Blog (39)
Komentarze (405)
Recenzje (0)
@molexorZmiana systemu w komórce. Da się?

Zmiana systemu w komórce. Da się?

26.04.2011 20:42, aktualizacja: 27.04.2011 17:02

Dzisiejsze telefony komórkowe maja już potężne możliwości. Nie tak dawno nikt nie pomyślałby o gigahercowym procesorze w telefonie, a już za chwilkę będziemy mieli aparaty wyposażone w dwurdzeniowe procesory i mocne GPU. Urządzenia te przypominają co raz bardziej, nasze domowe komputery i są w stanie działać na pełnowartościowym systemie operacyjnym, w które zresztą są już bardzo często wyposażone. Dlaczego więc wciąż nie możemy wybierać systemu, na jakim chcemy pracować? Przecież na dobrą sprawę mamy kilka systemów wolnych jak symbian, czy android. Czy nie można by ich dowolnie instalować na urządzeniu przenośnym tak jak to ma miejsce na desktopie?

Producenci urządzeń mówią oczywiście zdecydowanie nie. O ile SO mogą być wolne, o tyle specyfikacja, oraz schematy urządzeń wolne już nie są. Nie są dostarczane sterowniki do urządzeń pokładowych dla innych systemów niż wbudowany. Jest to logiczne, bo pociągałoby za sobą koszty. Nie przeszkadzało to i nie przeszkadza jednak ludziom łamać zabezpieczenia, pisać własne sterowniki, oraz próbować uruchomić inny niż domyślny system na urządzeniu. W większości przypadków takie działania kończą się fiaskiem, lub tylko połowicznym sukcesem. A to wydajność nie jest taka jak oczekiwana, a to nie dla wszystkich urządzeń są sterowniki itd. W trakcie prac nad portem systemu dla jednego urządzenia wychodzą kolejne, nowsze, dla których prace trzeba zaczynać od początku.

Jednak ludzie ciągle domagali się możliwości zmiany systemu. Pamiętam jeszcze z czasów świetności forum sx1.pl (dziś już nie istniejącego) , jakie emocje wywoływały próby (częściowo udane) uruchomienia projektu Qtopia ( dziś już także nie istniejącego – strona w rozsypce) na telefonach od (znów już dziś nie istniejącego ) siemens mobile.

383606

Dziś mamy androida i głównie ten system próbuje uruchomić się na dzisiejszych urządzeniach z lepszym bądź gorszym skutkiem. Próbowano dokonać tego np. dla telefonu Samsung i900 Omnia wyposażonego w standardzie w system windows mobile 5. Oto czego się nie udało zrobić:

CDMA/EVDO/3G, Bluetooth, GPS, Motion Sensor, Camera (back or front), Suspend Mode (1-2 hour battery life...) or Optical Mouse.
383609

Nie można jednak odmówić sukcesów portującym. Przykładem jest telefon HTC HD2 z windowsem 6.5 na pokładzie , dla którego port androida jest całkiem funkcjonalny i z tego co wiem są osoby, które korzystają z tego systemu na co dzień.

383611

Jedyny znany mi projekt otwartego telefonu OpenMoko i Freeruner został wstrzymany, więc ciągle jesteśmy skazani na systemy dostarczone przez producentów. Dlatego prace nad kolejnymi portami wciąż trwają. Użytkownicy są gotowi nawet wesprzeć deweloperów finansowo, co z kolei doprowadziło do sytuacji , gdzie pojawili się oszuści . Mowa o projekcie AndroBada. http://www.youtube.com/watch?v=yiHfJct1Ktg&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=gC_8eaqRSn8&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=FHehTXZmuAA&feature=related

Parę osób próbuje bazować na naiwności użytkowników i ich płonnych nadziejach. Kilka filmików na youtube próbuje udowadniać, że projekt nie jest oszustwem. Nie mniej jednak stwierdzenia typu:

Bardzo, ale to bardzo wiele rzeczy nie działa, lecz ogólnie system jest w miarę stabilny, wifi, gsm działa. Nie ma możliwości odpalania programów, aparatu tudzież innych dobroci. Żadne aplikacje prócz widgetów i motywów w chwili obecnej nie działają. Włączenie aplikacji powoduje wyłączenie się telefonu , a co za tym idzie ugotowaniem go

źródło:http://bada-world.pl/android-na-wave/androbada-t3549.html

nie wydają mi się być dziełem developera z prawdziwego zdarzenia. Później mowa o niestabilne pracy procesora, i zepsuciu kilku aparatów, po czym poinformowano społeczność, że potrzebne są fundusze na nowe telefony, żeby projekt mógł ruszyć dalej. Żadnych szczegółów, żadnego udostępnionego kodu, żadnej rzeczowej dyskusji nawet. Jest za to konto paypal. Autorzy pisali o nie działających aplikacjach, a następnie pokazana została gra angry birds. Ktoś tu kręci.W dodatku filmiki są robione jakby na kolanie. Niestety muszę wspomnieć, że „projekt” wyszedł od naszych rodaków.

Gdybym chciał, to mogę wrzucić filmik z działającym windowsem 7 na moim Wawie 8500 i odpalonym need for speed na full detalach. Wystarczy mi mała aplikacyjka odtwarzająca filmik ( w bada API łatwe do zrobienia) i program do nagrywania obrazu pulpitu.

Inaczej jest w przypadku projektu na XDA developers. Projekt nie został upubliczniony, ale myślę ,że w ciągu miesiąca będzie. Jednocześnie trwają prace nad dualbootem dla telefonów 8500 i 8530. Co ciekawe, w dyskusji i projektach biorą udział także ludzie z Polski. Dyskusja jest w tym wypadku otwarta i każdy może w niej wziąć udział. Mam nadzieję, że już w niedługim czasie będzie można zobaczyć prawdziwego androida na wave i to z możliwością wybrania systemu, który che się odpalić.

Jednak niezależnie, czy prace nad portami systemów będą kończyć się sukcesem, czy tez nie, w końcu głos ludu musi wygrać i sytuacja na rynku urządzeń mobilnych się zmieni. W przeciwieństwie do komputerów, laptopów , czy netbooków, w świecie tabletów i komórek panuje nadal rozdrobnienie i brak jest jakichkolwiek standardów jeśli chodzi o sprzęt i sterowniki. Brak jest także jakiejkolwiek wolności wyboru jeśli chodzi o SO. Myślę jednak że z upływem czasu „pewne” standardy muszą zostać wypracowane. Być może za kilka lat będziemy mogli kupować telefon podobnie jak inne urządzenia, patrząc jedynie na parametry techniczne, jak procesor, pamięć i GPU , a nie na to pod jakim systemem działa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)