Android O na Google I/O: bystry interfejs, wydajność i pierwsza beta

Strona główna Aktualności

O autorze

O 2 mld urządzeń z Androidem powiedziano już na samym początku – ale wygląda na to, że ta liczba dotyczyła tylko smartfonów i tabletów. Zielony robot wchodzi też na inne platformy: Android Auto wykorzystywany jest już w 300 modelach aut, a Audi i Volvo chcą pełną wersję systemu wprowadzić do swoich maszyn następnej generacji. Pojawił się Android Wear 2.0, Android TV przeszedł gruntowną modernizację interfejsu, w tym roku zobaczymy Androida Things (do tych wszystkich Rzeczy), a chromebooki z Androidem stanowią już 60% laptopów sprzedawanych na edukacyjnym rynku w USA. Ale to nie o tym chcieliśmy słuchać. Co z Androidem O?

Informacje o przyszłości Androida przedstawił Dave Burke, wiceprezes pionu inżynierii w Google. Położył on nacisk na dwie najważniejsze jego zdaniem rzeczy. Pierwszą z nich są Fluid Experiences, płynne doświadczenia na małym ekranie. Drugie to Vitals, kwestie żywotne dla systemu, takie jak wydajność, energooszczędność i niezawodność.

To co wygodne


Tę płynność doświadczeń mogliśmy zobaczyć w demonstracji trybu obraz-w-obrazie (PIP), która zastąpić ma niedostatki wielookienkowego paradygmatu na urządzeniach mobilnych. W praktyce sprowadza się to do tego, że zminiaturyzowane widoki ekranów aplikacji można ustawić nad innymi widokami, w dowolnym momencie je przywracając do oryginalnego rozmiaru.

Kolejna ważna rzecz to Notification Dots, kropki powiadomień, które mają rozszerzyć sposób informowania o aktywności aplikacji – długim przyciśnięciem ikony możemy wyświetlić dodatkowe informacje o jej stanie i powiązanych powiadomieniach. Wszystko to bez konieczności jakichkolwiek zmian w aplikacji – „kropki” obsłuży dla każdej aplikacji sam interfejs Androida.

Upłynnić doświadczenie korzystania z systemu ma też automatyczne uzupełnianie danych czy haseł – działa ono już nie tylko w przeglądarce, ale też w aplikacjach mobilnych: Burke pokazał, jak to wygląda w wypadku Twittera. System rozpoznaje w aplikacji formularze logowania i sam je wypełnia.

Znacznie łatwiej będzie w Androidzie O pracować z tekstem. Operacje kopiowania i wklejania będą szybsze dzięki inteligentnemu zaznaczaniu (Smart Text Selection). Dotknięcie będzie po prostu zaznaczało cały relewantny fragment, bez męczenia się z ręcznym wyznaczaniem zasięgu kopiowania. Działa to w odniesieniu do imion i nazwisk, numerów telefonów, adresów – po prostu maszynowe uczenie w akcji. I jeśli nawet będzie to działało nawet w połowie tak dobrze jak na demonstracji Burke’a, to dla tej funkcji warto będzie Androida O mieć.

Nie obawiajcie się o prywatność. Te wszystkie sprytne rzeczy dzieją się na telefonie całkowicie niezależnie od jakichś chmur. Umożliwia to sieć neuronowa Tensor Flow Lite, która dziś działa na zwykłym hardware, ale w przyszłości ma dostać własne, specjalizowane procesory do maszynowego uczenia się.

To co żywotne

Bezpieczeństwo, optymalizacje, narzędzia deweloperskie – tę tematykę podjęła Stephanie Saad Cuthbertson, dyrektor zarządzania produktem w pionie Androida. Na pierwszy ogień poszły usługi Google Play Protect – domyślnie oferowane w ramach frameworka Play, będą skanować wszystkie aplikacje pod kątem zagrożeń.

Druga istotna rzecz to przyspieszenie systemu. Urządzenia z Androidem O mają uruchamiać się dwa razy szybciej niż sprzęt z Androidem Nougatem. To przyspieszenie dotyczy też aplikacji zainstalowanych w systemie, sporo bowiem zmieniono w samym środowisku uruchomieniowym (mowa m.in. o współbieżnym odśmiecaniu pamięci). W efekcie np. aplikacja Google Sheets działa 2,19 razy szybciej niż na poprzedniej wersji systemu.

Wydłużenie czasu pracy możliwe stało się dzięki „spacyfikowaniu” procesów działających w tle, będą one teraz znacznie bardziej limitowane w tym, co mogą robić i ile zasobów wykorzystać. Deweloperzy będą mogli też zadbać o ulepszenia swojego oprogramowania – pomogą im w tym Play Console Dashboards, konsole informujące o awariach, zacięciach i innych problemach z aplikacjami wychwyconych przez telemetrię. Potem tylko przerzucić się do Android Studio i skorzystać z nowych narzędzi profilowania do pamięci, sieci i CPU.

I to co użyteczne

Tak, już od dzisiaj oficjalnie dostępna jest wersja beta Androida O. Znajdziecie ją na stronie android.com/beta.

© dobreprogramy