Najpierw uszczelnianie, potem zmiany. Za abonament RTV 6 zł/mies.?

Najpierw uszczelnianie, potem zmiany. Za abonament RTV 6 zł/mies.?27.02.2017 14:38
Najpierw uszczelnianie, potem zmiany. Za abonament RTV 6 zł/mies.?

Abonament RTV – pewnie wielu naszych Czytelników ma powyżejdziurek w nosie tego tematu, jednak niestety – dotyczyć on będzieniemal wszystkich z nas. W tym tygodniu Ministerstwo Kultury iDziedzictwa Narodowego przedstawi do społecznych konsultacji nowyprojekt uszczelnienia poboru abonamentu. Na tym się jednak nie skończy, jeszcze w tym roku zobaczymy kolejną ustawę o abonamencie RTV.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski przedstawił PolskiejAgencji Prasowej najnowsze informacje w tym temacie. Najważniejsząz nich jest to, że na projekcie uszczelnienia obecnych zasad sięnie skończy – jeszcze w tym roku w życie ma wejść nowa ustawa,która całkowicie zmieni dotychczas obowiązujące reguły.

Ten pierwszy projekt uszczelnienia zostanie zaprezentowany opiniipublicznej w najbliższych dniach, ministerstwo czeka jeszcze nauwagi GIODO i UOKiK-u. Przez dwa tygodnie mają trwać tzw.konsultacje społeczne. Nie, nie będziecie mogli w ich trakciepowiedzieć, że nie chcecie abonamentu na narodowe media płacić. Regulamin prac Rady Ministrów przewidujeotóż *możliwość skierowania projektu dokumenturządowego do zaopiniowania przez organizacje społeczne oraz innezainteresowane podmioty i instytucje – *dotyczyto wszystkich dokumentów, które mogą wiązać się z istotnymiskutkami społecznymi lub prawnymi.

Po zakończeniu konsultacji społecznych, projektem zajmą siękolejne komitety rządowe (Cyfryzacji i Ekonomiczny), a po ichpoprawkach trafi on do Komitetu Stałego RM na posiedzenie rządu. Do Sejmu projekt ustawy ma trafić z początkiem kwietnia.

Warto podkreślić, że to projekt uszczelnienia obecnego systemuabonamentowego, bez zapowiadanych radykalnych rewolucji. Najwyraźniejte zmiany wymagałyby jednak informowania Komisji Europejskiej, idlatego rząd zdecydował rozłożyć prace na dwa etapy. Już samouszczelnienie poboru abonamentu pozwoliłoby na uzyskanie w ciąguroku 1,4 mld złotych – podczas gdy w 2016 roku zebrano jedynieniecałe 750 mln złotych.

Wiceminister Lewandowski, wspominając o projekcie drugiej ustawy,która zastąpi opracowywane na szybko „uszczelnianie”, wyjaśnił,że chce abonamentu w wysokości 6 zł miesięcznie od osoby –najwyraźniej płacić mieliby wszyscy podatnicy, gdyż byłby onwliczany do podatku PIT i płaconej przez rolników składki KRUS.Niemal 25 mln podatników, 72 zł rocznie – to już daje 1,8 mldrocznie. Powinno wystarczyć na zadania misyjne naszych mediów, wtym rywalizację z podmiotamikomercyjnymi, o której tak marzy prezes TVP, Jacek Kurski.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (161)