Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Pogramy wykorzystywane w logistyce

@PREZESKICPogramy wykorzystywane w logistyce03.05.2017 22:49

Zainspirowany świetnym wpisem użytkownika @natch na temat automatyki, który znajdziecie klikając tu, postanowiłem napisać co nieco na temat mojej branży - logistyki. Jako, że jest ona pojęciem bardzo szerokim w tym wpisie zajmę się tą jej częścią, która z racji studiów, jest mi najbliższa, czyli logistyką transportu wewnętrznego i magazynowania.

621693

Słowem wstępu

Zakłady przemysłowe, magazyny, centra logistyczne. We wszystkich tych miejscach mamy do czynienia z procesem magazynowym, czyli zbiorem wszystkich czynności od wyładunku środków transportu zewnętrznego, poprzez przyjęcie materiału, składowania go, komisjonowanie, wydanie aż po załadunek środków transportu zewnętrznego. Upraszczając można powiedzieć, ze logistyka transportu wewnętrznego i magazynowania zajmuje się wszystkim co dzieje się z materiałem od momentu przywiezienia go do centrum logistycznego\magazynu aż do wysłania go poza zakład. Jednak to nie definicje są tematem mojego wpisu, więc nie przedłużając przejdźmy do listy programów.

Excel

Wiem, ze nie jest to typowo logistyczny program i wykorzystywany jest w sumie wszędzie, ale gdyby nie arkusz kalkulacyjny wchodzący w skład pakietu Office nigdy nie zrobiłbym żadnego projektu na czas. Uważam, że jest on najbardziej przydatnym narzędziem pracy każdego inżyniera. Oczywiście nie będę się tu rozpisywał na temat tego programu, bo parafrazując klasyka "Jaki jest Excel każdy widzi".

621696

FlexSim

Ten program jest już znacznie bardziej specjalistycznym narzędziem. Służy on do symulacji oraz optymalizacji systemów transportu wewnętrznego. FlexSim mimo tego, że jest bardzo rozbudowanym programem, jest też łatwy w obsłudze, posiada bardzo przyjazny graficzny interfejs pozwalający dodawać kolejne elementy i tworzyć relacje miedzy nimi, możliwa też bardzo dokładną parametryzację każdego modelu czy generowanie szerokiej gamy wskaźników dotyczących m.in. wydajność zarówno całego układu jak i każdego jego elementu z osobna. Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z wbudowanego we FlexSima interfejsu dla programistów i samemu od podstaw napisać jakiś obiekt. Język programowania wykorzystywany w omawianym programie jest zbliżony do C#, ale posiada pewne specyficzne cechy. Co zabrzmi dziwnie największą zaletą FlexSima według mnie jest graficzna symulacja wszystkich procesów, która sprawia, że czasami podczas wykonywania jakiegoś zadania mam wrażenie, ze gram w Simsy a nie pracuje. Program ten jest naprawdę fajną "edukacyjną zabawką", dlatego taż zachęcam wszystkich do przetestowania jego wersji demo, który możecie pobrać po wypełnieniu tego formularza.

621699

AutoCAD

Kolejny program ogólno-inżynierskiego przeznaczenia, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak dla zachowania porządku powiem, ze AutoCAD jest programem przeznaczonym do wykonywania dokumentacji technicznej i znacząco ułatwia prace projektowe. Na uczelni wykorzystuję go do rysowania planów magazynów. Przypadł mi do gustu głównie ze względu na możliwość szybkiego nanoszenia poprawek do projektu na każdym etapie pracy.

621702

WMS

Tutaj raczej mówimy o całym systemie, a nie pojedynczym programie. WMS - System Zarządzania Magazynem jest jak sama nazwa wskazuje oprogramowaniem służącym do kontroli i sterowania pracą magazynu. Może zawierać wiele różnych modułów i funkcjonalność, które przeważnie dostosowuje się pod klienta. Jednak każda wersja systemu WMS bedzie posiadała elementy do wspierania procesów takich jak wprowadzanie materiału, komisjonowanie, inwentaryzacja i wydawanie materiałów. Aktualnie WMS wypierany jest przez oprogramowanie SAP.

621705

I to już koniec tego, krótkiego wpisu. Mam nadzieję, że się Wam podobał. I tradycyjne na koniec dziękuje wszystkim za uwagę.

Oprogramowanie
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)