Blog (24)
Komentarze (1.6k)
Recenzje (0)
@sgjCzysty Upgrade z Windows 7 do 8 i problemy z układem partycji

Czysty Upgrade z Windows 7 do 8 i problemy z układem partycji

08.12.2012 01:01, aktualizacja: 08.12.2012 21:34

Początkowo miałem o tym nie pisać, jednak problem, na który można natrafić podczas instalacji Windows 8 wystąpić może u każdego i nie każdy może wiedzieć dlaczego.

Instalując Windows 8 Pro Upgrade w trybie czystej instalacji na dysku, na którym był już Windows 7 natrafiłem na "drobny" problem. Instalator po prostu stwierdził, że na tym dysku nie ma partycji na której mógłby zostać zainstalowany. Nie pomogło ani formatowanie obecnej partycji, ani nawet jej usunięcie.

Wróćmy jednak do podstaw.

Dysk twardy może być podzielony maksymalnie na 4 partycje. Do wybory mamy partycje podstawowe oraz jedną partycję rozszerzoną na której możemy zakładać dyski logiczne. Maksymalny podział dysku wygląda więc następująco:

[list] [item]Partycja podstawowa[/item][item]Partycja podstawowa[/item][item]Partycja podstawowa[/item][item]Partycja rozszerzona

  • Dysk logiczny
  • Dysk logiczny
  • ...
  • Dysk logiczny

[/item][/list]

Powróćmy do Windows. Instalator wszystkich wersji Windows NT 6.x cierpi na pewną ułomność. Wydaje się, że każdy wie, że tworzenie kilku partycji podstawowych jako partycje pod jeden system nie jest optymalną drogą dzielenia dysku. Kolejne partycje podstawowe z reguły wykorzystuje się w przypadku instalacji kolejnego systemu, który koniecznie wymaga takich partycji. Programiści Microsoftu tego najwyraźniej nie wiedzą. Tak więc w swej radosnej twórczości postanowili, że partycje zakładane przez instalator w pierwszej kolejności będą podstawowymi. W ten sposób tworząc instalatorem partycje dla Windows 7 dostawaliśmy z automatu już dwie. 200MB na loader systemu i kilka dodatkowych funkcji oraz partycja, na której znajdował się sam system. Jeżeli instalatorem utworzyliśmy kolejną partycję, ta również była podstawowa co daje już trzy. Żeby było ciekawiej tą samą ułomność zaimplementowano w zarządzaniu dyskami. Tak więc o ile w Windows NT 5.x mogliśmy zdecydować czy chcemy utworzyć partycję podstawową, rozszerzoną czy dysk logiczny tak już w Viście, 7 i nadal w 8 tego zrobić nie możemy.

Wróćmy do głównego tematu. Mój dysk podzielony był niemal w standardowy sposób dla Windows 7.

[list] [item]Partycja podstawowa 200MB[/item][item]Partycja rozszerzona

  • Dysk logiczny - System
  • Pozostałe dyski

[/item][list]

Teraz widać dlaczego napisałem "niemal". Do tworzenia partycji użyłem diskparta, w którym miałem pełną kontrolę nad tym ile, i jakiego typu partycje tworzę. Jednak partycje, przygotowane dla Windows 7 okazały się nieprawidłowe dla Windows 8. Początkowo myślałem, że 8 ma problem z instalacją na dysku logicznym, jednak okazało się to nieprawdą przy odtworzeniu problemu na maszynie wirtualnej o czym później. Przy powyższym układzie partycji zmuszony zostałem do jego lekkiej modyfikacji. Wymagało to przesunięcia całej partycji rozszerzonej w górę i zwiększenia miejsca na pierwszej podstawowej. Przy pierwszej próbie na komputerze stacjonarnym za pomocą gparted usunąłem pierwszy dysk logiczny z partycji rozszerzonej, przesunąłem partycję rozszerzoną za puste miejsce i utworzyłem nową partycję podstawową o pojemności wystarczającej na instalacje na niej systemu. Efekt był zgodny z założeniami. System się zainstalował i działa.

Odtwarzamy problem na maszynie wirtualnej i Windows 8 Enterprise Trial. Do utworzenia partycji używamy diskpart(Shift+F10 wywołuje konsolę w instalatorze systemu).


diskpart
select disk 0
create partition primary size=200
create partition extended
create partition logical

I sprawdzamy efekty:

441992

To nie wymaga komentarza, wiadomo że na 200MB partycji system się nie zmieści.

441994

Sytuacja ta sama co wcześniej. Dysk wystarczający pod system jednak nieakceptowalny przez instalator, który chciałby utworzyć nową partycję.

Dalsze testy...

Okazuje się, że rozwiązania problemu są dwa. Możemy utworzyć partycję podstawową zamiast dysku logicznego na rozszerzonej. Drugie rozwiązanie pokazał sam instalator po całkowitym wyczyszczeniu dysku. Dla Windows 8 mała partycja 200MB już nie wystarcza. Teraz dodatkowa partycja potrzebuje aż 350MB. Jeśli będzie miała wymaganą wielkość możemy instalować system na dysku logicznym. Niestety oba rozwiązania wymagają dość poważnych operacji na partycjach co może być problemowe jeśli posiadamy na dysku dużo danych.

Oczywiście problem by nie istniał gdyby za pierwszym razem partycje były zakładane instalatorem. Jednak zamiast zmuszać użytkowników do całkowicie nielogicznego podziału dysku można było również przewidzieć zawczasu, że "mała" partycja startowa w przyszłości może wymagać nieco większych rozmiarów.

PoradnikiWindows
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)