Blog (15)
Komentarze (80)
Recenzje (0)

Odblokowywanie bootloadera w telefonach Xperia

@michqOdblokowywanie bootloadera w telefonach Xperia17.05.2014 23:10

W przypadku, gdy mamy zamiar zmienić kernel na zmodyfikowany, czy też zainstalować Custom Rom (inny niż oparty o fabryczny kernel) na nasz telefon musimy mieć odblokowany bootloader. Poweruserzy nie mają tutaj czego szukać. :) W tym wpisie opiszę jak wygląda ten proces na telefonach z rodziny xperia przy użyciu metody oficjalnej. Oczywiście w przypadku niektórych telefonów można skorzystać z innych metod, jednak jest to zależne od modelu, oraz zastosowanych w nim zabezpieczeń. Wpis jest raczej dla osób, które chciałyby zmodować swoją Xperię, jednak nie wiedzą jak i od czego zacząć. Dlatego niech się ktoś nie zdziwi dużą ilością informacji do czynności dość prostych. :)

Co tracę, a co zyskuję odblokowując Bootloader?

Po odblokowaniu bootloadera tracimy gwarancję (chociaż z tym różnie bywa, zależne jest to od serwisu, do którego trafi telefon, jednak trzeba mieć na uwadze utratę gwarancji). Oczywiście nikt nie ponosi odpowiedzialności za szkody wywołane odblokowaniem bootloadera, czy korzystaniem ze zmodyfikowanego oprogramowania. Ponadto w przypadku telefonów z rodziny Xperia odblokowując Bootloader metodą oficjalną tracimy klucze DRM (możemy zrobić ich kopię za pomocą backupu partycji TA, niestety program ten nieobsługuje wszystkich urządzeń Xperia. ). Tracąc klucze DRM niektóre usługi od Sony nie będą nam działać np. Sony Video Unlimited, aktualizacje przez PC Companion (bez problemu można instalować oryginalne oprogramowanie przez Flashtool), czy też aktualizacje OTA (warto o tym pamiętać, żeby nie akceptować aktualizacji, ponieważ skutkować to będzie "ucegleniem" telefonu, update trzeba wykonywać ręcznie przez Flashtool). Aplikacje od Sony, które można pobrać ze sklepu play np. trackID działają bez problemu. Warto zaznaczyć, że odblokowanie Bootloadera spowoduje zresetowanie telefonu do stanu fabrycznego, a więc usunięcie naszych danych z telefonu (w przypadku starszych modeli z serii 2011 i 2012 np. arc, neo, xperia S, xperia P karta pamięci pozostaje nienaruszona natomiast w przypadku modeli z linii 2013 i nowszych np. Z, Z1, L, karta pamięci zostaje sformatowana, mimo wszystko i tak zaleca się zrobienie kopii zapasowej plików, kontaktów itd.), dlatego warto wcześniej wykonać backup danych. Zyskujemy oczywiście możliwość instalowania różnorakich modyfikacji androida wymagających zmiany kernela (np. popularny CyanogenMod). Funkcjonalność ta jest szczególnie przydatna dla użytkowników posiadających starsze urządzenia, które już nie są wspierane, a chcących mieć nowsze oprogramowanie.

Czy mogę odblokować bootloader metodą oficjalną?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie każdy telefon można odblokować. Wspierane przez metodę oficjalną są wszystkie urządzenia od linii 2011 (np. arc, arc S, neo itd.) i nowsze. Problemy mogą mieć klienci Orange. Operator ten (niekoniecznie we wszystkich modelach) blokuje dostęp do trybu Fastboot. Posiadając SIMlocka możemy być pewni, że o odblokowaniu bootloadera możemy zapomnień (chyba, że wcześniej zdejmiemy blokady, które uniemożliwiają uruchomienie telefonu w trybie Fastboot, jednak do tego celu trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i wiedzę, są serwisy, które świadczą takie usługi). W celu sprawdzenia, czy mamy możliwość odblokowania bootloadera należy:

[list] [item]W aplikacji telefonu wpisujemy *#*#7378423#*#* - jest to menu serwisowe.[/item][item]Przechodzimy do "Service Info" - "Configuration".[/item][item]Odszukujemy "Rooting Status".[/item][item]W przypadku, gdy informacja "Bootloader unlock allowed" ma dopisek "Yes" wtedy bez problemu będziemy mogli odblokować bootloader. W przypadku "No" nie mamy takiej możliwości. Informacja może mieć również formę "Bootloader unlock allowed" - możemy odblokować lub "Bootloader unlock not allowed" - nie możemy odblokować.[/item]Posiadacze Xperii Z1 muszą mieć zainstalowane oprogramowanie 14.2.A.0.290 (Android 4.3) lub nowsze. W starszych wersjach oprogramowania po odblokowaniu Bootloadera aparat przestawał działać. Do odblokowania bootloadera potrzebny nam będzie klucz. Aby uzyskać klucz należy:

 • Wejść na stronę Sony
 • Na samym dole znajduje się przycisk "Continue", należy w niego kliknąć
 • Następnie potwierdzamy, że chcemy odblokować bootloader klikając "Yes, I'm sure", potwierdzamy następne zaznaczając dwa podpunkty (informujące nas o utracie gwarancji) i klikamy "I accept"

Po akceptacji ukaże się nam formularz. Należy wypełnić znajdujące się w nim pola:

 • "Name" - wpisujemy tutaj nasze imię
 • "IMEI or MEID or IDID" - tutaj oczywiście wpisujemy IMEI naszego urządzenia (aby sprawdzić IMEI, w aplikacji "telefon" należy wpisać *#06#"
 • I oczywiście w polu "E-mail" wpisujemy adres naszego e-maila

Po wypełnieniu pól formularza klikamy "submit". Klucz powinien dojść na skrzynkę dość szybko. W tym momencie możemy o nim zapomnieć.

Przygotowywanie oprogramowania

Więc jeśli masz możliwość odblokowania bootloadera, to można przejść do kolejnych czynności. Teraz zajmiemy się przygotowaniem potrzebnego oprogramowania. Pobrać należy:

Po pobraniu i rozpakowaniu Android SDK przechodzimy do folderu zawierającym SDK. Następnie uruchamiamy "SDK Manager". Otworzy nam się aplikacja pozwalająca pobrać pakiety. Standardowo są zaznaczone potrzebne nam pakiety. Oczywiście są i takie, które nie będą nam potrzebne. Możemy odznaczyć wszystkie zaznaczone domyślnie pakiety z list Android (np. 4.4.2, które są domyślnie zaznaczone wersji SDK 22.6.2) lub po prostu nic nie odznaczać zostawiając domyślne ustawienia. Listy Tools i Extras pozostawiany bez zmian.

SDK Manager
SDK Manager

Po zainstalowaniu pakietów SDK przechodzimy do przygotowania sterowników Sony. Rozpakowujemy plik "downloadinf". Powinien ukazać nam się plik "android_winusb". Przechodzimy do folderu, który zawiera Android SDK. Przechodzimy do folderu "extras" - "google" - "usb_driver". Podmieniamy stary plik na nowy.

517209

Podłączanie urządzenia w trybie Fastboot

Po wykonaniu wcześniejszych czynności przechodzimy do podłączenia naszej Xperi w trybie Fastboot. W zależności od modelu należy wcisnąć odpowiedni przycisk podczas podłączania kabla USB:

 • PLAY- przycisk wyszukiwania
 • arc, arc S, neo, neo V, pro - klawisz "menu" (trzy kreseczki, ten po prawej stronie)
 • mini, mini pro, ray, active, Live with Walkman, S, P, go, U, sola, acro S, ion, miro, tipo, tipo dual, V, J, T, TX, E, E dual, ZL, Z, L, SP, Tablet Z, Z1, Z1 Compact, Z Ultra - przycisk "głośność +"

Jeżeli urządzenie jest podłączone w trybie Fastboot, to dioda powiadomień powinna mieć niebieski kolor. Po podłączeniu urządzenia w trybie Fastboot należy zainstalować sterownik. Aby to zrobić należy:

 • Przejść do menedżera urządzeń.
 • Kliknąć prawy przycisk myszy na nieznane urządzenie "S1Boot Fastboot" i wybrać opcję "aktualizuj oprogramowanie sterownika".
 • Następnie wybieramy "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika".
 • "Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze".
 • Kolejnym krokiem będzie "Z dysku" - wybieramy plik, który wcześniej podmieniliśmy. Jeżeli wybierzemy dobry plik powinny nam się pojawić trzy opcje. Wybieramy "Android Bootloader Interface"
517215
517216
Android Bootloader Interface
Android Bootloader Interface

Jeżeli sterownik jest już zainstalowany, to przydałoby się sprawdzić, czy połączenie z komputerem jest prawidłowe i przy okazji sprawdzić, czy wcześniejsze kroki zostały wykonane prawidłowo. Wykonać należy następujące czynności:

 • Przechodzimy do folderu zawierającego SDK
 • Przytrzymując klawisz "Shift" klikamy prawy przycisk myszy na folder "platform-tools" i wybieramy opcję "Otwórz okno polecenia tutaj"
 • W otwartym wcześniej CMD wpisujemy komendę "fastboot.exe -i 0x0fce getvar version"

Jeżeli dostaniemy informację zwrotną (np. "0.3"), to znaczy, że wszystkie wcześniejsze kroki wykonaliśmy prawidłowo i urządzenie ma łączność z komputerem. Jeżeli otrzymujemy informację o błędzie lub wyświetlany jest komunikat "waiting for device" oznacza to, że musieliśmy gdzieś wcześniej popełnić błąd i należy ponownie przeanalizować wcześniejsze punkty. Okna nie zamykamy, ponieważ jeszcze nam się przyda.

informacja o tym, że połączenie jest prawidłowe
informacja o tym, że połączenie jest prawidłowe

Teraz czas na odblokowanie

Skoro wszystkie wcześniejsze punkty zostały wykonane prawidłowo, to można przejść do sedna artykułu, czyli odblokowania bootloadera. Przy okazji jest to ostatni moment, aby się wycofać! Po wykonaniu tego kroku Bootloader będzie odblokowany. Jednak jak ktoś dotarł do tego miejsca, to nie sądzę, aby nie chciał odblokować Bootloadera w swojej Xperi. :) Teraz przypominamy sobie o kluczu. Wchodzimy na naszą skrzynkę i szukamy maila od Sony, w którym znajduje się klucz.

 • Przechodzimy do otwartego okna poleceń, w którym wcześniej wykonywaliśmy test połączenia
 • Należy wpisać polecenie "fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xTutaj_wpisujesz_klucz"

Po wpisaniu tej komendy, Bootloader zostanie odblokowany. Dostaniemy informację zwrotną, o tym, że operacja jest zakończona i powiodła się. W tym momencie możemy odłączyć telefon od komputera. W tym momencie mamy możliwość zmiany kernela.

PoradnikiTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)