Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Threshold 2 w wersji RTM puka do naszych drzwi – Windows 10 (10576) oraz jego mobilna odsłona (10581)

Wspomniana w tytule aktualizacja (zwana Threshold 2) wielkimi krokami zbliża się na nasze urządzenia – co do tego nie ma już żadnych wątpliwości. W przypadku desktopów mówimy tutaj o terminie wypadającym 10..., lecz niestety w kontekście smartphonów sprawa jest już nieco bardziej złożona. Niemniej, prędzej czy później wszyscy ją zobaczymy, toteż nie ma co się zbytnio nad tym pastwić – skupmy się więc na postępie prac nad nią.

Desktopowy Windows 10

Tak jak w ostatnich kompilacjach, tak i tutaj głównie skupiono się na eliminowaniu w międzyczasie wykrytych błędów, ale i o optymalizacji działania nie zapomniano. Spadków wydajności jak na razie nie zaobserwowałem żadnych, a nie mogę napisać, bym jakoś szczególnie oszczędzał swojego laptopa – wystarczy sam fakt, że katuje go przeglądarka Microsoft Edge. Skoro już o niej mowa, to warto tutaj przytoczyć kilka faktów. Jej numeracja skoczyła z 23 na 25, a i przy okazji wreszcie (jak niegdyś zapowiadano) wyodrębniono wersję silnika EdgeHTML od całego programu – w jego przypadku mówimy o cyfrze 13. Znacznie usprawniono opcję strumieniowania materiałów na zewnętrzne urządzenia wspierające DLNA oraz Miracast - na pewno będą zadowolone osoby aktywnie korzystające z tychże rozwiązań (do poczytania na blogu). W kontekście tej przeglądarki wspomnieć trzeba o Cortanie, która również otrzymała małe usprawnienie. Osoby ją używające na pewno kojarzą opcję „Ask Cortana”, która zleca asystentowi znalezienie informacji na temat zaznaczonego słowa czy zwrotu. Do tej pory jednak nie działało to w przypadku przeglądania plików PDF, co wraz z obecną kompilacją uległo zmianie. Ponadto standardowo ulepszono wsparcie dla ECMAScript 6 czy innych funkcji JavaScriptu.
W ustawieniach Windowsa również dodano kilka rzeczy, acz w mojej opinii mało znaczących. Przede wszystkim w panelu domyślnych aplikacji dodano dopisek „Recommended for Windows 10” dla wszystkich systemowych programów. Z drugiej strony w zakładce odpowiedzialnej za aktualizacje dodano odnośnik „Learn more”, który przenosi nas na stronę wyników wyszukiwarki Bing pod hasłem „check for updates in windows 10”.

Oczywiście by nie było zbyt wesoło pojawiło się i kilka błędów. Większość z nich opisana została na wyżej linkowanym blogu Windows, jednak znalazły się i dwa takie, które nie są tam opisane. Pierwszy z nich dotyczy Microsoft Edge, który nie podświetla klawiszy zamknij, minimalizuj oraz maksymalizuj – są one czarne i nie widać ich dopóki na nie skierujemy kursora. Co ciekawe, gdy jego okno jest widoczne acz nieaktywne, to wtedy są one białe – ciężko jednak stwierdzić, czy to błąd czy zamysł twórcy. Drugi dotyczy aplikacji Wiadomości, która w moim przypadku już od 2 czy 3 kompilacji w ogóle nie działa. Nie wykrywa moich kontaktów Skype, ani nie pobiera poprzednich wiadomości. Próbowałem sposobów podawanych w sieci, aczkolwiek nic mi nie pomogło – zapewne czeka mnie przywracanie ustawień fabrycznych, co zapewne zrobię już po ostatecznie wydanym uaktualnieniu.

Windows 10 Mobile

W jego przypadku również nie ustrzeżono się błędów, od czego pragnąłbym zacząć – zwłaszcza, że jeden z nich jest dość poważny. Opisano go dość dokładnie na blogu Windows, więc wspomnę tylko o tym, iż dotyczy on kart SD i praktycznie uniemożliwia ich wykorzystanie. Przy okazji zdecydowano się usunąć aplikację Insider Hub, która była dość pomocnym narzędziem – podobny ruch wykonano również w przypadku ostatniej kompilacji Windows 10 zaraz przed wydaniem RTM.
Większość poprawek / błędów opisano na wspomnianym wcześniej blogu, skupię się zatem na tym, czego tam nie ma – nie jest tego zbyt wiele. Z ustawień zniknęła znana z desktopowej wersji opcja opóźnienia pobrania i zainstalowania aktualizacji, o czym pisałem w poprzednim wpisie – miejmy nadzieję, że to wyłącznie błąd i możliwość ta powróci w którymś z przyszłych wydań. Aplikacja wiadomości wciąż potrafi sprawiać problemy, gdyż nie dość, że potrafi się wyłączyć (bardzo rzadko, ale jednak), to jeszcze niekiedy wraz z nią pojawia się klawiatura ekranowa, która wszystko przysłania – trzeba ją po prostu schować klawiszem cofania. Ponadto niekiedy gdy korzystamy z interaktywnych powiadomień to pojawiająca się klawiatura jest cała czarna, jakby była w trybie wysokiego kontrastu – niby w niczym to nie przeszkadza, lecz warto to odnotować.
Tyle problemów sprawia mi aktualne wydanie (prócz tych oficjalnie wypisanych), więc jest tego relatywnie sporo. Najlepszym remedium na ten najbardziej irytujący mankament jest po prostu nieprzywracanie smartphonu do ustawień fabrycznych, przez co zminimalizujemy jego skutki. Mimo tych wszystkich niedogodności z całą pewnością polecam instalację tej kompilacji, gdyż jest ona ogromnym skokiem na przód jeśli chodzi o wydajność i stabilność. Aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, system reaguje bez opóźnień, a i zapomniałem już czym jest „wznawianie” - tak charakterystyczne dla tego systemu. Oczywiście nie twierdzę, że jest idealnie, aczkolwiek niewiele do tego brakuje. Dodatkowo niby poprawiono apetyt mobilnego Windowsa na naszą baterię, jednak osobiście tego nie odczuwam – jest równie dobrze jak na poprzedniej odsłonie.

Podsumowanie

Nad Windows 10 nie ma co się w zasadzie rozwodzić. System ten jest dojrzały i dodawane są w nim jedynie kolejne mniej lub bardziej potrzebne opcje – całość jednak nigdy nie sprawiała jakiegoś większego problemu. Jeśli zaś chodzi o Windows 10 Mobile, to tutaj sprawa wyglądała zupełnie odwrotnie. Rodził się on w wielkich bólach, o czym od samego początku przekonywali się użytkownicy korzystający z programu Windows Insider. Spadki wydajności, problemy z aplikacjami, przycinki i tym podobne rzeczy były na porządku dziennym, przez co naprawdę wiele osób zaczęło wątpić w ten systemem. Na szczęście Microsoft zakasał rękawy i wreszcie wziął się do roboty, dzięki czemu aktualna kompilacja niewiele już traci do Windows Phone 8.1 – pod pewnymi względami go nawet bije na głowę.

Jeśli firma tego nie spapra na sam początek, to nie widzę powodu, dla którego ludzie mieliby się nagle odwrócić od ich platformy. Na jakiś większy szał nie ma co liczyć, jednak obecni użytkownicy na pewno poczują się docenieni – w końcu nawet najstarsze Lumie otrzymają do niego uaktualnienie (choć i bez ofiar się obejdzie, gdyż nie wszyscy producenci są tak wspaniałomyślni). 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
  #1 02.11.2015 21:58

Byle zmądrzeli i te telmetrie z tą aktualizacją usuneli, jedynie co mnie zniechęca żeby przejść na Windows 10 to automatyczne aktualizacje i brak sterowników ze strony producenta na ten system
Na razie na linuxie mi dobrze ;)

Wokuo   7 #2 02.11.2015 22:03

@@AntyHaker
" System ten jest dojrzały i dodawane są w nim jedynie kolejne mniej lub bardziej potrzebne opcje – całość jednak nigdy nie sprawiała jakiegoś większego problemu."

Za to zdanie zostaniesz zlinczowany bez połowę użytkowników tego portalu :D

Piotrek2255   11 #3 02.11.2015 22:11

"Dźwi"? Zamierzony efekt czy "drzwi" są ci obce?

falmic   9 #4 02.11.2015 22:11

@Wokuo: Za mówienie prawdy od zawsze bili ^^

AntyHaker   23 #5 02.11.2015 22:27

@Wokuo: Aj tam - tak uważam i mam prawo do własnej opinii. Jak mi rzucą jakąś konstruktywną krytykę to czemu nie, aczkolwiek raczej gównem obrzucą jak zawsze (w końcu jak to kiedyś określili jestem tylko śmieciem :P).

@Piotrek2255 Bardziej mnie bawi to, że przeszło to do publikacji - dzięki xD

Wokuo   7 #6 02.11.2015 22:35

@AntyHaker Do własnej opinii masz prawo tylko i wyłącznie, gdy jet ona zgodna z opinia innych ludźmi, w przeciwnym wypadku nie masz prawa :P

@falmic Czasem i na stosie spalili. W sumie dobrze, że teraz tylko w Internetach zwyzywają, bo boją się stanąć z kimś twarzą w twarz, a co dopiero pobić.

dthlfwp   7 #7 02.11.2015 22:46

1. @@AntyHaker, jak w W10M wygląda dzialanie lupy (wysuzkwiania) oraz suzkania z przegladarki w Bing? nadal wyniki uruchamiają na na dedykowanym ekranie, bez mozliwości otwarcia wyniku w nowej karcie i podglądu otwartych kart w przeglądarce?
2. Można otwierać w Edge nowe karty w tle?
3. Dodali jakiś menadżer pobierania plików?
4. Można edytować (usuwać, dodawać) foldery zakładek (ulubionych) w Edge?
Pozdr.

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #8 02.11.2015 22:51

Czytam od pewnego czytam tą trylogie w10 Kazdy pisze stabilny i dojrzały system, ale to nie prawda , mało zajmuje czasu pobierania aktualizacji do tego systemu ale 2 razy tyle marnuje żeby go ustawić(wywalić śmieci metro apps edge cortana telemetria onedrive zmiana theme etc ) pozatym umnie przez 2 tygodnie 10 był umnie głównym systemem rodziny windows problemy takie jak
zanikający dźwięk na sterownikach od creative sb x fi
wejście w trym odzyskiwania danych mysz i klawiatura nie działały na porcie usb
utrudniona zmiana ikon(niemożliwa bez programów firm trzecich np stardock iconpackage 5 jest ale jest pod viste i 7 w 10 nie wszystkie ikony chciały zmieniać) to samo jest z theme systemu stardock windowsblids 8 nie działa prawidłowo a windows blids 10 będzie przyszłości
wydałem 50$ na pełny pakiet stardock który narazie używam w 7 ale może w 10 użyje jak wb 10 będzie.

dthlfwp   7 #9 02.11.2015 22:56

@foreste: No, też mam trochę problemów z Win10, głównie przez automatyczne aktualizacje/ instalacje sterowników do sprzętu i trochę bardziej lub mniej niekompatybilnego oprogramowania. Ale to nie powód, żeby pisać tak nieskładnie.
Wygląd ikon to dla mnie sprawa prawie-że bez znaczenia.
W kwestii Start Menu jest moim zdaniem duży progres w stosunku do Win8, w którym trudno było cokolwiek znaleźć nie znając nazwy programu. Teraz funkcjonalność jest już zbliżona do tej z Win7. Dodano tylko oczojebne kolorki i kafelki, ale to można skonfigurować.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #10 02.11.2015 23:20

@dthlfwp: 1. Lupa uruchamia wyszukiwarkę / Cortanę (jak na desktopie). Wyszukiwanie z poziomu paska adresu nie przenosi do wspomnianych wcześniej aplikacji, a jedynie ładuje ustawioną przez nasz wyszukiwarkę (Bing, Google, czy co tam chcesz)
2. Tak - w zasadzie zawsze się tak otwierają (nie mamy na to wpływu, czyli przegięcie w drugą stronę).
3. Taki sam jak w Edge na desktopie, jednak nie działa na razie w tle (choć można pobrać zewnętrzną aplikację, która to umożliwia) - dramat :P
4. Patrz wyżej (jak na desktopie) - tak.

@Wokuo Coś w tym niestety jest. Mogę mieć jedynie opinię zgodną z większością, bo przecież mniejszość nigdy racji nie ma :P Baa, jeśli mam inną niż większość opinię, to od razu jestem kwalifikowany jako hejter / troll / opłacona osoba - wybierz co chcesz.

Autor edytował komentarz.
Farkas   12 #11 02.11.2015 23:38

@AntyHaker mnie na razie bardzo podoba się nawet WP 8.1 na L640, jak i sam telefon. Lecz przed momentem dość poważnie się zawiodłem, ale to chyba nie wina samego Microsoftu: nie ma możliwości rozmów głosowych w Messengerze :( a lubię dzwonić w ramach pakietu internetowego który mam za darmo do każdego doładowania, a zasięg co najmniej w 3G jest praktycznie zawsze. Oczywiście w dalszym ciągu mam możliwość rozmawiania z bliższymi mi osobami poprzez prośbę o rozmowę na FB + włączenie dajmy na to Vibera i rozmawianie na nim, ale to już jest jednak więcej kombinacji :P

AntyHaker   23 #12 03.11.2015 00:03

@Farkas: Uroki aplikacji na WP - mało i zacofane względem konkurencyjnych platform. Nowy Messenger jest już jednak w drodze - zobaczymy czy coś z tego wyniknie, czy dalej do niczego nie będzie się nadawać.

KAZDAN63   8 #13 03.11.2015 00:31

Te drzwi u mnie są zamknięte .

Farkas   12 #14 03.11.2015 00:49

@AntyHaker wiem, wiem, że mało. Te ważniejsze i częściej używane dla mnie są, tym bardziej że skupiam się raczej na kilku istotnych aplikacjach, a nie wielu, ale niezbyt używanych. Natomiast z tymi rozmowami głosowymi na FB... no szkoda trochę.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #15 03.11.2015 08:12

@Farkas: Ano szkoda, nie tylko z tym szkoda - no ale cóż poradzić. Ciekawych alternatyw brak (zarówno w aspekcie aplikacji, jak i samych systemów).

marson1   14 #16 03.11.2015 08:52

Dobry wpis ja właśnie czekam na Windows 10 Threshold 2 i dam mu jeszcze jedną szansę bo RTM mnie nie przekonał i wróciłem na Windows 8.1

P.S wiadomo czy będzie udostępniony obraz ISO?

Darthnorbe   13 #17 03.11.2015 15:13

Też korzystam z najnowszej kompilacji 10 na telefonie. Dobija mnie edge. Z resztą już jest w porządku.

AntyHaker   23 #18 03.11.2015 15:25

@marson1: Będzie jak zwykle.

@Darthnorbe Dlaczego? :P

Darthnorbe   13 #19 03.11.2015 15:29

@AntyHaker: No bo edge cały czas coś świruje. Albo w link klikam 5x bo nie załapuje, albo mam ustawione google jako wyszukiwarkę a tu mi bing szuka, a na koniec tryb jednej ręki. Wpisuję początek, mam podpowiedzi w edgu, chce wybrać coś co jest u góry to nie chce mi się kombinować tylko chce żeby to zjechało, a to zjeżdża i ... znika i pokazuje się poprzednia strona albo to co było wcześniej. Ogólnie. Świruje.

  #20 03.11.2015 18:40

@r00t0 (niezalogowany): "Byle zmądrzeli i te telmetrie z tą aktualizacją usuneli, jedynie co mnie zniechęca żeby przejść na Windows 10"

Trochę to dziwnie wygląda jak ktoś kto używa Google Chrome jak ty pisze o telemetrii. Przecież Chrome ma więcej telemetrii niż Windows 10 i wszystkie systemy razem łącznie. No może tylko Android ma więcej telemetrii.

  #21 03.11.2015 18:55

A niech sobie puka, całe szczęście mam ich te dziadowskie aktualizacje powyłączane więc się niedopuka :D

AntyHaker   23 #22 03.11.2015 20:27

@Darthnorbe: Hah, na szczęście u mnie takich cyrków nie odwala :D

demisen   5 #23 03.11.2015 21:17

System ten jest dojrzały i dodawane są w nim jedynie kolejne mniej lub bardziej potrzebne opcje – całość jednak nigdy nie sprawiała jakiegoś większego problemu.

Konstruktywnie bez mięsa:
1. Skalowanie - 125% nadal nie działa jak potrzeba.
2. Dwa panele sterowania
3. Nie spójne GUI

Jak na dojrzały system to ma bardzo podstawowe symptomy wieku dziecięcego.

AntyHaker   23 #24 03.11.2015 22:54

@demisen: Nie bardzo rozumiem co masz dokładnie na myśli w punkcie pierwszym (mógłbyś rozwinąć), jednak reszta to tylko nieistotne detale (takie moje zdanie). Stabilność jest? Jest. Wydajność jest? Jest. To jest najważniejsze.

demisen   5 #25 03.11.2015 23:02

Skalowanie nie istotne detale ? To jak grafik ma pracować ? Co mu po stabilności jak oczy sobie wypali ?

Start > Ustawienia -> System -> Ekran -> Skalowanie

AntyHaker   23 #26 03.11.2015 23:44

@demisen: Proszę o przeczytanie mojego komentarza jeszcze raz i ponowne odpisanie :P

Farkas   12 #27 04.11.2015 15:42

@AntyHaker mam nadzieję, że finalna wersja W10M na L640 będzie oferować bardzo zbliżoną wydajność do WP 8.1. Piszę o finalnej, ale nie testowałem jeszcze żadnej ;) Jak dla mnie jest to jedna z najważniejszych zalet WP - szybkie działanie wzbogacone ładnymi, płynnymi animacjami, które i tak nie są zbyt potrzebne, bo wszystko chodzi bardzo szybko ;P

AntyHaker   23 #28 04.11.2015 16:02

@Farkas: Będziesz zadowolony, zapewniam :P

hyouka   9 #29 04.11.2015 22:44

Wydajność aplikacji modern ui nadal mniejsza od klasycznych, niby żaden problem, nie korzystam.
Kwestia wersji 10 na mobila, sypie się i nie jest stabilna, nie wyobrażam sobie Update póki tego nie poprawią.
Testy na csgo pokazały że, od kiedy jest kompresja pamięci jest kilka klatek mniej a było tak pięknie.
Edge to cóż nie wróżę temu czemuś przyszłości.Brakuje mi mobilnego firefoxa na wp czy to już herezja chrome.

AntyHaker   23 #30 04.11.2015 23:09

@hyouka: Panie, raz piszesz o Win10 Mobile, raz o Win10 - nie da się tego jakoś logicznie rozdzielić? :P

Co do Win10 Mobile - nie zgadzam się. Obecna wersja chodzi wzorowo, jeśli pod uwagę bierzemy szybkość i stabilność.

hyouka   9 #31 05.11.2015 07:41

@AntyHaker: Logicznie to jest jeden Windows 10 i nie ma innych. :-)

Nie zgadzam się jest problem z stabilnością, patrz 512 :-)

AntyHaker   23 #32 05.11.2015 15:25

@hyouka: Jak to nie ma? Wersja desktopowa, mobilna, IoT, New Xbox One Experience (hic!) - trochę tego jest.

Chodzi o fony z 512 RAM? Tutaj też jest dobrze.

hyouka   9 #33 05.11.2015 16:14

@AntyHaker: Windows jest jeden, lecz ma kilka postaci.:-)

Niby mają kroić 10 pod 512 jak będzie się zobaczy, pełnego Update nie będzie. Chyba

AntyHaker   23 #34 05.11.2015 17:04

@hyouka: "Chyba" - skąd takie bzdury wyssałeś? :P

hyouka   9 #35 05.11.2015 17:18

@AntyHaker: https://wpworld.pl/39829/windows-10-mobile-dla-niektorych-lumii-okrojony/&sa...
Bzdury czy jednak fakty, zobaczymy ale na logikę 512MB to jednak może być zbyt mało dla pewnych aplikacji czy funkcji.

AntyHaker   23 #36 05.11.2015 19:07

@hyouka: Ekhem, to wpis z lutego, a Insider trwa do dziś - można przecież sprawdzić ^^

hyouka   9 #37 05.11.2015 19:26

@AntyHaker: Dziwnym trafem telefony z 512 dostaną Update później. Jestem pewny że jakieś ograniczenia będą, patrz były np. jedna karta w ie.

AntyHaker   23 #38 06.11.2015 00:03

@hyouka: No właśnie "były". Jak pisałem - Insider nie jest dostępny od dziś. Poczytaj sobie w sieci co i jak.

Poza tym, nie wiesz czy dostana później czy nie - nie ma oficjalnej listy.

http://msmobile.pl/jak-sprawuje-sie-system-windows-10-mobile-build-10586-na-lumi... Proszę bardzo.

Autor edytował komentarz.
hyouka   9 #39 06.11.2015 07:31

@AntyHaker: Czekam na ten nowy odtwarzacz muzyki.
Kolejny bulid 10586 wyszedł, widzę poprawki, ale gonią - nie ma w rogu numeru bulidu czyżby końcowy bulid ?

Autor edytował komentarz.
Farkas   12 #40 06.11.2015 12:40

@AntyHaker na L640 vs 640 XL, wydajnościowo takie same, tutaj jest fajny film porównawczy: https://www.youtube.com/watch?v=vgTu4apexNQ wydaje się, że sam system działa praktycznie identycznie, a różnica tkwi głównie w poszczególnych aplikacjach. Zauważyłem, że jeżeli coś wczytuje się (nieznacznie) wolniej, to przeważnie jest też bardziej rozbudowane, wzbogacone o jakieś ikonki.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #41 06.11.2015 13:27

@hyouka: Nie "czyżby końcowy", a ostateczny - reszta w rękach hotfixów. W ogóle to o jakim odtwarzaczu muzyki piszesz?

@Farkas No to raczej oczywiste :P Mnie ciekawi jak dużo się zmieni po wydaniu firmware dla poszczególnych Lumii - w końcu to powinno jeszcze całą sytuację zauważalnie poprawić.

hyouka   9 #42 06.11.2015 14:26

@AntyHaker: Czyli zanim wydadzą, dojdą poprawki, więc nie ostateczny a przedostatni/testowy. Domyślny odtwarzacz muzyki, w końcu będzie obsługa flaca.

AntyHaker   23 #43 06.11.2015 16:28

@hyouka: Kompilacja jest ostateczna - ewentualne poprawki już numeru nie zmienią przecież.