reklama

Antypiraci zdołali zlikwidować repozytoria wtyczek Kodi

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Odtwarzacz Kodi budzi dziś nie mniejsze namiętności wśród organizacji antypirackich co torrenty – i nie bez powodu. Piraci wybrali wygodę, z miesiąca na miesiąc rośnie popularność streamingu mediów przez nielegalne wtyczki do Kodi. Izraelska organizacja antpiracka ZIRA jako pierwsza zdołała coś z tym zrobić, doprowadzając do zablokowania najpopularniejszych repozytoriów takich wtyczek. Gest bez znaczenia, czy też skuteczny krok w walce z piractwem, który skopiować będą teraz mogli inni?

Izraelscy użytkownicy po swoje zestawy pirackich wtyczek do Kodi udawali się pod trzy adresy: abeksis.com, kodiwizradi.net i kodi-senyor.co.il. Najpopularniejszym z nich był abeksis, oferujący gotowy instalator, za pomocą którego niewinne opensource’owe Kodi zamieniało się w platformę z setkami naruszających prawo autorskie źródeł spiraconych treści.

Co istotne w tej sprawie, wspomniane strony działały podobnie jak popularny na Zachodzie serwis tvaddons.ag – społecznościowo, niekomercyjnie, odrzucając wszystko to, co mogłoby służyć zarabianiu na piractwie. Stowarzyszenie ZIRA zdołało jednak wykryć ich operatorów i skutecznie im zagrozić sprawą sądową.

W ramach ugody, serwisy zostały zamknięte i wyświetlają teraz tylko antypiracki komunikat, a operatorzy zapłacili względnie niewielkie odszkodowania. Zobowiązali się też do zapłacenia odszkodowania w wysokości 100 tys. szekli (ok. 100 tys. złotych) w razie naruszenia przyjętych warunków.

Pirackie wtyczki oczywiście wciąż działają, ZIRA podkreśla jednak, że w pierwszym etapie chodziło o zablokowanie ich rozprzestrzeniania się. Kolejnym etapem miałoby być namierzenie samych użytkowników – ale do tego droga jeszcze daleka. Takie rozstrzygnięcie sprawy wywołało jednak spore obawy wśród samych deweloperów wtyczek.

I tak oto twórcy IsraeLive, pozwalającego oglądać m.in. izraelską telewizję z publicznie dostępnych stron internetowych, szybko usunęli ze swojej wtyczki problematyczne źródła i zmienili nazwę na GlobeTV. Użytkownikom zalecono oglądanie telewizji… na stronach internetowych, zgodnie z prawem Państwa Izrael.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama