Blog (45)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)

Magia HD

14.04.2013 19:33

HD - dwie litery, w których kryje się wielka moc, a przynajmniej tak wmawiają nam to specjaliści od marketingu. Magia HD działa i ma się coraz lepiej, teraz wszystko musi być w HD. Oczywiście nie ma w tym nic złego do chwili, w której ktoś zaczyna mówić o „Jakości HD”. Muszę przyznać, że coraz częściej ów zwrot jest stosowany, świetnym przykładem jest informacja o wprowadzeniu emisji TVP1 i TVP2 w najwyższej jakości HD:

HD to najwyższa jakość, najwyższa precyzja obrazu i dźwięku - J. Braun

Naprawdę? Czy każdy materiał filmowy nagrany w HD prezentuje się w najwyższej precyzji obrazu i dźwięku? Materiału dowodowego w dzisiejszej sprawie dostarczą kamery HD (JVC FullHD 1080 GZ-HM200BE i Samsung HMX-QF20)

Ilość czy jakość?

To jak ostatecznie prezentuje się materiał filmowy zależy od wielu czynników, rozdzielczość jest jednym z kluczowych elementów wypływających na jakość materiału. Jednak nawet nagranie w rozdzielczości FullHD nie gwarantuje zadowalających efektów. Żeby nie być gołosłownym na poniższych filmach prezentuje nagrania w rozdzielczości HD: [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=sTjdAuPCvw0] [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=CZ7jOfL_YpU]

VC FullHD 1080 GZ-HM200BE
Samsung HMX-QF20

Samsung zdeklasował przeciwnika. Różnica jest wyraźna, obraz nagrany kamerą JVC nieprzyjemnie smuży. Skąd ta różnica skoro obie kamery nagrywają w „jakości HD”? Po raz kolejny sprawdzają się życiowe prawdy mówiące, że jakość nie zawsze idzie w parze z ilością (w tym przypadku rozdzielczością).

Standardy HD

Standardy HD są świetnie opisane, więc nie widzę większego sensu w powielaniu tego co już wielokrotnie było napisane. Jednak żeby przejść dalej potrzebne będzie małe wyjaśnienie kilku zagadnień. W skrócie standard HD prezentuje się następująco:

bEEmXKbr
  • 720p- 1280×720 pikseli
  • 1080p/i- 1920×1080 pikseli

Ponadto każda klatka może zostać zaprezentowana w dwojaki sposób:

  • skanowanie progresywne (ang. progressive scanning)
  • skanowanie z przeplotem (ang. interlaced scanning)

W przypadku parametrów specyfikacji HDTV (1080p,1080i,720p) litery i oraz p oznaczają skanowanie z przeplotem (i) oraz skanowanie progresywne (p).

Przeplot- żywa skamielina

Przeplotem pojawił się wraz z pierwszymi kineskopowymi odbiornikami TV, czyli we wczesnych latach trzydziestych XX-wieku. Naprzemiennie wyświetlanie parzystych i nieparzystych linii obrazu pozwala zmniejszyć pasmo przesyłanego sygnału a ubocznym tego skutkiem jest pozorne zwiększenie rozdzielczości wyświetlanego obrazu. Tak naprawdę połowa wyświetlanego obrazu jest wirtualna, oznacza to, że w żadnym momencie nie jest wyświetlana pełna klatka. Ponadto w dynamicznych scenach mogą pojawić się artefakty.

Interlace artifact
Interlace artifact

W dzisiejszych czasach przeplot jest raczej kulą u nogi dla nowych technologi. Niestety ten relikt przeszłości nie odejdzie szybko w zapomnienie.

Bitwa: 720p vs 1080i

W tym miejscu wszystko powinno być już jasne, przeplot to zło. Teoretycznie wygrywa prawdziwa rozdzielczość, bez uciekania się do sztuczek z półobrazami. Jednak sprawa nie jest taka prosta, ostatnim elementem układanki jest Farme Rate, czyli liczba klatek na sekundę. Podstawą działania filmów jest wykorzystanie zjawiska bezwładności wzroku. Już około 8-10 klatek na sekundę wystarczy aby zaobserwować ruchomy obraz. Standardem dla systemu PAL jest 25 klatek na sekundę. Posiłkując się specyfikacją kamery Samsung HMX-QF20 , policzyłem ile jest HD w HD.

bEEmXKbx
  • Full HD (1920 x 1080 50i) – 51840000 pikseli/sekundę
  • HD Ready (1280 x 720 50p)- 46080000 pikseli/sekundę

Technicznie rzecz biorąc różnica pomiędzy 720p, a "prawie FullHD" (1080i) jest niewielka (tylko 11,2% pikseli/sekundę). A jak wygląda to w praktyce? Zapraszam do obejrzenia meczu sparingowego: MKS "Jantar" Ustka - "Salos" Słupsk

Nie ma wątpliwości, że najlepszą jakość otrzymamy nagrywając w prawdziwym FullHD czyli 1080p. Jeżeli nie mamy możliwości nagrywania w trybie 1080p, kolejnym zalecanym jest tryb 720p , który teoretycznie lepiej wypadnie przy dynamicznych scenach. Zarejestrowany obraz na pewno będzie czysty oraz pozbawiony artefaktów. W scenach statycznych, z niewielką ilością ruchu zauważalną przewagę nad 720p zyska tryb 1080i.

bEEmXKby

Nie mam zamiaru bronić do upadłego wyższości 720p nad 1080i, pozostawiam to każdemu do indywidualnej oceny.

Udostępnij:
bEEmXKcn