Adobe liczy uruchomienia swoich produktów

Strona główna Aktualności

O autorze

Do ciekawego wniosku doszedł Dan Moren, jeden z użytkowników oprogramowania Adobe i zarazem blogger Uneasy Silence. Jego podejrzenia co do tego, że Adobe za każdym razem po otwarciu InDesign CS3 dla Mac OS nawiązuje połączenie z nieznanym hostem sprawdziły się - wykazała to analiza programem Little Snitch.

Moren udowodnił, że Adobe InDesign CS3 dla Mac OS kontaktuje się każdorazowo podczas uruchomienia z serwerem 192.168.112.2O7.net. Na pierwszy rzut oka nazwa ta wygląda na adres IP i to z prywatnej puli adresów, ale każdy doświadczony użytkownik zauważy, że po pierwsze cyfra 0 zastąpiona jest przez literę O, a adres posiada końcówkę .net. Okazuje się, że kieruje on do serwerów należących do Ominture, dużej firmy prowadzącej statystyki i analizy internetowe.

Adobe na swoich stronach Devnet przyznało się do nawiązywania połączeń z serwerami firmy trzeciej. Według przedstawiciela firmy, Adobe zbiera statystyki uruchomień oprogramowania, aby poprawić jego jakość. Nie ustalono, czy sprawa dotyczy innych produktów Adobe - w tym wersji pecetowych. Moren twierdzi, że jego "odkrycia" mają zastosowanie we wszystkich produktach CS3.

© dobreprogramy