Blog (140)
Komentarze (2.5k)
Recenzje (2)

Panzer General czyli powrót do przeszłości

Strona główna@PangrysPanzer General czyli powrót do przeszłości
25.03.2012 20:43

Tytuł, który zawsze u mnie wywołuje falę ciepłych wspomnień. Nie zliczone godziny spędziłem kierując moim pancernymi zagonami. Ileż to nocek zarwałem by pokierować inwazją na Brytanię czy kierować obroną Berlina. To były czasy powszechnego użytkowania dyskietek więc gra krążyła wśród moich znajomych, duplikowana na czterech lub pięciu dyskietkach.Ile razy jeździłem po znajomych bo komuś jakaś dyskietka odmówiła posłuszeństwa. Ehhh, łza się w oku kręci.

410891

Gra ma dość prostą grafikę i mocno przypomina tak popularne na początku lat dziewięćdziesiątych kartonowe gry planszowe. Były lepsze i bardziej rewolucyjne tytuły ale Panzer General i jego młodszy brat Allied General mają w sobie to coś, co pozwala się wyróżnić w tłumie podobnych gier. Panzer General jest turowówką strategiczną, w której na podzielonych na heksy mapach kierujemy jednostkami wojskowymi na kilku frontach drugiej wojny światowej. Rodzina strategii General szybko wzbogaciła się o kolejne tytuły.

[list][item]Allied General[/item][item]Pacific General[/item][item]Star General[/item][item]Fantasy General[/item][item]Panzer General II[/item][item]People's General[/item][item]Panzer General 3D Assault[/item][item]Panzer General III: Scorched Earth[/item] Gra ma bajecznie prosty i czytelny interface, który dla nawet całkowitego laika jest przejrzysty i łatwy w obsłudze. Mimo że gra nigdy nie było spolszczona to każdy w mig się zorientuje, których funkcji trzeba użyć.

410894

Zaczynamy rozgrywkę, oczywiście od inwazji na Polskę a możemy skończyć atakiem na USA. To pierwsza taka gra, w której tak ważne było koordynowanie ataków poszczególnymi formacjami uzbrojenia. Gra wciągała mnie i wielu moich znajomych na wiele,wiele, wiele godzin.

410896

Pamiętam jak z dorwałem z mojej firmy, jakiś stary komputer 286, który miał być skasowany by móc pograć. Remowałem w DOS wszystkie linijki by wystartował tylko Panzer, wyłączałem filmiki i jakoś dało się grać. :) Pamiętam, jak na jakieś wyprzedaży kupiłem wymarzone pudełko CD z grą, które notabene posiadam do dziś. Niestety obecnie by uruchomić grę trzeba użyć DOSBoxa a dla niektórych to za dużo kombinacji no i na dzisiejsze czasy to gra jest nieco prymitywna.

Na szczęście, nie tylko ja przechowuję miłe wspomnienia o tej grze. Znaleźli się zapaleńcy, który stworzyli remake gry, dostosywując ją do dzisiejszych czasów. Projekt się nazywa PG Forever.

410899

Gra nie potrzebuje już DOS-a, działa doskonale na 64 bitowych edycjach Windows Vista i Seven a nawet na Windows 8 Consumer Preview. Ma lekko zmodyfikowane menu i dodanych kilka udogodnień ale poza tym jest tym samym starym dobrym Panzer General którego znamy i kochamy. Przynajmniej ja

410901

No może w jednym się dość poważnie różni od oryginału, tutaj w zestawie dostajemy dodatkowo grę Allied General. Przyznaję szczerze, sam nie wiem jak jest z legalnością tego projektu choć zakładam że jest legalny. Ja mam swoje oryginalne gry z serii PG lecz ze względu na dość znaczne uszkodzenia CD, niestety od dawna nie mogłem powrócić do wspomnień.

410903

Dzięki projektowi PG Forever, każdy z nas, nieco starszych graczy, może z nutką nostalgii przypomnić sobie prehistoryczne czasy, przed epoką internetu i pogna zagony pancerne do kolejnej epickiej bitwy. Młodsi też mogą się zapoznać z kultowym tytułem , który rozpoczął nową erę w grach strategicznych do czego gorąco zachęcam.

PS Jako ciekawostkę podam że gra Panzer General Portable pojawiła się w Marketplace dla Windows Phone. Niestety, mimo że gra jest darmowa, z niewiadomych mi bliżej powodów, jest dla nas niedostępna ... a szkoda.

W następnym odcinku przybliże inną równie starą jeśli nie starszą grę przez którą równie często nie spałem :)

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)