Blog (11)
Komentarze (68)
Recenzje (0)

Windows 8 - brakujące opcje

@michal.b1990Windows 8 - brakujące opcje
22.11.2012 17:42

Z Windows 8 korzystam od czasu udostępnienia publicznie dostępnej wersji Consumer Preview, następnie używałem Windows 8 Release Preview, a w końcu wersji finalnej. Przez ten czas mogłem zapoznać się z zaletami i wadami nowego interfejsu. W tym wpisie postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami na temat tego co mogłoby być zrobione lepiej, oraz jakich opcji brakuje w interfejsie najnowszej odsłony najpopularniejszego systemu operacyjnego.

Wyłączanie komputera - czy można było prościej?

Zacznę od rzeczy, która najbardziej zdziwiła mnie podczas pierwszego kontaktu z nowym systemem - umieszczenia przycisku umożliwiającego wyłączenie, uśpienie lub ponowne uruchomienie komputera. Wybór miejsca w którym przycisk się znajduje jest dla mnie chyba najbardziej niezrozumiałą decyzją podjętą przez projektantów nowego interfejsu. Znacznie wygodniejszy byłby przycisk umieszczony tak jak na obrazku poniżej.

Przycisk zasilania w łatwiej dostępnym miejscu.
Przycisk zasilania w łatwiej dostępnym miejscu.

Przyspieszyłoby to dostęp do tej dość często używanej funkcji, a przede wszystkim ułatwiłoby znalezienie jej podczas pierwszego kontaktu z nową wersją Windows.

Dowolne ułożenie kafelków na ekranie startowym

Kafelki wyświetlane na ekranie startowym mogą być układane w różny sposób. Niestety nie ma możliwości naprawdę dowolnego ich ustawienia. Kafelki mogą być rozmieszczone wyłącznie obok siebie. Jest to dosyć irytująca cecha. Przykłady pokażę na ilustracjach.

Dostępna w systemie możliwość rozmieszczenia kafelków.
Dlaczego nie można tak...
albo nawet tak?
albo nawet tak?

Ustawienia kolorystyki okien

System Microsoftu już w starych wersjach takich jak Windows 98 oferował dość duże możliwości zmiany kolorystyki wyświetlanych okien. Windows 98 pozwalał na przykład na wybór koloru paska tytułowego, ustawienie koloru tekstu wyświetlanego jako tytuł okna a nawet zmianę używanej do tego celu czcionki.

Dość rozbudowane możliwosci zmiany wyglądu systemu Windows 98
Dość rozbudowane możliwosci zmiany wyglądu systemu Windows 98

Windows 8 powinien posiadać podobne okienko, oczywiście w nowocześniejszej formie. Niestety użytkownicy zostali pozbawieni możliwości bardziej zaawansowanej konfiguracji wyglądu systemu. Przywrócenie tej opcji pozwoliłoby wyeliminować problem jakiego doświadczają zwolennicy ciemnej kolorystyki - niewidocznych elementów.

Problem z ciemnym obramowaniem okna. Nieczytelny tekst i słabo widoczne przyciski.
Problem z ciemnym obramowaniem okna. Nieczytelny tekst i słabo widoczne przyciski.

Lepsza integracja Modern UI i pulpitu

Często krytykowaną cechą Windows 8 jest niespójność wyglądu nowych elementów takich jak ekran startowy i tradycyjnego pulpitu. Jednym z powodów jest zastosowanie innych kolorów oraz rozdzielenie opcji personalizacji wyglądu pulpitu i Modern UI. Moim zdaniem wszystkie opcje dotyczące wyglądu systemu powinny zostać pogrupowane w jednym miejscu, powinna istnieć możliwość ustawienia identycznej kolorystyki zarówno okien jak i ekranu startowego. Opcją, której bardzo brakuje jest również możliwość ustawienia własnego obrazka w roli tła ekranu startowego.

Opcjonalne uruchamianie aplikacji Modern UI w trybie pulpitu

Ciekawą rzeczą, której brakuje w Windows 8 byłaby możliwość opcjonalnego uruchamiania aplikacji napisanych dla Modern UI w trybie pulpitu. Realizacja takiej funkcji mogłaby wyglądać na przykład tak jak na poniższym obrazku.

Aplikacja Modern UI w trybie pulpitu.
Aplikacja Modern UI w trybie pulpitu.

Opcja dla tradycjonalistów - menu start

Windows 8 przez wielu krytykowany jest za brak menu start. Pozostawienie możliwości wyboru pomiędzy tradycyjnym menu a ekranem startowym z pewnością przysporzyłoby nowemu systemowi więcej zwolenników. Opcja ta byłaby szczególnie ciekawa w połączeniu z wspominaną wcześniej możliwością uruchamiania aplikacji Modern UI na pulpicie. W Windowsie XP gdy wprowadzono nową wersję menu start nadal można było wybrać klasyczny wygląd. Dlaczego tym razem nie pozostawiono wyboru?

Windows XP umożliwiał wybór pomiędzy starym a nowym menu start.
Windows XP umożliwiał wybór pomiędzy starym a nowym menu start.

Podsumowanie

Nie jest prawdą, jak sądzą niektórzy, że na Windows 8 nie da pracować. Po przyzwyczajeniu się do nowych rozwiązań praca może być naprawdę wygodna. Jednakże da się odczuć pewne nieznaczne braki w nowym interfejsie. Wprowadzenie kilku usprawnień pozwoliłoby uczynić korzystanie z systemu jeszcze wygodniejszym, a także umożliwiłoby dostosowanie interfejsu do różnych potrzeb i upodobań.

Windows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)