W Rosji da się pobierać oprogramowanie Intela i aktualizacje Windowsa

W Rosji da się pobierać oprogramowanie Intela i aktualizacje Windowsa

Logo Intela
Logo Intela
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek
15.01.2023 12:50

Wszystko wskazuje na to, że ograniczenia, jakie wielu producentów nałożyło na użytkowników oprogramowania w Rosji, dzisiaj w praktyce nie działają tak, jak można by tego oczekiwać. Według najnowszych doniesień, z terenu Rosji można już pobierać sterowniki Intela, a nawet aktualizować Windowsa.

Zaskakujące informacje o praktycznym wymiarze ograniczeń związanych z oprogramowaniem w Rosji podaje serwis The Register, powołując się na świeże doniesienia z rosyjskiego CNews. W konsekwencji sankcji, w ubiegłym roku rzesza producentów, w tym twórców sprzętu i oprogramowania, wstrzymała swoje działania na terenie Rosji, w praktyce zamykając tamtejszym mieszkańcom między innymi drogę do aktualizacji oprogramowania. Teraz sytuacja nieco się zmienia.

Z doniesień wynika, że użytkownicy sprzętu Intela w Rosji mogą od niedawna między innymi pobierać sterowniki przez oficjalne narzędzia (np. Intel Driver & Support Assistant), chociaż nie mogą się do nich dostać z poziomu oficjalnej strony. Nie zmienia to jednak faktu, że stosunkowo swobodny dostęp został przywrócony. The Register cytuje komentarz Intela podając, że firma musi przestrzegać zobowiązań gwarancyjnych, zapewniając tym samym dostęp do aktualnego oprogramowania dla swoich urządzeń.

Media wskazują także na analogiczną sytuację w przypadku Windowsa. Serwis Tom's Hardware zwraca uwagę, że według rosyjskich źródeł, mieszkańcy mogą już aktualizować system Windows 11, choć niedawno nie było to możliwe i nadal nie da się pobrać nowej kopii systemu z serwerów Microsoftu. Producent odpowiedział serwisowi w nieco wymijającym komentarzu, że podtrzymuje swoje postanowienia z marca ubiegłego roku, zgodnie z którymi na terenie Rosji wstrzymano sprzedaż nowych urządzeń i usług Microsoftu, stosując się tym przy do wszystkich sankcji nałożonych przez UE, Wielką Brytanię i USA.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie