Blog (30)
Komentarze (5.5k)
Recenzje (0)

Kanał Google Developers podał informację o pojawieniu się możliwości tworzenia aplikacji typu Kiosk z wykorzystaniem ChromeOS. Umożliwi to pisanie i uruchamianie aplikacji działających w przeglądarce, które nie pozwalają użytkownikowi na przechodzenie na inne strony lub używanie innych aplikacji przez urządzenie niż ta, która została udostępniona. Na filmie ładna pani czyta z za ekranu bardzo ciekawe informacje ;)

Google zakłada tworzenie specjalnych urządzeń - ChromeBoxów (w zasadzie już istnieją tylko do tej pory nie było dla nich większego zastosowania), które będą służyć do tego typu zastosowań. Jako przykład podaje się aplikacje do przeglądania menu i zamawiana dań w restauracjach, systemy informacji np. na lotniskach, w placówkach medycznych, w centrach handlowych, aplikacje POS (Point of Sale) czy też aplikacje edukacyjne. Oczywiście w zastosowaniach ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Pisanie aplikacji odbywa się w HTML i JavaScript, jest to więc typowy sposób pisania aplikacji dla tego systemu. Mamy w nich dostęp również do sprzętu za pomocą specjalnie przygotowanych funkcji, dzięki czemu nasza aplikacja nie jest ograniczona do przeglądarki. Zachowanie aplikacji jako kiosk odbywa się poprzez krótki wpis do pliku konfiguracyjnego (manifest.json).

bETRwjrH

Informacja ta wydaje się wyjaśniać ostatnie rewelacje na temat rozbudowania obsługi dotyku w ChromeOS. Jej celem nie jest zrobienie konkurencji Androidowi na tabletach tylko umożliwienie tworzenia systemów informacji z ekranami dotykowymi. Jeśli ChromeOS okaże się konkurencją dla Androida to będzie to tylko skutek uboczny. Jest też o tyle ciekawa dla mnie, że przymierzam się do napisania aplikacji edukacyjnej, która miałaby działać właśnie w stylu kiosk i być może byłby to najprostszy sposób, aby te plany zrealizować. Problem tylko w zbytnim ograniczeniu możliwości uruchomienia aplikacji do jednego systemu operacyjnego. Gdyby dało się to zrobić na każdym Chrome na dowolnym systemie byłoby znacznie lepiej.

Komentarze (3)
bETRwjsD