Amazon Echo Look – za kamerę w sypialni zapłaci sam użytkownik

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Inteligentny głośnik Amazon Echo okazał się spektakularnym sukcesem rynkowym – przynajmniej na rynkach anglo- i niemieckojęzycznych, czyli tych, do których dostosowano cyfrową asystentkę Alexa. W samych Stanach Zjednoczonych kupiło go ponad 8 milionów osób, niewątpliwie zadowolonych, że sztuczna inteligencja Amazonu słucha wszystkiego, co mówią, gromadząc to w największej przecież na świecie chmurze. A teraz ta sztuczna inteligencja będzie mogła też patrzeć na wszystko co robią. Amazon obdarzył swoją cyfrową asystentkę oczami, wszystko po to, by użytkownicy zaczęli się wreszcie lepiej ubierać.

Echo Look to nowa forma wirtualnej asystentki, wyposażonej w mikrofon i kamerę, którą użytkownik powinien umieścić w miejscu, gdzie najczęściej się ubiera – sypialni, łazience czy garderobie. Oprogramowanie pozwala na szybkie zrobienie fotki w założonych właśnie ciuchach i udostępnienie jej w sieciach społecznościowych, by znajomi mogli się wypowiedzieć – ale to nie wszystko.

Szczególnie interesująca jest nowa umiejętność Alexy, nosząca nazwę StyleCheck. Dzięki niej, znając czas i miejsce, cyfrowa asystentka może ustalić aktualną pogodę, a następnie doradzić, co z naszej szafy najlepiej będzie założyć. Alexa open Style Check – i już obawa przed niewłaściwym ubraniem się znika. O wszystko zadbają sztuczne sieci neuronowe i mechanizmy głębokiego uczenia, trenowane przez specjalistów od mody.

Póki co brakuje możliwości zamówienia z Amazonu ciuchów, które powinniśmy w szafie mieć, a jeszcze nie mamy. Na to nie powinniśmy jednak długo czekać, Amazon w swojej ofercie ma przecież samoprzylepne przyciski Dash, pozwalające łatwo zamówić online określone towary. Ostatnio wśród nich pojawił się przycisk Calvina Kleina, którego naciśnięcie pozwala zamówić… majtki.

Zgromadzone przez Echo Look zdjęcia i obrazy będą oczywiście przechowywane w chmurze Amazonu – do momentu gdy użytkownik zdecyduje się je usunąć (i oczywiście będzie potrafił to zrobić). Dziś, gdy ludzie tak sobie dbają o swoją prywatność w Sieci, jesteśmy pewni, że tylko niewielki odsetek użytkowników to zrobi. Reszta chętnie zapewni Amazonowi darmowy dostęp do prawdziwej kopalni wiedzy o ludziach.

Sprawa bowiem wychodzi daleko poza modę. Echo Look zobaczy nie tylko jak jesteśmy ubrani, ale też oceni naszą postawę, sylwetkę, zapewne nawet mimikę. To otwiera drogę do zaoferowania nam usług trenerów osobistych, klinik medycyny estetycznej, cudownych środków odchudzających, kosmetyków, a może nawet wyprawki dla niemowląt, gdy AI zauważy pierwsze oznaki ciąży. W końcu klientowi zawsze można sprzedać coś jeszcze, on sam nie zna swoich realnych potrzeb. Alexa będzie znała je znacznie lepiej.

© dobreprogramy