AMD Ryzen Threadripper – by rozszarpać topowe czipy Intela na strzępy?

Strona główna Aktualności

O autorze

Procesory Core i9 z serii Skylake-X, mają wejść na rynek i zrobić porządek z tymi wielordzeniowymi, niedrogimi Ryzenami, którymi po raz pierwszy od lat AMD ośmieliło się rzucić wyzwanie Intelowi. Czy jednak 12 rdzeni w i9-7920X wystarczy na zapowiedzianego właśnie przez AMD Ryzena Threadripper? Wygląda na to, że ten rok w branży mikroprocesorów będzie rokiem wyścigu na wincyj rdzeniuf.

Zapowiedziany na lato tego roku Ryzen Threadripper nie jest po prostu kolejnym z Ryzenów, który moglibyśmy włożyć do gniazdka AM4. Będziemy potrzebowali do niego nowej płyty głównej. To wyraźnie sprzęt z półki stacji roboczych (choć samo AMD mówi raczej o ultra-premium czy też HEDT – High End Desktop).

Threadripper to czip nawet z 16 rdzeniami (i 32 wątkami), z czterokanałowym kontrolerem pamięci, taktowany zegarem bazowym przynajmniej 3,1 GHz, z turbo 3,6 GHz, a wszystko to przy parametrze TDP nie przekraczającym 150 watów – a to dzięki technologii SenseMi, która tak dobrze na „zwykłych” Ryzenach pozwoliła ograniczyć zużycie energii i emisję ciepła.

O cenach oczywiście nic jeszcze nie powiedziano, ale spodziewamy się, że i tym razem czerwoni zechcą zestresować niebieskich. Rynek użytkowników 16-rdzeniowych procesorów nie jest duży, można sobie pozwolić na niewielką na nim marżę, traktując taki flagowy produkt jako inwestycję w budowanie wizerunku.

Oczywiście takie procesory nie uzyskają najlepszych wyników w benchmarkach dla graczy, w obciążeniach gdzie liczy się wydajność jednego rdzenia, ale z perspektywy np. programisty oprogramowania serwerowego, który pracuje z kilkoma maszynami wirtualnymi, „ciężkim” IDE i bazodanowym systemem, rdzeni nigdy za wiele.

© dobreprogramy