Atak lubelskiej policji na piratów

Strona główna Aktualności

O autorze

Policjanci z KWP w Lublinie podczas dwudniowych działań prowadzonych w Puławach i Lublinie weszli do 29 mieszkań. Zabezpieczyli 38 jednostek centralnych komputerów, 10 dysków twardych, ponad 2000 płyt CD-R oraz DVD-R. Wartość zabezpieczonego sprzętu można szacować na 120 tys. zł, a nielegalnego oprogramowania na ponad 300 tys. zł.

Do dwudniowych działań zaangażowanych zostało 70 policjantów. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP wspomagani byli przez funkcjonariuszy z KPP w Puławach oraz Lublinie. Działania "cyber patroli" ukierunkowane były na osoby bezprawnie rozpowszechniające duże ilości utworów chronionych prawem autorskim w sieci Internet.

Namierzeni internauci wykorzystywali programy peer-to-peer (P2P). Za ich pomocą udostępniali innym osobom dostęp do dużych ilości muzyki w plikach mp3, filmów, komercyjnych gier i programów komputerowych. Rekordzista udostępniał ponad 150 GB tj. kilka tysięcy empetrójek i kilkadziesiąt filmów.

Większość programów P2P wymaga otwarcia dostępu do swoich zasobów tak, więc aby móc pobierać muzykę i filmy należy umożliwić również pobieranie swoich zasobów, (co jest niedozwolone w przypadku udostępniania utworów chronionych prawem autorskim). Osoby, które bezprawnie rozpowszechniały utwory to najczęściej licealiści i studenci, którzy doskonale zdawali sobie sprawę z faktu, że ich działalność jest niezgodna z prawem. Sami często przyznawali, że słyszeli o działaniach Policji, zabezpieczeniach komputerów oraz konsekwencjach karnych. Mieli jednak nadzieje, że ich to nie spotka.

Policjanci zwalczający przestępczość w sieci Internet wciąż namierzają kolejne osoby naruszające prawo i przygotowują się do kolejnych dużych akcji. Zgodnie z polskim prawem nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które takie utwory ściągają na swój komputer.

© dobreprogramy