r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Awaria DHCP w Windowsie? Winna może być ostatnia aktualizacja z Windows Update

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Dostarczone w tym tygodniu aktualizacje dla systemów Windows 10 i Windows 8.1 stoją najprawdopodobniej za osobliwą awarią połączeń sieciowych, które zgłaszane są póki co przede wszystkim przez użytkowników z Wielkiej Brytanii. Wygląda to tak, jakby komputery nie były w stanie już poprawnie uzyskać adresów IP z dostarczonych przez telekomy routerów. Rada Microsoftu zaskakuje swoją prostotą: zrestartujcie komputer. Niestety prosta rada nie zawsze przynosi skutek.

British Telecom oraz Plusnet, dwaj spośród dostawców Internetu, o których wiadomo że ich klienci zostali dotknięci tym problemem, poszukują przyczyn, póki co wspominając jedynie o niezależnej od nich aktualizacji oprogramowania. Podobnie też Microsoft na swoim forum wsparcia wspomina, że bada takie doniesienia.

Wygląda na to, że aktualizacja coś popsuła w kliencie DHCP Windowsa, tak że zaprzestał on współpracy z całą listą oferowanych przez telekomy domowych routerów. Zwykle skonfigurowane są one tak, by automatycznie przypisywać adresy IP lokalnej sieci podpiętym do nich urządzeniom, bez konieczności jakiejkolwiek konfiguracji przez użytkownika.

r   e   k   l   a   m   a

Restarty sugerowane przez Microsoft rzadko kiedy jednak uaktywniają DHCP, więc Plusnet już powiedział swoim klientom, by póki co sami skonfigurowali sobie statyczne adresy IP, bramki, maski podsieci i adresy DNS. Żądać czegoś takiego od nietechnicznych użytkowników popularnej usługi w naszych czasach – to nie wygląda dobrze, ale jedyna znana do tej pory alternatywa również nie wygląda za dobrze.

Na forach zaproponowano bowiem kompletne resetowanie stosu sieciowego Windowsa. Otwierając konsolę cmd.exe w trybie administratora należy wydać polecenia:

netsh winsock reset catalog
netsh int ipv4 reset reset.log

Niestety nie jest to jedyny z problemów, jaki w ostatnich tygodniach przyniosły aktualizacje Microsoftu. Listopadowe łatki bezpieczeństwa okazały się niebezpieczne dla serwerów Lenovo, działających pod kontrolą Windows Servera 2012, 2012 R2 lub 2016 – błędy w obsłudze UEFI doprowadziły do zablokowania rozruchu w trybie Secure Boot. Lenovo przygotowało łatki do firmware, zapewniające zgodność z aktualizacjami… ale chyba to też nie wygląda dobrze, gdy producent sprzętu musi łatać firmware, by aktualizacja systemu nie zaszkodziła ciągłości pracy serwera.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.