Blog (359)
Komentarze (15.4k)
Recenzje (37)

Pierwsze lata działalności Legend (lata 80) nie należały do udanych. Jak wspomniałem ostatnio lata 90 to już praktycznie pasmo samych sukcesów, niestety sukcesy te w dużej mierze były spowodowane licznymi dotacjami rządowymi i wojskowymi. Oczywiście o tych dotacjach nikt nigdzie nie wspomina i do nich się nie przyznaje, ale pierwsze lata ostatniej dekady XX wieku to pomimo porażek o których pisałem ostatnio, nie pociągnęły firmy Legend do bankructwa. Słowa o sukcesie brzmiały górnolotnie, a jaka była prawda to rzeczywiście wiedzą tylko władze Legend.

Abstrahując od dywagacji na temat ewentualnych dotacji wojska czy rządów na początku naszego stulecia Lenovo miało się bardzo dobrze i uplasowało się w pierwszej 10 sprzedawców o największej ilości sprzedawanych komputerów. Należy tu wspomnieć, że Legend operował tylko na rynkach azjatyckich. W Europie komputerów Legend nie było wcale, a w obu Amerykach pojawiały się jakieś pojedyncze sztuki nie eksportowane oficjalnie przez Legend. Dopiero pierwsza dekada XXI wieku przyniosła początki eksportu do Ameryki i Europy, ale o tym może następnym razem. Dziś jednak chciałbym jeszcze powrócić do lat 90-tych ubiegłego stulecia

PC

Oprócz laptopa, o którym wspominałem ostatnio w głównym portfolio firmy znajdowało się jeszcze kilka urządzeń. W 1990 roku Legend przedstawiło swój pierwszy w pełni autorski (zaprojektowany i wyprodukowany w Chinach) komputer typu PC wyprodukowany na licencji PC. Historia pierwszych modeli jest podobna jak dla całej branży. Najpierw procesory 286, 386, 486 wraz z zwiększaniem ilości pamięci operacyjnej i dysku twardego. W połowie 1993 (niecałe 3 miesiące po oficjalnej premierze w Ameryce) pojawiły się pierwsze komputery z procesorem Pentium. Komputery firmy Legend nie wyróżniały się niczym specjalnym na tle zachodniej konkurencji. Były one jednak produkowane i sprzedawane tylko w "bloku azjatyckim", głownie w Chinach, przez co były one tańsze i bardziej dostępne dla Azjatów. po niespełna 8 latach od premiery pierwszego PC firma Legend wyprodukowała swój milionowy egzemplarz. Przebijać tym samym (w ilości wyprodukowanych komputerów) takie potęgi jak HP czy Compaq. Przypominam po raz kolejny, że firma Legend dalej sprzedaje tylko w Azji, tak wiec wynik jest tym bardziej imponujący.

137115
137116

Server

W latach 90 Laptopy i komputery PC firmy legend sprzedawały się świetnie. Siłą rzeczy było dołożenie do swojego portfolio jeszcze jednego rodzaju sprzętu komputerowego a mianowicie serwerów. Pierwszy serwer marki Legend pojawił się w połowie 1995 roku. Niestety również w przypadku serwerów (jak to miało miejsce w przypadku komputerów PC) firmy Legend do dzisiejszych czasów przetrwały tylko szczątkowe informacje o tym co to był za sprzęt i jak wyglądał.

599802

No dobra starczy na dziś

Praktycznie te 3 urządzenia to było całe portfolio dostępne przez ostatnią dekadę XX wieku. Nowy wiek, nowe wyzwania i nowe umowy otworzyły Chińską markę na świat i dopiero wtedy Legend dostało prawdziwego "kopa" i mogło rozwinąć swoje skrzydła. Ale o współpracy z IBM to napisze coś za rok:)

bEUtRJAT

----- Jeszcze spis treści mojego bloga (wiem, wiem ta regułka zaczyna być nudna:)) i zapraszam do moich wpisów. Polecam szczególnie ten wpis, gdzie opisałem jak poprawnie formatować wpisy na blogu, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie Semtex opisał jak wrzucać grafikę na naszego bloga. Informuję także, że wszystkie grafiki, użyte w wpisie są mojego autorstwa lub są dostępne w otwartej licencji lub są pobrane z oficjalnych stron podmiotów, o których wspominałem we wpisie. Pozdrawiam Shaki81

Komentarze (9)
bEUtRJBP