Abonament RTV: dostawcy płatnej telewizji będą musieli zgłaszać telewizory swoich klientów?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wydawało się, że główne założenia nowelizacji ustawy o abonamencie RTV już znamy – ostatnio Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, wyjawił m.in., że Poczta Polska ma uzyskać wgląd w bazy klientów prywatnych operatorów telewizji kablowych i platform cyfrowych. Wgląd to jednak nie wszystko. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce proces wynajdywania posiadaczy telewizorów jeszcze bardziej usprawnić. Zastąpienie telewizora komputerem z monitorem niczego już nie zmieni.

Do procesu rejestrowania odbiorników mają otóż zostać włączeni operatorzy płatnej telewizji, ale w szerszym zakresie obowiązków. Otrzymają oni tzw. zlecone zadanie publiczne, tj. obowiązek uzyskania od klienta zgłoszenia rejestracyjnego odbiornika (lub oświadczenia o dokonaniu takiego zgłoszenia) oraz przekazania tego zgłoszenia (lub oświadczenia) do operatora pobierającego opłaty. Według pierwotnych założeń miała to być Poczta Polska – wykorzystanie w tej kwestii urzędów skarbowych pozostaje kwestią nierozstrzygniętą.

To zlecone zadanie publiczne nie będzie wykonywane w czynie społecznym – nowy obowiązek to dodatkowy narzut na abonament RTV, ponieważ operatorzy mają za to być wynagradzani, według stawek, które ustali KRRiTV. Ucieszy to Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, której prezes Jerzy Straszewski niedawno pisał w liście do Krzysztofa Czabańskiego, że dostawcy telewizji za nałożenie obowiązku powinni być dodatkowo wynagradzani.

Potencjał rozszerzenia w ten sposób bazy przymusowych abonentów mediów narodowych jest naprawdę duży. Trzech największych operatorów płatnej telewizji w Polsce, tj. Cyfrowy Polsat, nc+ oraz UPC Polska ma razem ponad 7,8 mln abonentów. Przypomnijmy, że przewodniczący Rady Mediów Narodowych chciał, by nowy abonament stanowił równowartość „jednej kawy miesięcznie”. Załóżmy, że będzie to 10 zł, czyli 120 zł rocznie. W tej sytuacji abonament pozyskany tylko z samych klientów trzech największych operatorów płatnej telewizji wyniesie ponad 936 mln zł rocznie – sporo, biorąc pod uwagę to, że prognozy na rok 2017 mówią o zebraniu raptem 635 mln złotych.

Taki kształt nowelizacji ma jeszcze jeden ciekawy aspekt. Jeśli zakup płatnej telewizji bez przedstawienia oświadczenia o zgłoszeniu odbiornika do rejestracji stanie się niemożliwy, to wszyscy ci, którzy oglądają TV na komputerze czy tablecie, będą musieli swoje urządzenia rejestrować jako telewizory. W końcu są w stanie odebrać sygnał mediów narodowych, a więc sensu stricto są odbiornikami telewizji…

© dobreprogramy