Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Rok 2011 - Podsumowanie + analiza platformy

Witam!

Dzisiaj dzień zmiany roku. Zanim licznik wskoczy na 2012, rok tak wyczekiwanego w kraju nad Wisłą Euro, czas na opublikowanie podsumowania.

Aktywność

Przez ostatni rok opublikowałem łącznie 47 wpisów. Najwięcej w pierwszym miesiącu, Styczniu, bo aż 13. Najmniej w Czerwcu i Listopadzie - zaledwie po jednym.

Na główną nie trafiły 4 z nich. Wszystkie zasłużenie, moderacja ma świetne wyczucie ;)

Podsumowania tygodnia na portalu okupuję w miarę regularnie, chociaż często zdarza się, że wpis z głównej tam nie trafia. Zastrzeżenie mam tylko do jednego przypadku (tak, pamiętam wszystko!), kiedy dwa wpisy o G+ trafiły w obszernym akapicie do podsumowania. Mój wpis o G+ wszedł na główną dobre 2-3 dni zanim tamte powstały...

Jeżeli to kogoś ciekawi, to ja miałem być byłem kolejny w cyklu "Wywiad z bloggerem" :p Na razie nie doszedł do skutku, ale może Winters znajdzie czas na kontynuowanie cyklu i się doczekacie ;)

Pierwszy rok blogowania zapewnił mi też wyjazd na pierwszy w życiu HotZlot. Co tu dużo pisać, było super - obym doczekał jeszcze minimum 10 kolejnych :D Przy okazji widać doskonale, że wystarczy się zmobilizować, napisać trochę dobrych wpisów i możemy jechać. Miejsca, wbrew pozorom, nie są z góry rozdane oficjelom z Kataru.

Komentarze

Najwięcej komentarzy na wpis osiągnął test Firefoksa 4, bo aż 53. Tuż za nim....kolejny wpis o FF, 46. Tytuł wpisu z najmniejszą ilością komentarzy zdobyły test przenośnego dysku Seagate, opublikowany zresztą niedawno, razem z wpisem-uzupełnieniem recenzji Samsunga R580. Ich wynik to aż 1 :)

Łącznie wszystkie wpisy zgarnęły 716 komentarzy. Nie pomijałem własnych.

Odsłony

Ciekawostka - wpisy o przeglądarce Mozilli mają za to bardzo nierówną ilość wyświetleń. We wpisie "Mozilla Firefox 4 - Hit czy Kit?" średnio jeden na 10 czytających zostawiał ślad obecności pod wpisem. W drugim wpisie o tym browserze już jeden na 30-paru.

Zaskoczyła mnie - przyznam, negatywnie - ilość czytających recenzję SciPhona. Myślałem, że tekst będzie ciekawy i postarałem się, a obie części razem wzięte nie przekroczyły 1/3 kilku innych wpisów jeśli chodzi o liczbę odsłon.

Najgorzej wypadło podsumowanie kwartału z "aż" 30 odsłonami :p Generalnie cały Kwiecień to cienizna w kwestii odsłon. Podobnie z Czerwcem, Lipcem i Sierpniem, ale to już wina wakacji. We Wrześniu spodziewałem się nagłego wzrostu, ale tak się nie stało.

W całym roku rekord liczby wyświetleń padł...w Styczniu. Wpis o Prezi zgarnął 1847 wyświetleń.

Wyraźnie widać BARDZO niepokojący trend. W kontekście roku liczba wyświetleń na wpis regularnie spadała i spada. 12 do 8 miesięcy temu praktycznie wszystkie wpisy miały między 500 a 1800 wyświetleń. Dla porównania, od wakacji do dzisiaj jest to 100-300...Nie wiem, może to tylko ja - przejadłem się ludziom albo po prostu coraz gorzej piszę. Jeżeli ktoś bloguje od dłuższego czasu, niech spojrzy na wyniki i da znać czy ma podobnie.

Niestety nie mam możliwości odjęcia własnych wyświetleń.

Osobiste

Rok uważam za bardzo udany i wiele wpisów za takoweż. Żadnego nie usuwałem ani nie zmieniałem po opublikowaniu w sposób inny, niż poprawa literówek i/lub grafik czy linków.

Ciężko mi wskazać absolutnie ulubiony, ale chyba wskazałbym dwuczęściowy test słowników offline. Temat niszowy, ale fajnie się go robiło, a wpisy wynikowe nie są zbyt rozwlekłe (patrz: recenzje 2 wydań Kubuntu...), a zawierają wszystkie ważne informacje.

Żadnego wpisu się nie wstydzę ani nie żałuję (stąd też brak usuwań ;).

Trendy

Przez okres całego roku zauważyłem kilka ciekawych rzeczy:

1. Warto robić przerwy między wpisami, bo niektórzy spóźnialscy zostawiają komentarze w tydzień-dwa po publikacji.

2. Na oko ~80% tych spóźnialskich zostawia wyjątkowo wartościowe kontrybucje - propozycje aplikacji z danej kategorii, swoje przemyślenia.

3. Zazwyczaj są to osoby bez konta na portalu lub z kontem bez avatara, recenzji, itp.

4. Niestety, im bardziej "flejmogenny" temat - przeglądarki, OSy - tym więcej komentarzy i tym niższy ich poziom.

5. Analogicznie tematy niszowe mają mało odsłon i komentarzy, ale te drugie są w 95% rzeczowe.

6. Zmiana designu platformy nie odbiła się na liczbie wyświetleń u mnie. Znowuż, chętnie usłyszę jak to jest u innych ;)

7. Pora ani dzień tygodnia publikacji nie ma praktycznie znaczenia - no, weekendowe wpisy czasami się gubią w podsumowaniach na stronie portalu, ale tylko tyle.

8. Długość tekstu nie koreluje z ilością komentarzy. Czytelnicy nie boją się więc dłuższych tekstów. Chociaż czasami widać, że ktoś nie przebrnął przez cały po treści komentarza ;)

Tyle przemyśleń popartych jakimikolwiek faktami. Nie będę się silił na jakieś wyssane z palca.

Szczęśliwego Nowego Roku 2012!

Życzy, tuż przed swoim sylwestrem, Ave5 :)

 

internet hobby inne

Komentarze

0 nowych
Lisek REDAKCJA  14 #1 31.12.2011 20:26

Twoje odsłony, jeżeli jesteś oczywiście zalogowany, nie są liczone. Nie masz więc czego odejmować.

Banan   10 #2 01.01.2012 02:08

Właśnie tak sobie patrzyłem i albo mi się wydaje albo z tymi wyświetleniami jest coś nie tak. Ostatnio były znacznie większe liczby, a teraz np. mój najbardziej komentowany wpis ma ok. 500 wyświetleń. A wydawało mi się, że było więcej. Chyba, że tylko wydawało. Natomiast moje pierwsze wpisy mają mniej więcej tyle ile miały wyświetleń np. mój pierwszy wpis ma 1507. Czy może mi pora pisania komentarza nie służy. Już sam nie wiem.

underface   14 #3 01.01.2012 14:28

osobiście mam pytanie, ten wykres to w excelu?

skandyn   10 #4 01.01.2012 14:32

Co to mobilizację ogłaszacie.

Pozdrawiam.

Ave5   8 #5 01.01.2012 14:55

@ underface

Nie, to w zeszycie A4 ;)

@ Zbigniew2003

Nie należę do NSR.

agatist   2 #6 01.01.2012 21:22

a wydawałoby się że nowy rok to 2012 ;p
ale skoro 2011 też ma/miał być szczęśliwy to też dobrze :D

Ave5   8 #7 02.01.2012 11:18

Ha, tak to jest jak się pisze na szybko! Dzięki za wyłapanie epic faila ;)

agatist   2 #8 02.01.2012 12:38

swoją drogą dziwne, że nikt wcześniej tego nie zauważył xD