Android KitKat z coraz większym udziałem, Jelly Bean to już ponad połowa rynku

Android KitKat z coraz większym udziałem, Jelly Bean to już ponad połowa rynku

Android KitKat z coraz większym udziałem, Jelly Bean to już ponad połowa rynku
Redakcja
03.05.2014 18:58

Nowy miesiąc to doskonała okazja na analizę informacji dotyczących systemu mobilnego Android, jakie cyklicznie publikuje firma Google. Dane te, teoretycznie przygotowane jedynie dla deweloperów przedstawiają na pierwszym miejscu informacje o udziale poszczególnych wersji systemu, dając wyraźny pogląd na jego fragmentację. Nie dziwi to, że ponownie widzimy wzrost popularności najnowszej wersji 4.4 KitKat. Obecnie pod jego kontrolą pracuje już 8,5% urządzeń, to wzrost o 3,2% w porównaniu z miesiącem ubiegłym. Biorąc pod uwagę, że ilość urządzeń idzie w setki milionów jest to zdecydowany krok do przodu.

Obraz

Najpopularniejszą wersją Androida wciąż pozostaje wersja Jelly Bean. Korzysta z niej łącznie 60,8% użytkowników. Wydawać by się mogło, że to wspaniała wiadomość i że nie stanowi to żadnego problemu. Po części faktycznie tak jest, bo niewiele aplikacji wymaga systemu nowszego niż wersja 4.0. Samo rozbicie w tej grupie jest jednak bardzo duże. Najwięcej użytkowników korzysta z najstarszej gałęzi 4.1.x (aż 33,5%), nieco mniej z nowszego 4.2.x (18,8%), a najmniej z najnowszej (4.3), dokładnie tyle samo co z KitKata, czyli 8,5%. Jeśli brać to pod uwagę można by stwierdzić, że za jakiś czas Jelly Bean może w świecie Androida stać się tym samym, czym jest Windows XP w świecie desktopów - dinozaurem. Wiele urządzeń, nawet zupełnie nowych trafia na rynek z tą edycją i nie może już liczyć na dalsze wsparcie, inne doczekały się aktualizacji i jest to już ostatnia z nich. Tylko nieliczne sprzęty zostały lub zostaną zaktualizowane do wersji KitKat, a przecież latem możemy spodziewać się pewnego odświeżenia ze strony Google, jesienią natomiast większej aktualizacji.

W statystykach znajdziemy także starsze wersje: Ice Cream Sandwich obejmujący edycje 4.0.3-4.0.4 z udziałem na poziomie 13,4%, a także naprawdę leciwego już Gingerbreada (wersje 2.3.3 do 2.3.7) z udziałem 16,2%. Ostatnia aktualizacja Gingerbread pojawiła się niemal 3 lata temu, a nadal systemu tego używa tak duże grono użytkowników. Co prawda udział tych wersji systematycznie spada, niemniej nadal jest bardzo duży, a system to nie tylko sklep Google, jaki da się zaktualizować i podstawowe API. Użytkownicy tych wersji są narażeni na większą ilość zagrożeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)