Blog (14)
Komentarze (380)
Recenzje (0)

Alternatywne systemy operacyjne - systemy niepoddane testom

Strona główna@max1234Alternatywne systemy operacyjne - systemy niepoddane testom
18.08.2012 22:31

Witam na najprawdopodobniej ostatnim już wpisie z „Alternatywnych systemów operacyjnych”, który nie ukaże, jak zwykle, recenzji jednego systemu, tylko listę innych ciekawych wg mnie OS'ów*, których nie poddałem testom. Będą wprawdzie tylko krótkie opisy i odnośniki do stron systemów, lecz myślę, że powinno to w tym wypadku wystarczyć :)

Serdecznie zapraszam!

*OS (ang. operating system) - w skrócie system operacyjny.

Syllable Desktop

427386

Co to jest?

Syllable Desktop to łatwy w obsłudze, otwartoźródłowy system służący głównie do domu i biura. Jego jądro napisane jest w C oraz Assemblerze. Aplikacje uruchamialne na tym systemie są napisane w C++. Najbardziej charakterystyczne cechy Syllable to szybkość, konfiguracja wyłącznie graficzna oraz automatyczne wykrywanie sprzętu. Rozwój systemu zapoczątkowano w 2002 roku.

Syllable Desktop, w przeciwieństwie do swojej serwerowej wersji, ABSOLUTNIE nie korzysta z jądra Linux.

Strona systemu

Więcej informacji (w tym aktualności, pobieranie oraz screeny) można znaleźć na stronie syllable.org.

MenuetOS

427393

Co to jest?

MenuetOS to lekki system operacyjny napisany w całości w Assemblerze. Bez problemu mieści się na zwykłej dyskietce o wielkości 1,44 MB. Dostępna jest 32- i 64-bitowa wersja. System zapewnia m.in. obsługę DVB-T oraz TCP/IP. Aplikacje dostępne dla MenuetOS są pisane również w Assemblerze, aczkolwiek niewykluczona jest możliwość tworzenia programów w innych językach (np. C++). W systemie można znaleźć m.in. prototypową przeglądarkę WWW, odtwarzacz plików WAV, płyt DVD oraz przeglądarkę plików graficznych.

Strona systemu

Więcej informacji (w tym aktualności, pobieranie oraz screeny) można znaleźć na stronie menuetos.net.

KolibriOS

427399

Co to jest?

KolibriOS to lekki, otwartoźródłowy system napisany w całości w Assemblerze. Został on stworzony na podstawie MenuetOS i czerpie z niego wiele cech, w tym lekkość. Jego rozwój został zapoczątkowany w 2004 roku.

Strona systemu

Więcej informacji (w tym aktualności, pobieranie oraz screeny) można znaleźć na stronie kolibrios.org.

Visopsys

427405

Co to jest?

Visopsys (Visual Operating System) jest otwartoźródłowym systemem operacyjnym rozwijanym przez niezależnego informatyka – Andy'iego McLaughlina. Został on zapoczątkowany w 1997 roku. Jak zapewnia twórca, nie jest to klon żadnego systemu. Główne cechy to obecność interfejsu graficznego, tryb chroniony działający w 100%, szybkość, lekkość oraz multizadaniowość. Istnieje możliwość zainstalowania systemu z dysku USB.

Strona systemu

Więcej informacji (w tym aktualności, pobieranie oraz screeny) można znaleźć na stronie visopsys.org.

Zakończenie

Na tym chciałbym zakończyć zapoczątkowaną miesiąc temu serię „Alternatywne systemy operacyjne”. Dziękuję wszystkim czytelnikom DP, którzy poświęcili czas na czytanie moich wpisów. Nie oznacza to jednak, że kończę pisanie swojego bloga. Co jakiś czas będę wstawiał wpisy na różne tematy informatyczne.

To byłoby na tyle. Do zobaczenia następnym razem! :-)

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)