Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ciekawe zastosowania naszego smartfona. Część druga - nawigacja

Jakiś czas temu na łamach blogu Dobrych Programów opisywałem w pierwszej części zastosowanie naszego smartfona podczas poszukiwań "skarbów" czyli geocachingu, dziś pragnę przedstawić wam kilka aplikacji dzięki, którym nasz zielony robocik z powodzeniem za małe pieniądze lub nawet za darmo zastąpi nawigację samochodową, w opisach nie uwzględniam kosztów transferu danych co prawda w niektórych programach nie jest on wymagany, ale we wszystkich dość przydatny m.in do pobrania map, wyznaczenia trasy, określenia natężenia ruchu itp. Druga sprawa, że opisywane programy testowałem używając ich po prostu określony czas, tak więc są to moje subiektywne opinie i niekoniecznie trzeba się z nimi zgadzać. Wpis ten ma bardziej za zadanie pokazać jakie istnieją alternatywy dla popularnych nawigacji samochodowych. Zapraszam do wypowiedzi w komentarzach co wy sądzicie o danych programach i jakie jeszcze znacie z którymi mieliście do czynienia.

Yanosik

Koszt: darmowy
Link: YanosikWymagany transfer danych: tak m.in do zgłaszania alertów na drodze, wyznaczania trasy i pobierania mapy
Język: polski
Odczucia z korzystania: Jest to ostatnie moje znalezisko w Google Play, które napatoczyło się przypadkiem lecz okazało się bardzo przydatne. Aplikacja służy głównie do informowania o fotoradarach, policji, patrolach, wypadkach i inspekcjach, które są bardzo aktualne bo tworzone przez samych użytkowników bezpośrednio z programu. Nawigacja w programie jest tak na prawdę 'przy okazji' lecz działa poprawnie i prowadzi sprawnie do celu, więc nie można niczego zarzucić, a dodatkowo trasa jest oznaczona kolorami wg. poziomu zakorkowania. Mapy na których opiera się Yanosik to UMP-pcPL w wersji tradycyjnej lub wektorowej. Sama aplikacja jest bardzo uboga w opcje, więc tym samym jest łatwa w obsłudze nawet dla początkujących.
Ocena: 8/10

Sygic: GPS Navigation

Koszt: 14 dni darmowych, później 15.99 € jednorazowo (opcjonalnie usługa Real-Time Traffic w cenie 9.99 € na rok)
Link: SygicWymagany transfer danych: tak, przy pierwszym uruchomieniu należy pobrać dane wielkości ~240MB + ~160MB na mapę Polski.
Język: polski
Odczucia z korzystania: Nawigacja niekiedy dziwnie nawiguje na prostej drodze np. zwężenie jezdni prawostronnie na odcinku 20 metrów, a program potrafi wymyślić jakąś niepotrzebną i nie optymalną trasę na około, bynajmniej nie było ustawionej żadnej opcji 'trasy szybkiej' przy której program mógłby się tak zachować. Mapy są bardzo szczegółowe, widnieją na nich wszystkie małe i nowo utworzone uliczki. Na ekranie nawigacji nie uświadczymy zbyt wielu opcji, są tylko podstawowe jak status gps, zoom i wyszukiwanie, w menu programu także nie znajdziemy zbyt wielu opcji podobnie jak przy powyższym programie tyle, że tamten nawigowanie miał 'przy okazji' a w Sygic jest to główna funkcjonalność.
Ocena: 6/10

Mapy Google

Koszt: darmowy
Link: Mapy GoogleWymagany transfer danych: tak, mapa na bieżąco jest ściągana z serwerów (istnieje możliwość ściągnięcia obszaru i używaniu później bez dostępu do internetu, lecz wyznaczanie/zmiana trasy nadal potrzebują połączenia.
Język: polski
Odczucia z korzystania: Googlowskie mapy chyba każdy widział, są przydatne (zwłaszcza z opcją satelitarną) ale dość nieaktualne, a przynajmniej w Polsce. Przykładowo w moich rejonach nie ma jeszcze autostrady, której budowa była rozpoczęta 2 lata temu. Aktualność map może ulec zmianie po dodaniu ostatniej funkcji dzięki której każdy może je aktualizować.

Samo nawigowanie jest bardzo dobre, doprowadzi nas tam gdzie chcemy, co najwyżej trochę na około gdy droga nie istnieje :) Plusem bez wątpienia jest dostęp z poziomu programu do naszych zapisanych map, punktów na koncie Google, a także namierzanie znajomych, ale to przy nawigowaniu chyba ma znikome znaczenie. W moim odczuciu aplikacja jest ciężka, nie działa zbyt płynnie przynajmniej na moim urządzeniu.
Ocena: 7/10

NaviExpert

Koszt: 7 dni darmowe, później wg. cennikaLink: NaviExpertWymagany transfer danych: tak, w celu wyznaczenia trasy i pobierania map.
Język: polski
Odczucia z korzystania: Bardzo przyjemna nawigacja, mimo dużej liczby opcji dzięki którym można program dostosować pod siebie, pozostaje on nadal przyjazny użytkownikowi. Mapy są szczegółowe i przejrzyste, duża baza punktów POI do tego natężenie ruchu i niewiele więcej jest potrzebne by dorównać typowym urządzeniom do nawigacji. Sympatyczny głos komunikuje z odpowiednim wyprzedzeniem manewry do wykonania. Program ogólnie nie ma zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych więc powinien płynnie pracować nawet na starszych urządzeniach.
Ocena: 8/10

AutoMapa

Koszt: 4,99zł/7dni później można mapę i POI przeglądać. Dodatkowa licencja wg. cennikaLink: AutoMapaWymagany transfer danych: tak, przy pierwszym włączeniu wymagane pobranie ~300MB plików map i POI.

Odczucia z korzystania: Używałem AutoMapy jeszcze gdy była w później fazie beta gdzie można było testować ją 7 dni, dziś się wypięli na użytkowników i już tej opcji nie ma, bo i po co skoro można sprzedać wersję za 5 zł, a jak się klientowi nie spodoba zawsze zarobimy te 5zł. W porównaniu do AutoMapy jaką znam z Windows Mobile, Windows CE ta na Androida jest bardzo uboga, opcji mało, ekran zarzucony jakimiś niepotrzebnymi rzeczami, których nie można dostosować i jakoś jakby inaczej prowadzi do celu niż jej starsi bracia. Prócz tego wielki minus dla AutoMapy jest za to że program związany jest z danym urządzeniem, nie ma możliwości używać jej na wszystkich naszych Androidach jak to ma miejsce z innymi programami z Google Play. Mapy są te same co w AM na innych systemach więc są aktualne, to jedyny wg. mnie plus. Odczucie moje po kilkudniowym testowaniu jest takie, że autorzy pospieszyli się zbytnio z wydaniem produktu, niby to nadal AutoMapa ale niewiele ma wspólnego z tą, którą znam z innych urządzeń.
Ocena: 5/10

Locus

Koszt: Locus Free - darmowy. Locus Pro - 31,90zł
Link: Locus free | Locus ProWymagany transfer danych: tak, lecz jest możliwość ściągania dowolnego obszaru/trasy a następnie używanie go offline (a także korzystanie z map typowo offline tworzonych przez innych użytkowników), wyznaczanie i zmiana trasy wymagają połączenie z internetem.
Język: polski
Odczucia z korzystania: Locus Pro jest moim ulubieńcem i nie będę tego ukrywał, program jest lekki, intuicyjny i bardzo rozbudowany, a to jedna z najważniejszych opcji dla mnie.

Nawigacja 'po drogach' w Locus jest dodatkiem, ale nie oznacza to, że jest kiepska, wręcz przeciwnie jest bardzo dokładna, szybka i prosta. Program przy nawigowaniu korzysta do wyboru z dwóch źródeł planowania trasy MapQuest i CloudMate w zależności do naszego zastosowania. Na uwagę zasługuje z pewnością ilość map z których możemy korzystać zacząwszy od online typu Google, Bing, Nokia, UMP-pcPL, OpenStreetMap itd., offline stworzonych z właśnie map online, a także wszelakich tar, sql, wektorowych, rastrowych aż po mapy WMS. Ciekawym ułatwieniem jest sposób wskazywania celu podróży, po prostu trzeba tapnąć w ekran i wybrać opcję 'nawiguj do' i tyle, prosta rzecz a jak ułatwia sprawę. Wspomnieć jeszcze wypada o opcji nagrywania trasy, mnie akurat takie szczegóły kręcą :) Program z tego co wiem jest tworzony przez naszego południowego, czeskiego sąsiada, który jest otwarty na propozycje, więc tym bardziej warto wesprzeć projekt.
Ocena: 9/10

 

sprzęt oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Dotevo   5 #1 25.09.2012 09:19

Ja polecam MapFactor Navigator (beta) (na dłuższe trasy) oraz OsmAND (lokalne wyznaczanie trasy) z mapkami OpenStreetMap :-) w pełny offline.

Dotevo   5 #2 25.09.2012 09:19

Ja polecam MapFactor Navigator (beta) (na dłuższe trasy) oraz OsmAND (lokalne wyznaczanie trasy) z mapkami OpenStreetMap :-) w pełny offline.

kamil_w   11 #3 25.09.2012 10:43

Testuję AutoMapę i nie narzekam na jej funkcjonowanie. Fakt, że wersja androida prowadzi trochę inaczej niż ta na Windowsa CE, ale nie znaczy to, że prowadzi ona gorzej. Jedyne co jest fatalne w tej nawigacji to cena. ;/

  #4 25.09.2012 14:06

Yanosik to super apka, korzystam co prawda dopiero od dwóch miesięcy, ale polecam. Jestem pozytywnie zaskoczony, tym bardziej, że jest za free. Mapy coraz lepsze, komunikacja też, opcji coraz więcej, i oczywiście sam komunikator o różnych niespdoziewajkach na drodze, jak dla mnie świetny pomysł ;)

Fanboj O   9 #5 25.09.2012 18:35

A Nokia mapy?
:-)

  #6 25.09.2012 19:04

Yanosik jest coraz lepszy, fajne odkrycie :)

Axles   18 #7 25.09.2012 20:16

Nokia mapy jako aplikacja chyba nie ma na Androida choć mogę się mylić, ale za to same mapy nokiowe są dostępne w Locus, w którym zapomniałem wspomnieć, ale nie wszystkie mapy są odblokowane (kwestia licencji itp. i producent musiał je wycofać, ale w Google Play jest od tego plugin).
Fakt zapomniałem o OsmAnd, a miałem go tu zamieścić, ale dzięki za przypomnienie.

  #8 25.09.2012 22:42

Z opisywanych przez Autora aplikacji nie znam tylko Locusa.

Mój ranking pozostałych wygląda tak:
9/10 AutoMapa. Nawigacja to przede wszystkim MAPA a ta w AM jest niezrównana, do tego najbogatsza baza POI, największa konfigurowalność ( nawet w aAM ), dobry Traffic.
7/10 NaviExpert. Najkrócej: AM dla ubogich - jakość funkcją ceny.
5/10 Yanosik, rozpatrywany tylko jako navi. To wciąż zbyt uboga aplikacja, np. nie ma możliwości dodania punktu z mapy do trasy, biorąc pod uwagę bardzo nierówną jakość mapy, można nie mieć w ogóle możliwości dojechania w pewne miejsca. Traffic ma jednak zdecydowanie najlepszy (najmniej oparty na statystykach), więc ma spory potencjał rozwojowy. Ja używam go samodzielnie na utartych trasach a w obcym terenie równolegle z aAM. Po co ? Bo Y ma z dnia na dzień szczelniejszy system on-line powiadomien o upierdliwościach na drodze - praktycznie jedyny działający w Pomrocznej.
5/10 GM. Ogólnie zgadzam się z Autorem ale w ocenie, przez mapy, jestem bardziej krytyczny.
3/10 Sygic. Po co to było w ogóle wymieniać.

Autor pominął przynajmniej dwie ciekawe aplikacje. Waze, coś jak Y ale z funkcjonalną navi tyle, że system powiadomien ze śladową ilością użytkowników. Oraz targeo.mobi ( spoza Google Play) będące uproszczoną ale DARMOWĄ AM.

  #9 25.09.2012 23:51

Z opisywanych przez Autora aplikacji nie znam tylko Locusa.

Mój ranking pozostałych wygląda tak:
9/10 AutoMapa. Nawigacja to przede wszystkim MAPA a ta w AM jest niezrównana, do tego najbogatsza baza POI, największa konfigurowalność ( nawet w aAM ), dobry Traffic.
7/10 NaviExpert. Najkrócej: AM dla ubogich - jakość funkcją ceny.
5/10 Yanosik, rozpatrywany tylko jako navi. To wciąż zbyt uboga aplikacja, np. nie ma możliwości dodania punktu z mapy do trasy, biorąc pod uwagę bardzo nierówną jakość mapy, można nie mieć w ogóle możliwości dojechania w pewne miejsca. Traffic ma jednak zdecydowanie najlepszy (najmniej oparty na statystykach), więc ma spory potencjał rozwojowy. Ja używam go samodzielnie na utartych trasach a w obcym terenie równolegle z aAM. Po co ? Bo Y ma z dnia na dzień szczelniejszy system on-line powiadomien o upierdliwościach na drodze - praktycznie jedyny działający w Pomrocznej.
5/10 GM. Ogólnie zgadzam się z Autorem ale w ocenie, przez mapy, jestem bardziej krytyczny.
3/10 Sygic. Po co to było w ogóle wymieniać.

Autor pominął przynajmniej dwie ciekawe aplikacje. Waze, coś jak Y ale z funkcjonalną navi tyle, że system powiadomien ze śladową ilością użytkowników. Oraz targeo.mobi ( spoza Google Play) będące uproszczoną ale DARMOWĄ AM.

Axles   18 #10 26.09.2012 11:46

Wysoko oceniłeś AM więc pozwól, że spytam czy oceniasz AM znaną z nawigacji samochodowej czy tą z Androida, bo jeśli bym oceniał każdą poza tą z Andka to oceniłbym zdecydowanie wyżej, a ta w Google Play wg. mnie jest po prostu dużo poniżej oczekiwań, do tego brak wersji testowej, 1 licencja = 1 urządzenie itd.

  #11 30.09.2012 23:36

Wspomnieć warto jeszcze o Locations (Android, chyba tylko w HTC choć nie jestem pewien). Nie testowałem tego nigdy podczas jazdy, ale opiera się chyba na mapach Google, jest darmowe, offline (tak, również nawigacja) i całkiem nieźle się sprawdza np. w przypadku gdzie musisz znaleźć na szybko jakiś adres i jak tam dojść.

  #12 11.10.2012 15:09

Nad navi Yanosik musi jeszcze popracowac i z tego co wiem stopniowo pracuje, natomiast traffic i opcja powiadomień o patrolach itd. jest super!

Fisiu   6 #13 02.11.2012 17:08
misiek440v2   7 #14 28.07.2013 22:24

z nawigacji wole copilot.

Yanosik jest słaby jak diabli, jedynie co go ratuje to duża popularność

-nawigacja jak dla mnie bezużyteczna dokładność jak z poprzedniej epoki, wiecej się o niej nie będe rozpisywał
-powiadomienia brak rozróżnienia kierunku fotoradaru
-brak automatycznego startu
-brak wigetów
-brak opcji premium bez jarzących się reklam świecących po oczach

Neo   12 #15 30.07.2013 22:19

Fantastyczny wpis. :) Z kilku aplikacji korzystam. :)

  #16 07.08.2013 18:34

Yanosik jest najlepszy. Obecna wersja na Androida ma już wyznaczanie trasy do punktu na mapie. Mapy sa coraz lepsze, bo często je aktualizują. Aplikacja darmowa i sie sprawdza. Najlepszy ostrzegacz na rynku.

  #17 15.12.2013 21:48

Hm... dziwnie nisko oceniacie Sygic - zrobiłem po polsce i europie kilkanascie tys km i sprawuję się rewelacyjnie

  #18 02.04.2014 20:30

Warto wspomnieć o iCoyote, który przebija Yanosika jakością i mapy i brakiem reklam i lepszym powiadamianiem.

  #19 02.04.2014 22:04

Wole iCoyote od Yanka bo lepiej ostrzega przed niespodzienkami na drodze. Mega plus za mapke bez reklam.