r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Android Jelly Bean najpopularniejszy

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Poważnym problemem systemu Android jest jego fragmentacja, co widać chociażby po czasie oczekiwania na nową wersję systemu, nawet dla drogich, flagowych urządzeń. Google na szczęście nie boi się o tym mówić i sukcesywnie publikuje statystyki dotyczące popularności danej wersji swojego systemu mobilnego. Najnowsze z nich pokazują jasno, że gałąź rozwijana jako Jelly Bean zdobyła już największą popularność.

Należy jednak przystopować hurraoptymizm płynący z ostatnich statystyk. Trzeba bowiem wspomnieć o tym, że nie chodzi tutaj o zaprezentowanego jakiś czas temu Androida 4.3, lecz wersje 4.1 oraz 4.2, które zadebiutowały jeszcze w ubiegłym roku. Występuje więc spora fragmentacja także na poziomie jednej tylko gałęzi, co prawda wersje 4.2 i 4.3 nie wprowadzają ogromnych zmian, ale trwające rozbicie w miarę czasu tylko pogłębia różnice. Pamiętajmy również o tym, że już za chwilę zobaczymy nowego Androida 4.4 KitKat, a to oznacza kolejne zmiany.

Udział względnie nowych wersji jest naprawdę duży, ale statystyki dają również inną, znacznie mniej optymistyczną wiadomość. Ciągle bardzo dużym udziałem cieszy się Android 2.3 Gingerbread. W wypadku takich urządzeń nie ma już raczej mowy o aktualizacji do jakiejkolwiek nowszej wersji. Ilość użytkowników tej wersji jest tylko o niecałe 6% niższa niż Jelly Bean, a to doskonale pokazuje skalę problemu fragmentacji.

r   e   k   l   a   m   a

Mimo wszystko widać, że zmiany są pozytywne. Jeżeli ktoś posiada urządzenie z dostępnym systemem w wersji 4.1, może skorzystać z rozwiązań takich jak Project Butter. Również Google na swój sposób stara się walczyć z fragmentacją udostępniając biblioteki Play oraz swoje natywne aplikacje dla jak największej liczby urządzeń.

Co ciekawe, w statystykach nie zobaczymy już informacji o wersjach Eclair oraz Donut. Ich łączny udział szacowany był na poziomie 1,3%, ale nie to spowodowało, że nie znajdziemy ich w raporcie - dane są zbierane na podstawie połączeń urządzeń z Google Play, ten zaś dostępny jest tylko dla Androida 2.2 i wyższym.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.