (z małymi wstawkami w Assemblerze). Cechuje go łatwość obsługi, uruchamialność na nowoczesnych maszynach oraz kod źródłowy otwarty dla wszystkich. Początkowo nazywał się Java Bootable System (JBS).

Obecna stabilna wersja to 0.2.8, wydana 2 lutego 2009 roku.

Skąd pobrać system?

JNode można ściągnąć ze strony jnode.org.

Pomyślność uruchomienia systemu

Na wirtualnej maszynie JNode uruchomił się, aczkolwiek trwało to bardzo długo. Myślę, że to z powodu ociężałości systemu oraz specyfikacji VM.

Na normalnym komputerze system również się pomyślnie uruchomił, nie wypluwając błędów. Poza tym trwało to o wiele szybciej :)

Instalacji nie testowałem, gdyż JNode takowej funkcji…nie ma. Istnieje wprawdzie możliwość ręcznego zainstalowania systemu, lecz wówczas nie ma stuprocentowej gwarancji poprawnego działania JNode’a.

Screeny

Konsola JNode
Konsola JNode
Interfejs użytkownika (screen z jnode.org)
Interfejs użytkownika (screen z jnode.org)
JNode działający na moim komputerze
JNode działający na moim komputerze

Szybkość działania

Sama konsola w JNode działała dość sprawnie, płynnie i szybko, aczkolwiek zdarzały się opóźnienia w wykonywaniu poleceń. Jej szybkość oceniam na 5-.

Jeśli natomiast chodzi o GUI, to się ciął, zostawały ślady kursora oraz okien i czasami reagował z opóźnieniem. Aplikacje chodziły w miarę sprawnie i nie doświadczyłem większych zacięć. Zwrócę też uwagę na to, że w moim wypadku musiałem włączyć system w trybie VESA, bo inaczej GUI się nie uruchamiało (czarny ekran) ze względu na niewspieraną kartę graficzną…

Szybkość GUI oceniam na 3+.

Wykrywalność sprzętu

JNode bez problemu wykrył myszkę i klawiaturę, ale przewodowe. Normalnie korzystam z zestawu bezprzewodowego, lecz na tym systemie nie zadziałał. Karty dźwiękowej nie sprawdzałem, gdyż nie było takiej możliwości. Natomiast karta sieciowa (Realtek RTL8102E) w ogóle nie została wykryta mimo uprzedniego skonfigurowania JNode zgodnie ze wskazówkami na stronie. Reszty sprzętu nie sprawdzałem ze względu na nieco ograniczoną funkcjonalność systemu.

Oprogramowanie

Zgodnie z zapewnieniami na stronie JNode, pod tym systemem działają aplikacje napisane w Javie. Niestety, do teraz nie mogę dojść, jak uruchomić programy *.jar. Jeśli wy wiecie, oświećcie mnie :)

Natomiast w samym systemie (GUI) można znaleźć trzy proste gry (Tetris, BoxWorld i Rubik), konsolę, aplet do zmiany koloru pulpitu oraz demonstracje. Działają one dość dobrze ;)

Warto wiedzieć…

  • Podłączenie pendrive’a w JNode może graniczyć z cudem ze względu na błąd (wyjątek?) o numerze 0x0000009, który u mnie występował.
  • JNode wywali błąd, jeśli natknie się na dysk z partycją rozszerzoną (przynajmniej u mnie)
  • W JNode działa 3D (świadczy o tym gra Rubik)
  • System sprawnie montuje partycje NTFS
  • System uruchamia się na normalnym komputerze w ciągu 24 sekund, a zamyka w ciągu dwóch (mierzone trzykrotnie stoperem)
  • Nie warto wydawać polecenia reboot w konsoli, gdy GUI jest uruchomione, gdyż skutkuje to zawieszeniem systemu...
  • GUI należy uruchomić ręcznie dwoma poleceniami: gc i startawt

Podsumowanie

Powiem krótko - JNode jest świetnym argumentem na obalenie mitu, że nie da się napisać systemu operacyjnego w Javie. Funkcjonalność ani szybkość niestety nie powala na kolana. Tak samo jest z oprogramowaniem – autor zapewnia, że na 100% zadziałają tylko aplikacje konsolowe (graficzne też się mogą uruchomić, ale są na to mniejsze szanse). Sam zresztą nie mogłem tego sprawdzić (nie wiem po prostu jak). Myślę, że JNode nigdy nie zostanie sensowną alternatywą dla naszych ulubionych systemów. Reasumując, ten system jest bardziej dla pasjonatów niż dla przeciętnego zjadacza chleba ;)

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)