Analiza i odzyskiwanie systemu po ataku malware

Strona główna Aktualności

O autorze

W ostatnich latach wachlarz najbardziej powszechnych z czyhających w sieci zagrożeń znacznie się poszerzył. Pomimo podejmowanych przez wiele firm i instytucji kroków, mających na celu zabezpieczenie infrastruktury, coraz bardziej zaawansowane wirusy, konie trojańskie i robaki nieprzerwanie atakują zasoby systemów komputerowych. Dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić?

Odpowiedzią na te pytania jest cykl artykułów publikowanych na łamach portalu Windows2003.pl. O pierwszych dwóch artykułach Przegląd najnowszych zagrożeń wirusowych i Strategia zabezpieczeń antywirusowych autorstwa Wojciecha Kowasza, pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Tym razem zapraszamy do lektury trzeciego, ostatniego już, artykułu z tego cyklu.

Gdy zastosowane zabezpieczenia przeciwko wirusom i innego typu niebezpiecznemu oprogramowaniu okażą się niewystarczające lub gdy, co bardziej prawdopodobne, zawiedzie w nich czynnik ludzki, administratorzy stają przed nie lada wyzwaniem zapanowania nad atakiem, powstrzymania go, a następnie gruntownego przeanalizowania jego skutków i przyczyn, w celu lepszego zabezpieczenia systemu w przyszłości. W ostatnim artykule zatytuowanym Analiza i odzyskiwanie systemu po ataku malware autor przedstawia właśnie proces analizy i odzyskiwania w kilku prostych punktach.

Choć publikacja ta była pisana głównie z myślą o administratorach, warto aby i "zwykli użytkownicy" poznali mechanizmy ochrony antywirusowej. Gorąco polecamy!

© dobreprogramy
s