Blog (14)
Komentarze (72)
Recenzje (1)

Stary król RPG w świeżej szacie, czyli nowe życie TES III: Morrowind

Strona główna@Tomaszek19914Stary król RPG w świeżej szacie, czyli nowe życie TES III: Morrowind
25.08.2014 16:15

Witam

[img=pobrane]

Zaraz po opublikowaniu mojego ostatniego postu poświęconego trzeciej części gry Risen zauważyłem w komentarzach, że pomimo upływu czasu oraz skoku technologicznego część użytkowników portalu wciąż jako najlepszą grę RPG wskazuje trzecią część produkcji Bethesdy, a mianowicie TES: Morrowind.

527478

Od mojego ostatniego spotkania z Morrowindem minęło już kilka ładnych lat, więc postanowiłem przypomnieć sobie co nieco i na moim twardzielu wylądowały pliki z gry. Już po kilku chwilach zauważyłem, że pomimo klimatu czy rozbudowanej oraz wciągającej fabuły mechanika gry nie pasuje już do obecnych standardów narzuconych przez Skyrima czy Risena. No, ale co tutaj zrobić. Przecież wiem jaką magię posiada gra na moim ekranie, a i tak razi mnie to, co kiedyś wywoływało u recenzentów łzy szczęścia oraz banany na ustach. W roku premiery gry nieco starsi fani mogą pamiętać jak wielki zachwyt powodowała gra. Wszelkie czasopisma branżowe wystawiały TES III najwyższe noty zachwalając ją za bardzo rozbudowany świat, fabułę czy system rozwoju postaci. Także grafika jak na tamte czasy powodowała o zawrót głowy. Nawet dziś po premierze piątej części cyklu wielu fanów wciąż uznaje Morrowind jako najlepszą z cyklu.

527480

Na szczęście na pomoc nieco nowocześniejszym graczom przychodzi projekt SkyWind. SkyWind jest to nic innego jak duża modyfikacja do najnowszej części TES, a dokładniej Morrowind na silniku Skyrim.

Więcej o SkyWind znajdziecie tutaj.

Pierwsze (po przerwie) wrażenia możecie wyrobić sobie sami na podstawie kilkuminutowego gameplayu: [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=gtsj5mkF4sM]

bEacWjxj

Dzięki SkyWind jesteśmy w stanie przeżyć jeszcze raz historię przedstawioną w TES 3 za pomocą silnika Skyrim. Różnica w gameplayu jest nieporównywalna, a ile frajdy daje ponowne oglądanie lokacji w wysokiej rozdzielczości wraz z piękną grafiką całego otoczenia. Naprawdę polecam wszystkim fanom klasyka. Dla demonstracji przedstawiam kilkuminutowy gameplay ze Syrim: Skywind: [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=tHktZbRG29s]

Niestety, SkyWind znajduje się jeszcze we wczesnej wersji Beta. W świecie gry możliwe jest jedynie poruszanie się po mapie oraz walka z nielicznymi przeciwnikami. Wszelkie zbroje oraz przedmioty dostępne w grze przeniesione zostały ze Skyrima, a i tak jest ich niewiele, ponieważ wszystkie itemy muszą zostać stworzone od nowa. Na szczęście dla mnie, a i jestem pewien, że dla wielu innych fanów serii, sama możliwość eksploracji obszarów Morrowind daje mnóstwo frajdy.

527486

Oczywiście to, że prace nad SkyWind znajdują się jeszcze na dość wczesnym etapie powoduje że w dostępnej modyfikacji możemy się natknąć na bardzo wiele błędów. Pierwszy z nich zobaczyć już możecie na gameplayu zamieszczonym wyżej. Niewidzialna ściana w miejscu otwartych drzwi to bariera niemożliwa do sforsowania bez odpowiednich komend konsolowych. Na szczęście z dnia na dzień widać postępy w pracy zdolnych modderów oraz programistów czy grafików, a co za tym idzie jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli oddać się w całości światowi Morrowind.

Podsumowanie:

Jak już wspominałem nowa modyfikacja do TES V Skyrim jest na razie w fazie wczesnej bety. Co jakiś czas twórcy udostępniają nową wersję do publicznych testów na stronie internetowej projektu. Na szczęście już na obecnym poziomie prac widać jak ogromna praca została już wykonana, ale widać także jak wiele pracy pozostało do zakończenia zadania. Najbardziej mnie ucieszyła możliwość eksploracji tych samych terenów co kilka lat temu: Vivek, Balmora, Sadrith Mora, Ald'ruhn, Molag Mar, Ebonheart oraz Twierdza Smutku., gdyby dodać to tego wszystkiego niebanalną fabułę oraz przciwników rodem z Morrowinda to czeka nas prawdziwy stary hit w nowej szacie. Ja jako wielki fan marki czekam na tą modyfikację oraz śledzę wszystkie kroki jej twórców. Wam jeżeli jesteście fanami TES 3 radzę, chociaż przez chwilę zapoznać się z tą propozycją.

bEacWjxp

Oczywiście do poprawnego działania SkyWind wymaga oryginalnych oraz najnowszych wersji TES III: Morrowind oraz TES V: Skyrim. TES 3 w złotej edycji można już kupić nawet za 10zł na allegro.pl, a Skyrima, jeżeli dobrze poszukacie za 20-30 zł . Dodatkowo dla wszystkich zainteresowanych tematem dodam, że twórcy Skywind zaraz po premierze obecnego projektu zajmą się przeniesieniem na silnik Skyrim poprzedniej części cyklu, czyli Oblivion.

Grafiki porównujące:

118670
118671
118672
118673
118674
118675
Udostępnij:
bEacWjyf