Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Adriane czyli pingwin w ciemnych okularach

Narzekałem trochę na niewielką dostępność Linuxa (nie wdając się w dzielenie włosa na czworo, czym on właściwie jest), ale nie jest jednak tak źle. Pośród mnogości dystrybucji znaleźć można także takie, które stworzono specjalnie dla osób niewidomych. I nie jest to jakaś głęboka i zarośnięta pajęczyną nisza, ale dystrybucja niemalże mainstreamowa.

Mowa tutaj o dystrybucji Knoppix składanej przez Klausa Knoppera - niegdyś najpopularniejszej dystrybucji typu live-CD. Podczas uruchamiania z płyty pojawia się prompt boot: i tutaj należy wpisać adriane, a następnie poczekać. I nagle komputer zaczyna do nas mówić. Co prawda po angielsku lub niemiecku, ale zawszeć gada po ludzku. Jest to zasługa skryptu o nazwie A.D.R.I.A.N.E. Autor twierdzi, że to akronim od Audio Desktop Reference Implementation and Networking Environment. Prawda jest jednak taka, że tak ma na imie jego niewidoma żona. To właśnie dla niej zaprojektował tą nakładkę.

ADRIANE to proste menu do uruchamiania zestawu aplikacji: przeglądarki WWW, programu pocztowego, Chatu, notatnika i kilku innych. Wygląda to skromnie, ale do dyspozycji jest także udźwiękowiony shell, a to już wrota do pełnego systemu. Jeżeli ktoś potrzebuje, to może także uruchomić aplikacje w trybie graficznym: OpenOffice.org i Firefox, a także całe środowisko. Wszystko to udźwiękowione za pomocą screen readera Orca.

Aby było jeszcze łatwiej, pan Knopper przygotował także dopasowane dystrybucje, które od razu uruchamiają się w trybie mówiącym. Do wyboru są dwie: niemiecka i angielska. Taką spreparowaną dystrybucję także można zainstalować na dysku twardym lub pendrive, a instalator pozwala na przeprowadzenie całego procesu bez wzroku.

Z projektem A.D.R.I.A.N.E. warto zapoznać się przynajmniej po to, by poznać inne sposoby korzystania z komputera. A przy odrobinie wprawy można uruchamiać Knoppixa na komputerach bez monitora. To może się czasem przydać. A jeżeli ktoś znajdzie trochę czasu i chęci, to może powstanie także dystrybucja ADRIANE mówiąca po polsku... 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 20.09.2010 20:49

łoł nawet o tej dystrybucji nie wiedziałem. Thz

TheUsh   7 #2 21.09.2010 12:14

Hmm ciekawy projekt :) Mógłbyś może napisać coś np. o jakości syntezatora mowy zawartego tam?

Orlando   3 #3 21.09.2010 13:08

Syntezator mowy to oczywiście Espeak http://espeak.sourceforge.net.

nameku   4 #4 27.09.2010 17:41

Jak oceniasz możliwości działania takiej dystrybucji na komputerze z Celeronem 333MHz? Z tego co widzę, eSpeak obsługuje język polski, więc co jest potrzebne, aby system był w pełni spolszczony? Polska podstawa i zawarte oprogramowanie? To chyba da się zrobić (gdyby ktoś podpowiedział mi gdzie szukać instrukcji?).

Jeszcze troszkę czasu minie zanim znów ruszy i zostanie sfinalizowana akcja "Komputer dla Homera" (AutoLektor, Windows XP HE + Dual - przynajmniej sześć lat temu, kiedy ostatnio skorzystaliśmy z programu KdH), a szukam czegoś dla 15-letniego brata, to może być strzał w "10" (i za darmo).

TheUsh   7 #5 27.09.2010 19:58

@nameku:
Mimo, że eSpeak obsługuje język polski, to niestety muszę przyznać, że chyba nie znalazł by się w dzisiejszych czasach ktoś, kto chciałby kaleczyć swoje uszy wyjątkowo syntetycznymi i nieprzyjaznymi dźwiękami tego syntezatora. Dla wygody twojego brata jednak radził bym postarać się o dobre dofinansowanie i kupienie czegoś brzmiącego lepiej.

Orlando   3 #6 28.09.2010 17:58

Nie napisałeś, ile ma pamięci operacyjnej. Ja zainstalowałem ADRIANE na p450/192Mb i działa... ślamazarnie. Na pewno poprawiłoby się po zwiększeniu pamięci, co niedługo sprawdzę. Komfort pracy też nie jest rewelacyjny, ale jeżeli brat jest komputerowym majsterkowiczem, to może mieć sporo zabawy. Sama ADRIANE jest tylko po angielsku i niemiecku, ale system może być po polsku. Podczas uruchamiania z płyty trzeba wpisać lang=pl i powinno pójść. W Orce język polski ustawia się banalnie, ale nadal będą kłopoty z wprowadzaniem pliterek, chociaż moje problemy wynikają z tego, że ja zainstalowałem wersję en. Co do jakości Espeaka, to można się przyzwyczaić. Nie jest gorszy od Speaka lub SynTalka, a jest open source.