Blog (25)
Komentarze (344)
Recenzje (0)

Uzyskanie dofinansowania na otwarcie firmy

@zigguradUzyskanie dofinansowania na otwarcie firmy23.02.2013 14:41

We wrześniu 2012 zwolniłem się z pracy ze względów na małą możliwość rozwoju w dziedzinach które mnie interesują i zrzucanie na mnie mniej ciekawszych obowiązków. Skupiłem się na zakończeniu studiów i w grudniu uzyskałem tytuł magazyniera.

W między czasie zacząłem pracować prywatnie wykonując strony internetowe i podobne rzeczy na umowę zlecenie.

Jako że aktualnie nie posiadam żony ani kredytu, jeszcze bokiem mieszkam u rodziców zdecydowałem się spróbować sił jako przedsiębiorca. Postanowiłem spróbować zdobyć środki na otwarcie firmy z funduszy Unii Europejskiej.

Informacje podstawowe

Wstępne informacje uzyskałem jeszcze w listopadzie w Lokalnym Punkcie Informacji Funduszy Europejskich a następne w Punktcie Wspierania Samozatrudnienia. Wynikało z nich że w najbliższym czasie jestem w stanie uzyskać dofinansowanie tylko poprzez Powiatowy Urząd Pracy (PUP), dzięki rejestracji otrzymałem też ubezpieczenie zdrowotne - jak by coś... ;)

Początek roku okazał się dobrym okresem na poszukiwanie dofinansowania ponieważ rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy i miałem możliwość wzięcia udziału w programie. Dnia 22 stycznia byłem już na spotkaniu informacyjnym dotyczącym konkretnego programu:

Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowany w ramach Priorytetu VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich” Działania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 Okres realizacji projektu: 1 czerwiec 2012 r. – 31 grudzień 2014 r. Wartość projektu: 50 000 000,00 zł

Na samym spotkaniu przeraziło mnie że większość z osób zainteresowanych nie miała zielonego pojęcia o regulaminie przyznawania dofinansowania, po prostu przyszły do PUPu, zapisały się i pojawiły na spotkaniu. Podczas omawiania kolejnych punktów kilka osób wyszło z zdziwionymi minami. Denerwujące były osoby którym nie podobały się zapisy regulaminu i pretensje miały do osoby prowadzącej spotkanie oczywiście nieodpowiedzialnej za obowiązujące zasady.

Jako że mamy podział na województwa i programy takie najczęściej działają na takim terenie mój opisywany przebieg ma miejsce w kujawsko-pomorskim mieście Bydgoszcz! Zdaję sobie sprawę że w innych miastach istnieją inne programy i są prowadzone w inny sposób.

O samym programie

Najważniejsze informacje:

[list] [item]w ramach programu zostanie przeszkolonych 268 osób w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem,[/item][item]214 osobom zostanie udzielona pomoc w postaci maksymalnie 21 000zł,[/item][item]trzeba być osobą bezrobotną, zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy na terenie województwa kujawsko – pomorskiego,[/item][item] należy spełniać jedno z poniższych kryteriów:

 • wiek do 25 roku życia, bądź powyżej 50 roku życia,
 • orzeczona niepełnosprawność,
 • być kobietą,
 • posiadać status osoby bezrobotnej długotrwale,
 • być mieszkańcem gminy wiejskiej,
 • być mieszkańcem gminy wiejsko-miejskiej,
 • być mieszkańcem miasta o wielkości do 25 tys,

[item]oraz najważniejsze: mieć pomysł na firmę.[/item][/item][/list]

Co najlepsze ostatni punkt nie był dla wszystkich zainteresowanych jasny... Ja przyszedłem z konkretnie określonym planem a niektórzy myśleli że na spotkaniu ktoś wymyśli za nich czym mogliby się zająć. Pytali prowadzącej czy taki pomysł jest dobry, a jak nie to może ten...

Do dnia 22 lutego należało złożyć wstępny formularz rekrutacyjny opisując ogólnie swój pomysł i własną osobę.

Co najważniejsze?

Po konsultacjach dowiedziałem się o pięciu najważniejszych punktach ocenianych w dalszej perspektywie:

 • Doświadczenie - oczywiście związane z branżą w której chcemy spróbować swoich sił, przydaje się także dobre portfolio,
 • Wykształcenie kierunkowe - czyli mój magazynier się przyda,
 • Posiadanie lokalu - zależy od tego jaką działalność chcemy otworzyć, w moim przypadku wystarczy umowa użyczenia pomieszczenia w mieszkaniu rodziców,
 • Zabezpieczenie finansowe - np żyranci którzy spłacą moje 21tys w przypadku gdy złamię regulamin po otrzymaniu dofinansowania,
 • POMYSŁ - to chyba jasne.

Kasę wydać mogę na...

Wszystko tak naprawdę zależy od otwieranej działalności i najważniejsze aby planowane zakupy miały sens. Osoba chcąca opiekować się dziećmi u klientów twierdziła że niezbędne jest posiadanie przez Nią prawa jazdy...

Ograniczenia to np brak możliwości wykupienia kursów/szkoleń, przeznaczenie na materiały reklamowe max 2tys zł, przeznaczenie na samochód (tylko ciężarowy lub dostawczy) max 8tys zł, ograniczenie na zakup przedmiotów do odsprzedaży chyba 6tys zł.

Ograniczenia

Największym minusem tego programu jest przymus pozostania osobą bezrobotną. Osobiście nie przysługuje mi zasiłek tak więc pozostaję bez środków do życia a cała procedura może trwać ponad pół roku. Na szczęście jest gruba różowa świnka skarbonka ;)

454726

Ograniczenia są także co to branży w której chcemy działać np. komisu za te pieniądze otworzyć nie mogę. Niestety nie posiadam materiałów aby dokładnie wymienić więcej ograniczeń.

Najważniejsze zasady które muszę spełnić po uzyskaniu dofinansowania:

 • utrzymać firmę przez rok - czyli tak naprawdę płacić ZUS, na szczęście ten niższy,
 • uzyskać dochód - chodź to kwestia sporna ponieważ nie są narzucone konkretne sumy i podczas szkolenia zostało zaznaczone że różne branże potrzebują innej ilości czasu aby "się rozkręcić",
 • nie mogę podjąć pracy na podstawie umowy o pracę ani umowy zlecenia.

Co dalej?

Na początku marca zbiera się komisja która oceni wszystkie wnioski i wybierze 268 osób które wezmą udział w szkoleniu ABC Przedsiębiorczości (40h). Następnym krokiem jest przygotowanie biznes planu, kosztorysu, dokładnego opisu zakupów i złożenie wniosku. Po uzyskaniu dofinansowania w ciągu 60 dni trzeba rozliczyć się z uzyskach pieniędzy przedstawiając np faktury zgodnie z planem zakupów.

454732

Na koniec

Strona programu tak naprawdę dostarcza mało informacji, nie mogłem się doprosić prezentacji ze spotkania informacyjnego, miała być dostępna w internecie ale znaleźć jej nie mogę. W kontakcie bezpośrednim także nie udało mi się jej uzyskać. Wydaje mi sie że prezentacja była najlepszym źródłem wszystkich informacji.

Jeśli ktoś ma pytania proszę o komentarze.

Jeśli jakieś osoby są zainteresowane tematem i chętnie przeczytają o dalszych moich losach w tej kwestii to proszę o informację zwrotną w komentarzach co na pewno zmotywuje mnie do zdawania relacji.

Pozdrawiam

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)