Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Alternatywa dla Allegro? A pewnie że jest

@Shaki81Alternatywa dla Allegro? A pewnie że jest28.10.2013 09:24

Przeglądając zasoby Internetu natrafiłem na reklamę jakiegoś polskiego serwisu aukcyjnego i zadałem sobie pytanie czy istnieją jakieś alternatywne serwisy dla Allegro pl. dosłownie po kilkunastu minutach klikania znalazłem masę takich serwisów. Postanowiłem, że zajrzę jak takie serwisy wyglądają i czy są sensowną alternatywą dla największego gracza tego typu na rynku. Choć ostateczną ocenę pozostawiam czytelnikom. Ja tylko postaram się w kilku słowach opisać pierwsze wrażenie jakie owe serwisy na mnie wywarły. Nie mam zamiaru również głębiej wchodzić w to jak one funkcjonują bo nie to jest istotą wpisu.

Co my w tym Internecie mamy

486227

Pierwszym serwisem aukcyjnym jaki napotkałem podczas szukania alternatyw dla Allegro jest Sprzedajemy.pl, w którym możemy kupić/sprzedać praktycznie każdą rzecz. Struktura serwisu jest prosta i przejrzysta, nawet dla laika, co jest niewątpliwym atutem tego miejsca. Ciekawym pomysłem jest możliwość wystawienia aukcji bez potrzeby rejestrowania się w serwisie. W tej chwili jest aktywnych ponad 610 000 aukcji

486229

Drugim serwisem jaki napotkałem jest Alekro...Alekrocie.pl, na który trafiłem przez przypadek, robiąc literówkę w adresie allegro.pl. Struktura serwisu dość podobna do Allegro, dzięki czemu jest dość przejrzysta, a brak reklam na głównej stronie zachęca do skorzystania. Niestety ilość aukcji jest znikoma (naliczyłem 11 :)) i wydaję się, że serwis jest martwy.

486231

Kolejnym serwisem, oferującym nam przeprowadzenie transakcji on-line jest olx, który (podobnie jak sprzedajemy.pl) umożliwia nam wystawienie ogłoszenia bez konieczności rejestrowania się w serwisie. Niestety już strona główna jest no powiedzmy lekko toporna i nie przekonuje do dalszego przeglądania zasobów. Jednakże ilość obecnie wystawionych przedmiotów (i usług) jest spora, bo przekracza 2,5 miliona świadczy o dość sporej popularności tego serwisu.

486233

Prawdopodobnie drugim co do wielkości serwisem aukcji on-line w Polsce jest serwis Aukcje FM, który w chwili obecnej oferuje ponad 3,5 miliona aktywnych aukcji. Strona główna serwisu przestawia się dość dobrze i lekko a struktura serwisu nie powinna przysparzać jakiś problemów przy jego użytkowaniu. Niestety banery reklamowe przez całą prawą część serwisu nie nastrajają zbyt optymistycznie.

486235

Bazą ponad 4,5 miliona ogłoszeń może pochwalić się kolejny serwis aukcyjny ZnjadzTo, który oferuje wszystkie kategorie jakie są potrzebne większości kupujących. Główna strona prezentuje się schludnie i bez zbędnych bajerów. Jest to kolejny serwis, który umożliwia dodanie ogłoszenie bez konieczności rejestracji na stronie.

486237

Jednym z bardziej rozreklamowanych w radiu i telewizji serwisów aukcji on-line jest Gumtree, którego baz ogłoszeń w chwili obecnej oscyluje w granicach 700 000. Niestety strona główna serwisu prezentuje się jak z minionej epoki. Cała strona to tylko spis kategorii i duży baner reklamowy na środku ekranu.

486239

Kolejny dość mocno rozreklamowany w mediach serwis aukcyjny to należąca do grupy Allegro Tablica.pl, która w chwili obecnej ma około 4,5 miliona aukcji. Serwis oferuje możliwość wystawienia aukcji bez rejestracji (jak kilka innych wspomnianych powyżej) oraz szybkiego i bezproblemowego nawigowania po stronie.

486241

Następny serwis to chyba równiez znany wśród internautów Świstak.pl, który w chwili obecnej może pochwalić się prawie 800 000 aukcji, w przeróżnych kategoriach. Menu strony jest lekkie i przyjemne dla oka, nawigacja po stronie również nie stanowi większego problemu. Natomiast dwa wielkie banery reklamowe rozmieszczone na większej części strony głównej już aż takie miłe nie są i lekko burzą dobą opinię jaką miałem o tym serwisie.

486243

Blisko 1,4 miliona aukcji oferuje nam serwis aukcjusz, który oferuje na swoich stronach kolejny misz-masz kategorii. Sama nawigacja po stronie jest intuicyjna (jak chyba zresztą wszystkich opisanych dziś serwisów) a opisy produktów dość przystępne. Niestety plaga dużych banerów reklamowych dopadła i ta stronę co aż takie dobre nie jest.

486245

GoSale to następny serwis aukcyjny, na który natrafiłem w Internecie, którego popularność jest jednak znikoma nawet porównując do wyżej tu opisanych, bo niecałe 550 ogłoszeń to nie jest raczej cel, jaki właściciele strony sobie obrali. Sama strona jest dość lekka i przyjemna a brak reklam na głównej stronie zachęca do pozostania tam, na dłużej. Podejrzewam jednak, że brak reklam spowodowany jest bardzo małą popularnością serwisu

486247

Ostatnim serwisem (nie znaczy, ze najgorszym) w tym zestawieniu jest serwis Lekkikoszyk.pl, który chwili obecnej ma ok. 1 miliona aktywnych ogłoszeń. Jego stonowana ciemnozielona szata graficzna bez zbędnych reklam przyciągnęła moją uwagę na dłużej. Ze wszystkich opisywanych dzisiaj serwisów ten wydał mi się najprzyjemniejszy. Niestety brak możliwości wystawienia aukcji bez rejestracji obniża jego ocenę.

486249

Na koniec jeszcze jeden serwis aukcyjny, a mianowicie, ebay.pl którego raczej opisywać nie trzeba bo chyba każdy go zna. Serwis ten plasuje się w 5 najpopularniejszych serwisów aukcyjnych w Polsce. Na chwilę obecną jest tam aktywnych około 750 000 aukcji.

Ukierunkowane serwisy aukcyjne

Oprócz serwisów posiadających w swojej ofercie towary i usługi różnorakiego rodzaju znalazłem kilka serwisów zajmujących się tylko wąska specjalnością sprzedaży

486253

Jednym z takich serwisów jest Kiermasz.pl, który oferuje sprzedaż wszelkich zbiorów i i towarów kolekcjonerskich. W chwili obecnej aktywnych jest nieco ponad 65 000 ogłoszeń ułożonych w kilku kategoriach. Podejrzewam, że każdy fan kolekcjonerstwa znajdzie tu coś dla siebie. Niestety główna strona jest przeładowana grafiką i całą masą nie do końca potrzebnych informacji, przez co strona wydaje się nieco chaotyczna. Natomiast samo menu nawigacji po aukcjach jest przejrzyste i dość przyjemne w działaniu.

486255

Kolejnym serwisem o ograniczonej ilości produktów jest serwis zajmujący się sprzedażą odzieży a mianowicie Szafa.pl. Nie jest to może typowy serwis aukcyjny a miejsce gdzie można pochwalić się swoimi ubraniami (i nie tylko) a także je wymienić lub sprzedać. Oprócz samego serwisu "chwalenia się" jest też forum (gdzie większość rozmów toczy się wokół ubrań i kosmetyków) a także blog o bardzo podobnej co forum tematyce. Dla kobiet może to interesujące miejsce ale ja nie znalazłem tam nic ciekawego. Niestety pierwsze co rzuciło mi się w oczy na stronie głównej to sporo banerów reklamowych, które już na początku nie zachęcają do przeglądania tej strony

I tak na koniec

Oczywiście zapraszam do przeglądnięcia serwisów samemu bo opis jaki powyżej przedstawiłem nie oddaje nawet 1% możliwości jakie dany serwis oferuje.

Dla porównania w chwili obecnej na Allegro trwa ok 30 milionów aukcji. Bieżące statystyki odnośnie ilości aktywnych aukcji większości serwisów można odnaleźć pod tym adresem.

Kolejność dodawania kolejnych serwisów jest jak najbardziej przypadkowa. Oczywiście aby korzystać z tych stron w większości przypadków należy się na nich zarejestrować, ale to chyba oczywista oczywistość. Loga stron zostały pobrane z ich stron głównych.

Na pewno również nie wymieniłem wszystkich popularniejszych serwisów aukcyjnych on-line, bo nigdy się tym nie interesowałem i nie wiem jakie są jeszcze dostępne. Jeśli jakiś znaczący pominąłem to dajcie znać a na pewno zaktualizuje zestawienie.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Internet
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)