Blog (31)
Komentarze (166)
Recenzje (0)

Mobilny router WiFi HUAWEI - gadżet, który zmienił u mnie znaczenie pojęcia "mobilna sieć"

Strona główna@ziemowyMobilny router WiFi HUAWEI - gadżet, który zmienił u mnie znaczenie pojęcia "mobilna sieć"
12.04.2014 15:04

Coraz więcej elektronicznych gadżetów jest podłączonych do Internetu. Większość z nich, jak laptopy, smartfony, tablety czy czytniki ebooków wykorzystują standard Wi-Fi do połączenie się z siecią. Wszystko jest OK jeśli aktualnie znajdujemy się w zasięgu takiej sieci. Problem pojawia się, gdy Wi-Fi jest niedostępne a nasze urządzenie nie posiada wbudowanego modemu 3G.

Od 3 tygodni jestem posiadaczem mobilnego routera Mi-Fi Huawei E5776. Zapraszam na krótką recenzję.

Co w środku?

Specyfikacja sprzętu wygląda następująco:

bDXEzVVP
  • LTE 2600/2100/1800/900/800 MHz
  • DC-HSPA+/HSPA+/HSPA/UMTS 2100/1900/900/850 MHz
  • EDGE/GPRS 1900/1800/900/850 MHz
  • 2*2 MIMO
  • WLAN IEEE 802.11 b/g/n

Moja mydelniczka

512153

Sam kształt urządzenia przypomina trochę mydelniczkę :) Przednia cześć wykonana jest połyskującego czarnego plastiku z umieszczonym centralnie wyświetlaczem i jednym przyciskiem Power.

512155

Router wyposażony jest dodatkowo w gniazdo micro USB, przycisk WPS do szybkiego sparowania nowych urządzeń w sieci, złącze do podłączenia zewnętrznej anteny, gniazdo kart SIM, gniazdo Micro SD oraz przycisk reset.

bDXEzVVV

Po włożeniu karty SIM router poprosi o kod PIN, który należy wprowadzić w panelu administracyjnym, logując się poprzez stronę www. Cały proces konfiguracyjny odbywa się automatycznie. Urządzenie samo wybierze rodzaj sieci i po kilku chwilach będzie gotowe do pracy.

512158

Monochromatyczny wyświetlacz informuje o aktualnym zasięgu, technologii sieci komórkowej, nazwie operatora, ilości podłączonych urządzeń, stanie naładowania baterii oraz ilości danych pobranych i wysłanych w ramach aktualnej sesji oraz czasie połączenia.

114733
114734

Zmiany ustawień urządzenia można dokonać nie tylko logując się na stronie www ale też poprzez specjalną aplikację dostępna na urządzenia Android oraz iOS. Możliwości konfiguracyjne są bardzo rozbudowane. Można np. wymusić aby urządzenie łączyło się tylko z sieciami LTE lub też ustawić parametry oszczędzania energii.

bDXEzVVW

Dzięki wbudowanemu slotowi kart Micro SD urządzenie może pełnić rolę dysku sieciowego. Takie rozwiązanie może być szczególne przydatne, dla użytkowników tabletów lub telefonów komórkowych wyposażonych w niewielką pamięć wewnętrzną. Niestety dostęp do plików jest możliwy tylko z poziomu panelu administracyjnego www lub aplikacji mobilnej.

Producent deklaruje do 10 pracy na baterii. W moim przypadku, w trybie LTE urządzenie działa ok. 6-7 godzin. Wynik ten jest całkiem zadowalający i powoduje, że nie trzeba co chwilę szukać gniazdka.

Podsumowanie

Urządzenie przez cały czas działa bardzo stabilnie, a moc sygnału jest bardzo dobra. Jedynym mankamentem jaki zauważyłem, to chwilowe przełączanie sieci w tryb 2G i 3G mimo, że aktualnie dostępna jest technologią 4G. Problem ten można wyeliminować poprzez ustawienie na sztywno sieci 3G lub 4G. Do tej pory aby udostępnić internet innym urządzeniom wybierałem opcję tetheringu w swoim smartfonie. Huawei E5776 znacznie uprościł i przyspieszył proces udostępniania internetu, a co najważniejsze dzięki długiemu pracy na baterii stał się dla mnie niezastąpionym gadżetem poza domem.

Udostępnij:
bDXEzVWL