Audi e-tron opóźnione przez oprogramowanie – problem godny skomputeryzowanego auta

Audi e‑tron opóźnione przez oprogramowanie – problem godny skomputeryzowanego auta

źródło: Audi
źródło: Audi
22.10.2018 21:21, aktualizacja: 23.10.2018 23:03

Model e-tron można uznać za najważniejszą tegoroczną premierę Audi. Jasne, to nowe A6 czy Q8 najpewniej osiągną zauważalnie lepsze wyniki sprzedaży. Jednak e-tron to pierwszy elektryczny model dostępny w ofercie producenta Ingolstadt, który nie tylko rzuca wyzwanie Tesli, ale także jest sprawdzianem dla Audi na coraz większym rynku elektrycznych aut. Zanim jednak e-tron trafi do pierwszych klientów, to firma musi poradzić z problemem, który pojawił się po aktualizacji oprogramowania.

Jak informuje Reuters, Audi e-tron trafi do salonów sprzedaży później niż początkowo zakładano. Klienci na pierwsze egzemplarze będą musieli poczekać około cztery tygodnie dłużej. Opóźnienie wynika ze zmian, które zostały wdrożone w oprogramowaniu podczas procesu produkcyjnego. Audi nie może bowiem dopuścić modelu do sprzedaży bez odpowiednich zezwoleń wydanych przez organy regulacyjne, które muszą zaakceptować zmiany po wdrożonej aktualizacji softu.

Audi e-tron: środek i system infotainment
Audi e-tron: środek i system infotainment

Niemiecka gazeta Bild am Sonntag jako pierwsza podała informację o problemach e-trona. Wówczas źródła mające być blisko Audi wspominały nawet o kilku miesiącach opóźnienia. Co więcej, pojawiła się kolejna przeszkoda. Firma LG Chem, która dostarcza akumulatorów do elektrycznego SUV-a, zdecydowała się podnieść ceny o 10 proc. Decyzja ma wynikać z aktualnego wysokiego popytu.

Nie jest to pierwsza sytuacja w ciągu ostatnich kilku miesięcy, gdy producent samochodów musiał poradzić sobie z kłopotliwym programowaniem. Nowoczesne auto Tesli miało bowiem problem z hamulcami, który został rozwiązanym aktualizacją oprogramowania. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie sposób dostarczenia nowej wersji softu. Aktualizacja przebiegła podobnie jak w smartfonie – została dostarczona bezprzewodowo z wykorzystaniem internetu. Oczywiście samochód sam pobrał i zainstalował nową wersję oprogramowania, bez konieczności odwiedzania serwisu.

Audi e-tron: pierwszy elektryczny SUV w ofercie producenta
Audi e-tron: pierwszy elektryczny SUV w ofercie producenta

Warto mieć na uwadze, że oprogramowanie odgrywa coraz większą rolę w nowoczesnym samochodzie. Odpowiada ono za sterowanie wieloma funkcjami silnika, jego działaniem, a także za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Systemy wsparcia i bezpieczeństwa opierają się na danych zebranych przez czujniki i kamery, które następnie przetwarzane są przez komputer. W związku z tym, nawet nieduża zmiana kodu, jak miało to miejsce w przypadku Audi e-tron, musi wiązać się z potwierdzeniem sprawności pojazdu.

Pierwsze dostawy Audi e-tron do klientów w Polsce rozpoczną się na początku 2019 roku. Model ten został wyposażony w obecnie topową generację systemów bezpieczeństwa Audi. Posiada także system infotainment, który zadebiutował w czwartej generacji modelu A8. Użytkownik otrzymuje więc aż trzy wyświetlacze, w tym dwa dotykowe oferujące informację zwrotną. Co ciekawe, auto może opcjonalnie zostać doposażone w dwie kamerki i kolejne dwa wyświetlacze (wówczas łącznie jest 5 ekranów!). Moduł ten zastępuje tradycyjne lusterka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)