reklama

Autodesk wziął się za nanotechnologię: to oprogramowanie rozpocznie nową rewolucję przemysłową?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Gdy o nanotechnologii mówili uczeni pracujący w laboratoriach IBM-a, można było sądzić, że to wciąż pieśń przyszłości, a do wizji rodem z „Diamentowego Wieku” Neala Stephensona jest bardzo daleko. Ostatecznie dział badawczy Wielkiego Błętkitnego lubi zajmować się futurystycznymi zagadnieniami, które praktyczne owoce mogą przynieść dopiero w kolejnych dekadach. Gdy jednak o nanotechnologii zaczyna mówić Autodesk, to znak, że jesteśmy bliscy przemysłowej rewolucji. Rozwijany od ponad trzydziestu lat AutoCAD tej firmy stał się przecież niekwestionowanym standardem wśród narzędzi do projektowania przemysłowego, wykorzystywanym przez miliony inżynierów, projektantów i architektów z całego świata.

Teraz wiedza techniczna i doświadczenie programistyczne Autodeska wykorzystane ma zostać na skrzyżowaniu biotechnologii i nanotechnologii. „Projekt Cyborg” to efekt dwóch lat pracy biologów molekularnych i programistów w laboratoriach Autodeska, tworzących w tym czasie webową platformę software'ową, służącą rozwiązywaniu problemów z zakresu modelowania cząsteczkowego i symulacji układów fizycznych w skali nano. Jak sami jej autorzy piszą, Cyborg pozwoli zarówno jednostkom jak i grupom na tworzenie specjalizowanych platform projektowych w swoich dziedzinach, bez względu na to, jakie one są – od projektowania nanocząsteczek, przez inżynierię tkankową po produkcję samoorganizujących się obiektów w ludzkiej skali.

Szefowie Autodeska są przekonani, że swoje doświadczenie w tworzeniu otwartej platformy software'owej, jaką jest AutoCAD, mogą wykorzystać w projektowaniu dla skali nano. Przynieść to ma przełomy w medycynie – (np. pozwalając na budowę nanobotów niszczących komórki rakowe czy patogeny), czy inżynierii materiałowej (pozwalając np. na tworzenie niemożliwych do stworzenia metodami tradycyjnymi stopów metali). Według Jeffa Kowalskiego, dyrektora technicznego firmy, te dziedziny nauki są w rzeczywistości projektowaniem i podlegają tym samym paradygmatom i wzorcom, co projektowanie fabryki czy samochodu – zmieniają się jedynie rzeczowniki i czasowniki.

Wizję projektowania struktur w skali nano za pomocą oprogramowania przybliżyć mają twórcy Projektu Cybord podczas wystąpień na najbliższej TED Conference w Kalifornii. Jutro (5 marca) o samoorganizujących się strukturach biologicznych będzie mówił Skylar Tibbits z MIT-u, zaś w czwartek (7 marca) Jessica Green z University of Oregon opowie o projektowaniu w skali molekularnej.

Do skomercjalizowania tych pomysłów dojdzie najwcześniej za kilka lat – jak na razie w biologii brakuje nawet jakiejkolwiek dojrzałej koncepcji cyfrowych prototypów, wszystko robione jest metodą prób i błędów – stwierdził Carlos Olguin z grupy zajmującej się programowaniem materii w Autodesku. Jednak pojawiają się już namacalne owoce tych prac – dzięki współpracy ze startupem Organovo Holdings, oprogramowanie Autodeska zostanie wykorzystane do kontroli biodrukarek, mających służyć do drukowania ludzkich tkanek, a w przyszłości nawet narządów.

Wieści z Autodeska ciekawie zbiegają się w czasie z doniesieniami z agencji kosmicznych NASA i ESA, pracujących nad nowymi metodami budowy baz kosmicznych, z wykorzystaniem drukarek 3D i nanocząsteczek żelaza, zgrzewanych w wysokich temperaturach. Może to nie jest jeszcze taka nanotechnologia, o jakiej myślał Eric Drexler, pisząc Engines of Creation, ale na pewno jest to oznaka zbliżającej się kolejnej rewolucji przemysłowej – a jak wiadomo, jest to najpoważniejszy rodzaj rewolucji, zmieniający każdy obszar ludzkiego życia.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama