Honor 5x ponad rok później

W kwietniu 2016 roku zakupiłem telefon Huawei Honor 5x, który miał mnie oswoić z platformą Android od nowa, ponieważ przez wiele lat byłem użytkownikiem Windows Phone. Gdyby Microsoft wiedział od samego początku, jak przyciągnąć użytkowników oraz deweloperów aplikacji do Windows Phone, a obecnie Windows 10 Mobile to zamiast Honora 5x miałbym jakąś Lumię. Dziś na łamach swego bloga chciałbym przedstawić swoje uwagi na temat ponad rocznego użytkowania tego, że smartphone.

Albatros marudzi, czyli zaczynam od wad

Obecnie telefon denerwuje mnie w kilku kwestiach, które chciałbym opisać w tym, że poście. Od kilku miesięcy marudzę na brać NFC, ponieważ bank, w którym mam konto udostępnia płatności telefonem niestety przy pomocy własnej autorskiej aplikacji, ale używałbym, gdybym miał NFC .To jest tylko moje marudzenie.

Problematyczne jest WiFi, które nie potrafią naprawić za pomocą łatki. Łączność WiFi w tymże telefonie czasem łapie w trybie „Łączę z siecią, którą chcesz, lecz zawieszę się na Uzyskiwanie adresu IP”. Telefon często nie łączy się z zapamiętaną siecią i usuwanie z zapamiętanych punktów dostępu, a następnie ponowne połączenie siecią nie rozwiązuje problemów. Rozwiązanie jedyne to restart telefonu, lecz często to nie pomaga i trzeba przywracać do ustawień fabrycznych.
Autorska nakładka EMUI od pewnego czasu zacina się, mimo iż nie korzystam z wymagających aplikacji. Korzystam z narzędzia optymalizującego, które zostało
wbudowane w system, lecz to nie pomaga.

Telefon ma ośmiordzeniowy procesor i dwa gigabajty pamięci ram, a działa często, jak budżetowy smartphone sprzed kilku lat.

Wystarczyłoby zainstalować nieoficjalny ROM, który został zoptymalizowany dla tego telefonu. Bez żadnej ociężałej nakładki, lecz producent zablokował bootloader i jeszcze o tym powiem.

Przecież sam produkt nie może się składać z wad , czyli kilka zalet

Smartphone wygrywa wytrzymałością, ponieważ przeżył lot z dachu samochodu oraz upadek na betonową posadzkę. Z pierwszego przypadku telefon ma kilka obtarć oraz ubytek w prawym dolnym rogu, a po pewnym upadku telefon ma w okolicach głośnika do rozmów małe pęknięcie.

Pewnie mając iPhone (przepraszam użytkowników tego, że smartphone) pewnie musiałbym wymieniać cały front po wielu upadkach w życiu codziennym

Dzięki temu telefonowi doceniłem czytnik linii papilarnych, który może mieć wiele różnych funkcjonalności niż zwykłe odblokowanie telefonu. Za pomocą czytnika można zablokować aplikacje, do których nikt nie może mieć dostępu i również działa jako przycisk np. do odebrania rozmów telefonicznych, wyłączenia budzika.

Dual SIM jest idealny, gdyż nie mamy slotu typu hybrydowego. Honor 5x ma jedną szufladkę na pierwszą kartę w rozmiarze microSIM, Drugą szufladka jest miejscem dla drugiej karty w rozmiarze NanoSim i karty microSD. Takim sposobem nie musimy żyć z kompromisem posiadania drugiej karty SIM albo karty pamięci, bo możemy ,w tymże telefonie mieć wszystko, co chcemy.

Aparat przedni i tylni jest idealny. Z przodu mamy matrycę 5 Mpx, a z tyłu 13 Mpx z autofokusem. Na dowód tego przedstawie kilka przykładowych zdjęć z przedniej i tylnej kamery:

Bateria ma pojemność 3000 mAh i wytrzymuje w mało intensywnym użytkowaniu trzy dni. Ten wynik jest moim rekordem, ponieważ podczas dnia muszę podładować co najmniej raz telefon. Łączenie się z internetem przez LTE i wiele aplikacji w tle zjadają baterię jak Chrome pamięć ram.

Apogeum, czyli próba odblokowania bootloadera

Huawei, jest producentem, który wszedł do prestiżowego klubu producentów telefonów, którzy blokują funkcję uruchomienia programu rozruchowego. Pamiętam, że w LG GT540, żeby odblokować, bootloader wystarczyłowgrać ROM z funkcją dostępu do funkcji bootloadera. W Huawei teoretycznie trzeba wejść na stronę, a następnie klikamy „Unlock Bootloader”. W ten sposób przenosi nas do zalogowania albo założenia konta Huawei ID. Loguje się na swoje konto, a następnie wypełniam formularz przedstawiony pod moim ględzeniem.

Po wypełnieniu formularza strona wgenerowała kod odblokowania. Przechodzę do opcji deweloperskich, a następnie wybieram opcję Oblokowanie OEM. Wbijam wygenerowany przez stronę kod, a tu niespodzianka w postaci.

Jak to zły pin? Jak żyć Huwaei? Co mam zrobić? Z tymi pytaniami pozostawiam swoją osobę.
Blokowanie Bootloadera, jest złym pomysłem, gdyż często jest potrzebny do rozwiązywania problemów z urządzeniem. Niestety producenci chcą zarobić na nowym sprzęcie oraz na usługach serwisowych. Często w domu możemy rozwiązać problemy za pomocą ADB.
Unia Europejska powinna zakazać blokowania bootloadera i producent dawałby gwarancję tylko na urządzenie, a każde grzebanie w sofcie powinno być umożliwione bez utraty gwarancji. To tak, jak producent laptopa zakazałby instalacji innego systemu ,niż ten, co jest fabrycznie zainstalowany.

Słowem podsumowania

Telefon musi przeżyć jeszcze 24 doładowania, zanim go wymienię na coś nowszego. Taki urok posiasdania Mixa. Jeśli stanę zate dwa lata do decyjzji zmiany telefonu, to nie wymienię go na Huawei. Powodem głównym, jest brak aktualizacji do nowszego Androida po pewnym okresie. Honor 5x moim zdaniem mógłby pociągnąć Androida 7.0,tylko nakładka producenta musiała przejść na dietę. Sprzęt od wielkiego dzwona dostaje aktualizację bezpieczeństwa, która za bardzo nie robi z telefonem. Sprzęt mimo wad jest wygodny, mimo że posiada 5,5” ekranu i bardziej czuje dyskonfort z korzystania iPhone 6+ niż z Honora 5x. Przy codziennym użytkowaniu mogą wnerwiać drobne zawieszki interfejsu oraz że WiFi może mieć złe dni. Ta opinia jest pokazana rzetelnym okiem Albatrosa.
Zapraszam do komentowani i zwracania uwag