Blog (413)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)
@wojtekadamsNowy Box MK68 ze stajni Rikomagic

Nowy Box MK68 ze stajni Rikomagic

28.09.2015 00:06, aktualizacja: 28.09.2015 18:46

Dziś poddam analizie nowy model boxa firmy Rikomagic, a jest nim 8-rdzeniowy MK68. Urządzenie zostało wyposażone w najnowszy SoC RK3368 (ARM Cortex-A53 64-bit), 2 GB pamięci RAM, GPU PowerVR G6110. Dodatkowo posiada wsparcie do sieci bezprzewodowych 5 Ghz i port Gigabit Ethernet, więc wszystko, co powinno mieć multimedialne urządzenie do salonu. Zobaczymy jak poradzi sobie w warunkach bojowych :)

567294

MK68 sprzedawany jest w tekturowym dwukolorowym pudełku. Na wieku znajduje się logo RKM i zdjęcie urządzenia. Z tyłu możemy znaleźć specyfikację urządzenia. Po otwarciu pudełka na pierwszy ogień idzie owy Mini PC, pod nim znajdziemy zasilacz 5V/2,5A, pilota, kabel HDMI, OTG-USB i małą instrukcję obsługi w języku angielskim.

567296

Do obudowy MK68 zostało wykorzystane czarne tworzywo sztuczne. Całość posiada bardzo prosty i elegancki wygląd. Górna część wykonana jest z błyszczącego plastiku. Z tyłu zostało umieszczone złącze zasilania, SPDIF, port Gigabit Ethernet, złącze HDMI 2.0 i port USB OTG.

567298

Dodatkowo na lewej stronie producent umieścił slot na kartę microSD i kolejne dwa porty USB. Box posiada gumowe nóżki, dzięki którym stabilnie trzyma się podłoża ;) Także pod spodem znajduje się awaryjny przycisk RESET.

567300

Po podłączeniu adaptera sieciowego komputer uruchamia się automatycznie, ponieważ producent nie wyposażył go w przycisk zasilania. O stanie urządzenia informuje mała dwukolorowa dioda LED (niebieski kolor — stan pracy / czerwony — stan czuwania). Boot-up trwa poniżej jednej minuty.

RKM oczywiście wyposażył Androida w swój własny launcher — znany z innych modeli, chociażby MK902II, który opisywałem rok temu. Jednak dla użytkowników, którzy lubią klasyczny interfejs została furtka i możemy odpalić klasycznego „uruchamiacza” systemu Android 5.1.

128558
128559

Preinstalowanych aplikacji jest naprawdę niewiele. Standardowo znalazło się Kodi (XBMC), MediaCenter, podstawowa przeglądarka plików i RKGameController, którego działanie przedstawiałem w recenzji Minix NEO X7 mini. Kodi zostało delikatnie podrasowane przez producenta, a dokładnie mówiąc zostały w nim zainstalowane wszystkie popularne rozszerzenia — nic tylko korzystać.

567307

Mały spacer po menu można obejrzeć na poniższym filmiku: [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=0HQK-di79rw]

Warto wspomnieć, że MK68 został fabrycznie zrootowany, co daje nam możliwość bezproblemowej modyfikacji systemu i wglądu w katalogi systemowe. Twój tekst odnośnika

Bebechy

Jak nadmieniłem na wstępie MK68 jest wyposażony w 8-korowego RK3368 - jeden z najnowszych procesorów z rodziny Rockchip, GPU PowerVR G6110 i 2GB pamięci RAM. Maksymalne taktowanie CPU to 1,5 GHz, więc jest moc :)

RKM umieścił w swoim nowym modelu 16 GB pamięci eMMC, która została podzielona na kilka partycji. Do naszego użytku, pozostaje 2,52 GB partycji systemowej i 9,80 GB partycji dodatkowej, którą możemy wykluczyć z wymazywania podczas przywracania ustawień fabrycznych. Szkoda, że w przypadku tego podziału dla systemu przypadło tak mało, wiadomo przecież, że większość aplikacji ląduje właśnie w tej części. Jeśli zabraknie nam miejsca, możemy zawsze użyć dodatkowej karty microSD.

Dzięki A1 SD bench udało mi się przetestować wydajność zarówno pamięci RAM jak i wbudowanej eMMC i podmontowanej microSD (klasa 16 SDHC). Wyniki są bardzo dobre. Na pewno ma to duży wpływ na wydajną pracę.

567314

Pobór prądu

MK68 po podłączeniu do sieci elektrycznej, automatycznie włącza się. Zaś przejść do stanu czuwania możemy tylko za pomocą pilota. W trybie standby urządzenie pokazuje swoją ekologiczną stronę, ponieważ zużycie energii jest na poziomie poniżej 0,1 W.

Pooglądajmy wideo

Jak wiadomo owy komputerek został stworzony, aby wspomóc nasze TV o dodatkowe funkcje. Najważniejszą z nich jest oczywiście odtwarzanie szerokiej gamy formatów audio/wideo, które znajdziemy w sieci lub uwiecznimy naszymi smart-urządzeniami. MK68 swobodnie poradzi sobie z rozdzielczością w Full HD i 4K. Dodatkowo wyposażono go w port HDMI 2.0, który pozwala nam uzyskać wideo 4K@60, ale w tym przypadku jesteśmy zobligowani do posiadania takiego zestawu TV, który taką rozdzielczość obsłuży ;)

Wracając do testów — owy sprzęt spisuje się całkiem nieźle. Największe problemy ma z formatem 4K powyżej 30 fpsów, a także H.265 / VP9, wtedy wideo ewidentnie się rwie i nie ma żadnej przyjemności z oglądania. Do samego dźwięku nie można mieć zastrzeżeń, chociaż nie mogę wypowiadać się na temat wyjścia SPIF, ponieważ nie został przeze mnie przetestowany, albowiem mój amplituner zmarł na wakacyjnej imprezie — podobno przedawkował z alkoholem :|. Z tego, co dowiedziałem się na forach, MK68 posiada małe problemy z puszczaniem dźwięku przez optyka, ale producent zapewnia, że wkrótce pojawi się na tę dolegliwość odpowiedni patch. Podsumowując sprzęt spisuje się na dużą czwórkę z plusem.

Łączność

Dzisiejsze urządzenia nie powinny mieć żadnych problemów z łącznością WiFi, Bluetooth, a już na pewno w połączeniu na sztywno kablem Ethenretowym. MK68 daje możliwość pracy na dwóch pasmach 2,4 GHz, gdzie “wyciąga” prędkość około 24Mbps i 5 GHz, w której transfery dochodzą aż do 80 Mbps.

Bluetooth w wersji 4.0 sprawuje się znakomicie. Nie miałem żadnych problemów, aby sparować myszkę, klawiaturę czy bezprzewodowe słuchawki.

Performance Test

Ogólna wydajność MK68 z procesorem RK3368 jest bardzo dobra, poruszanie się po systemie i między aplikacjami nie sprawia żadnego problemu. Także bez zarzutów owy 8-rdzeniowy SoC sprawdza się w grach. Ten akapit by nie istniał bez wyników popularnych programów sprawdzających wydajność. Także podczas testów napotkałem problemy z kompatybilnością kilku aplikacji, otóż nie udało mi się uruchomić Anomaly Benchmark 2, czy Quadrant a.

Słynny AnTuTu Benchmark nie mógł zawieść. Jego wyniki dają pogląd w ogólną wydajność urządzenia i nie tylko.

128562
128563

Dzięki Vellamo możemy dowiedzieć się, jak MK68 radzi sobie z przeglądaniem stron internetowych.

567330

I 3D Mark, który wyciśnie z GPU wszystkie soki ;)

567332

Pilot

Pilot, który został dołączony do zestawu wraz z MK68 jest dość prosty i przyjemnie leży w dłoni. Znajdziemy na nim standardowe przyciski, dzięki którym obsłużymy system Android.

567335

Wnioski

Rikomagic MK68 to kolejny Androidowy box, który można zaliczyć do udanych, lecz nie wnoszący, żadnych znaczących innowacji w tej kategorii urządzeń. Do plusów można na pewno zaliczyć dwupasmowe WiFi, Gigabitowy port Ethernet, szybki i zarówno energooszczędny CPU. Na pewno, aby ten sprzęt dostał dużą piątkę, producent musi naprawić problemy z plikami 4K i H.265, co swobodnie można załatwić aktualizacją.

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)