Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Co nowego przyniesie nam Windows 8 - konfrontacja

@Shaki81Co nowego przyniesie nam Windows 8 - konfrontacja 25.02.2013 12:07

Jakieś dwa lata temu pojawiały się pierwsze przecieki na temat Windows 8. Wtedy też zebrałem te rewelacje na jednym z moich pierwszych wpisów na DP. Teraz gdy Windows 8 już się zadomowił na naszych komputerach na dobre, czas więc na potwierdzenie (lub nie:)) tych "przecieków". A więc sprawdźny te 12 punktów z tego wpisu:

Nowe dziecko firmy z Redmond.
Nowe dziecko firmy z Redmond.

1. Pełna optymalizacja do pracy na tabletach z procesorami ARM – Czas najwyższy, ten rodzaj procków już na dobre się zadomowił na rynku, a MS chyba go jednak olał.

Udało się :) Microsoft wypuścił Wersję Windows RT, choć wówczas miałem nadzieję, że jednak model dystrybucji będzie podobny jak w przypadku zwykłego Windowsa - kupie sobie i zainstaluje na czym będzie mi się podobało. No i niestety takiego rozwiązania brak.

2. W pełni trójwymiarowy interfejs – Czyli co, od następnej wersji Windowsa czeka nas korzystanie z kompa w okularach?

Tu niestety lipa, anie pełnego, ani żadnego wsparcia dla 3D w tym systemie nie widziałem, no chyba, że źle szukam. A jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi. Chociaż z drugiej strony nie pojawiły się jeszcze komputery z wyświetlaczami 3D. a więc kto wie - może toi działa:)

3. Wsparcie dla multidotyku – tutaj to chyba tylko można powiedzieć, że skoro Windows ma być na tabletach to bez tego ani rusz.

Punkt dla Microsoft - jest i działa bez problemu zarówno na urządzeniach mobilnych (Windows RT) jak i na "zwykłym", desktopowym (Windows 8 32 i 64 bity). Choć i tak niestety konkurencyjne rozwiązania oferują multidotyk z większą ilością punktów styku.

4. Sprzętowy przycisk przywracania systemu – się zapowiada ciekawie, czyli co na obudowie pomiędzy przyciskiem resetu a włącznikiem będzie przycisk przywróć system?

Niestety takiego przycisku brak. I z tego co udało mi się znaleźć w sieci Misrosoft nigdy nie próbował skłonić producentów sprzętu do zrobienia takiego przycisku. A więc był to tylko jeden z wielu pomysłów, które nie doczekały się realizacji.

5. Wykorzystanie kamery do logowania – A cóż to smutny koniec wpisywania haseł do systemu?

Tym razem mamy plus dla Microsoftu, funkcja takla działa i ma się dobrze. Szkoda jednak, że z tą funkcją musieliśmy czekać aż do ósemki, skoro Linux miał taka funkcjonalność od kilku dobrych lat.

6. Nowy pasek zadań wraz z integrowanym identyfikatorem Windows Live - Choć wg obrazów dostępnych w necie to ten sam pasek co w Win7, tylko z dodatkową ikonką

Niestety nowy pasek zadań w Windows 8 nie doczekał się nowych funkcjonalności, a wręcz Microsoft zabrał jedną z z najważniejszych (wg. mnie oczywiście) funkcji jaką było Menu Start.

7. Kopia zapasowa systemu będzie zapisywana w chmurze - Bez problemu można to skonfigurować w tej chwili, więc cóż to za nowość?

No tak, nie sprecyzowała kopia zapasowa czego - systemu czy naszych danych? A więc sam system nie jest archiwizowany, ale za to SkyDrive działa dobrze i nie ma problemu z archiwizowaniem swoich danych w chmurze.

8. Bardzo szybka reinstalacja systemu – Testy były przeprowadzone na 12 rdzeniowej maszynie z 24 GB RAM – na takim sprzęcie to i Win7 zainstaluje się w kilka minut.

Rzeczywiście, reinstalacja systemu odbywa się szybko i spranie (nawet na słabszym sprzęcie), a dzięki odpowiednim funkcją (które już nie raz były opisywane na naszym blogu) czynność ta nie stwarza większych problemów.

9. Obsługa gestów użytkownika – Kinect w wersji dla Windows czy jak? Skoro można grać za pomocą tego to czemu nie obsługiwać systemu?

Tutaj natomiast mamy fail. Ani Kinect ani nic podobnego nie zostało zaimplementowane w nowym Windowsie. Ale zawsze można mieć nadzieje, że końcu Kinect dla Windows się pojawi.

10. Pierwszy system zbudowany w technologii 128-bitowej – jeszcze dobrze nie zadomowiła się technologia 64-bitowa a tu już o 128 bitach marzą. Ehh pomarzyć dobra rzecz.

He he, nie dość, że nie ma Windowsa w wersji 128 bit, to jeszcze wersja 32-bit trzyma się bardzo dobrze i nie ma zamiaru schodzić z rynku. A wszelkie donosy na temat schyłku wersji 32-bitowych można włożyc między bajki.

11. Nowa przeglądarka IE10 - Pierwsze informacje o IE10 pojawiają się tu i ówdzie w internecie, Nawet na DP widziałem w komentarzach jakieś wzmianki na ten temat

A tym razem Microsoftowi udało się bez problemu zrealizować tą plotkę. Nowy system, nowa przeglądarka. Zrealizowane :).

12. Nowe motywy, których nie ma możliwości zaimplementowania w tej chwili – Ciekawe cóż to za nowość – jak nie ma tych motywów w Windowsie to zawsze można pobrać z zewnątrz.

No niestety nowych motywów brak, no chyba, że Modern jest tym nowym motywem:

Krótko na koniec

Podsumowując na 12 plotek, które wymieniłem 6 (czyli połowa) udało się zrealizować.Czyli krótko mówiąc - w każdej plotce jest ziarenko prawdy. A więc nie można wszystkich plotek traktować z góry.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

OprogramowanieWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)