Blog (34)
Komentarze (536)
Recenzje (0)

Gorące uwagi z Windows 8.1

Strona główna@mktosGorące uwagi z Windows 8.1
27.06.2013 16:12

Zacząłem pobierać aktualizację, która miała włączyć w Windows Store opcję aktualizacji do wersji 8.1 Preview, kiedy Steve Ballmer na scenie powiedział, że to już. Pobrałem, przerzuciłem na tablet na którym miałem zamiar dokonać aktualizacji i wkrótce się dowiedziałem, że aktualizacja nie jest przeznaczona dla mojego komputera.

W odróżnieniu od większości osób z tym problemem - ja po prostu pobrałem paczkę dla architektury x64, a mój tablet ma x86. Używam wersji angielskiej systemu (en-US), więc wszystko poszło bez najmniejszych problemów.

473686

Po 1,5 godziny pobierania system poprosił o restart, gdzie pojawiła się już słynna beta-rybka, obecna w wersjach beta od Windows 7, tym razem przy starcie, tym razem zdecydowanie mniej płaska, zupełnie inna niż w wersjach Preview Windows 8. Tam kręciło się kółko i leciały procenty i potrwało to kolejną godzinę.

Garść gorących uwag

Dodanie konta Microsoft poprosiło mnie o dwuskładnikowe uwierzytelnienie, które mam włączone z opcją aplikacji na telefonie, więc trzeba było przepisać kod.

bDYIuJZz

Przycisk Start na tablecie jest bez sensu, bo mam fizyczny klawisz do tego... i obecnie wydaje się nienaturalny tam, gdzie jest. I nie da się go wyłączyć.

Tapeta pulpitu w tle ekranu Start jest bardzo fajnym efektem. Są zdecydowanie większe możliwości personalizacji kolorów interfejsu Modern.

Nowy sposób otwierania listy wszystkich aplikacji przypomina nieco swój odpowiednik z Windows Phone i jest o wiele wygodniejszy niż w Windows 8.

Pojawiło się trochę nowych aplikacji: alarmy (działają tylko gdy komputer jest włączony, zapewne lepiej działają na tabletach z ARM); kalkulator, Food&Drink, Health&Fitness, Reading List, Scan.

bDYIuJZF

Ikonki aplikacji desktopowych mają teraz kolor kafelka jakoś brany z koloru ikony, co w wielu wypadkach wygląda dobrze. Nie zawsze.

Sterownik wirtualnego interfejsu sieciowego OpenVPN nie działał. Po jego reinstalacji - OpenVPN nie zadziałało nadal. Będę próbował dalej. [update: działa, wymagana była reinstalacja i restart sterownika sieciowego]

473696

Lista bibliotek w eksploratorze zniknęła z panelu bocznego, za to pojawiła się lista folderów na głównym ekranie "Mojego Komputera". Bez możliwości zmiany nazwy tychże, czy dodania nowych. Listę bibliotek da się jednak włączyć w opcjach folderów.

105928
105929

Nowa aplikacja SkyDrive jest dziwna. Pozwala zarządzać folderami i plikami także lokalnymi (This PC). Dowolny folder ze SkyDrive można oznaczyć jako "ma być widoczny offline" i będzie pobrany. Bez zrobienia tego - nadal folder widać w eksploratorze z zawartością! Tylko zawartość jest "wirtualna" i pobierana tylko gdy jest to potrzebne. Niestety, sama aplikacja działa bardzo dziwnie, przez kilka godzin wisiał mi komunikat o pobieraniu 195 plików, teraz wciąż dwa nie są zsynchronizowane.

bDYIuJZG

Zniknęła aplikacja "Wiadomości". Ciekawe rozwiązanie problemu podwójnego wysyłania ;-)

Nie jestem pewny, czy podoba mi się przytrzymanie i puszczenie kafelków na głównym ekranie zamiast poprzedniego gestu palcem - teraz jest bardziej spójne wewnątrz systemu, ale i dłużej trwa np. opcja "uruchom jako administrator" jest widoczna tylko w trybie personalizacji.

473704

Pasek kart w IE (Modern) jest na dole. Tam też pojawia się opcja "otwórz w nowej karcie", zamiast w menu kontekstowym łącza, którego dotykamy. Zdecydowanie mniej wygodne.

bDYIuJZH

Poprawki w klawiaturze (zwłaszcza liczby dostępne pod gestem) są świetne... ale szkoda, że zmodyfikowany został teraz gest litery "ę", który był "w górę", a teraz trzeba się ruszyć w prawo palcem, bo inaczej wychodzi liczba 3...

Zniknęło menu kontekstowe dla sieci bezprzewodowej. Jak mam teraz "zapomnieć" sieć, albo ustawić jako "metered"?

Poprawiło się działanie podświetlenia ekranu, które jest bardziej płynne i lepiej działa (ale to może być zależne od urządzenia).

Pogorszyło się działanie akcelerometru... który nie działa (ale to jest wina sterownika i aplikacji Acera która sobie za dobrze nie radziła już z Windows 8).

bDYIuJZI

Jest zdecydowanie więcej ustawień w panelu sterowania "Modern".

Zaklęcia "Share" i "Devices" działają inaczej - udostępnianie do urządzeń jest pogrupowane wedle klasy urządzenia (odtwarzanie, drukowanie, projektor); udostępnianie pozwala na szybkie zrobienie zrzutu ekranu i jego udostępnienie.

Dowolne dzielenie ekranu pomiędzy aplikacje Modern jest świetne, ale aplikacje firm trzecich jeszcze tego nie obsługują prawidłowo w dużej części (co zrozumiałe). Ale przynajmniej tryb "snapped" działa w rozdzielczości 1280x800.

Uruchamianie aplikacji aparatu fotograficznego z ekranu blokady bardzo przypomina swojego brata z Windows Phone. Tylko, że, według mnie, sens tego jest zdecydowanie mniejszy. Ale ja nie robię zdjęć tabletem.

Beta

473715

Znikają mi czasami niektóre aplikacje na liście aplikacji.

Systemowi zdarzyło się totalnie zepsuć grafikę, wymagany był restart, bo artefakty graficzne uniemożliwiły pracę.

473718

Małe kafelki są świetne... ale dlaczego duże się do nich nie dostosowują i nie da się ich poukładać "krzywo", tylko zostaje odstęp?

Po pierwszym starcie nie miałem możliwości zmiany klawiatury ekranowej (ani języka, ani rodzaju), naprawił to restart.

Aplikacja SkyDrive działa dziwnie. Brakuje jakiegoś paska postępu, informacji o szybkości połączenia. Desktopowa aplikacja SkyDrive nie działa wcale.

Co dalej?

No cóż, muszę przetestować teraz jeszcze obsługę myszą, nie palcem, jak bardzo ten przycisk Start jest do tego przydatny. Mam nadzieję, że poprawione zostaną błędy, zwłaszcza SkyDrive.

Mam nadzieję, że zobaczymy wkrótce ulepszenia w programie Poczta...

Udostępnij:
bDYIuKav