Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą na giełdzie. Mamy nowego lidera

Strona główna Aktualności

O autorze

Dotychczas Apple mogło poszczycić się prestiżowym tytułem najbardziej wartościowej spółki na amerykańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo ustanowiło przy tym nietuzinkowy rekord, notując wartość bezwzględną na poziomie ponad 1 bln dol. Ale to już przeszłość.

Tak wysoki wynik osiągnięto przy kursie 207 dol. za akcję, a ten zdołał jeszcze wzrosnąć do 231 dol. Hossę przerwała jednak premiera iPhone'a XS oraz XR, które nawet w USA zostały skrytykowane za zbyt wysoką cenę, przez co sprzedają się gorzej od poprzedników. Firma z Cupertino zaczęła gorączkowo poszukiwać rozwiązań, na przykład wznawiając produkcję zeszłorocznego iPhone'a X, jednak to – co zrozumiałe – nie mogło uspokoić inwestorów.

Cena za akcję Apple'a spadła do „zaledwie” 172,2 dol., co oczywiście znalazło negatywne odzwierciedlenie w całkowitej wartości korporacji. Teraz wynosi ona niespełna 747 mld dol. Dzięki temu, przy kapitalizacji równej ponad 753 mld dol., na prowadzenie wysunął się Microsoft, choć u samej firmy z Redmond od września br. także widać tendencję zniżkową.

© dobreprogramy
s