r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

BZ WBK za obrót kryptowalutami wypowiedział klientowi umowę rachunku

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

W sejmowych podkomisjach coraz głośniej mówi się o uregulowaniu statusu kryptowalut, co oczywiście prędzej czy później oznaczać będzie ich opodatkowanie. Zanim jednak państwo sięgnie do wirtualnych portfeli, kryptowaluty dla instytucji i banków to często terra incognita. Potwierdza to decyzja BZ WBK, który za obrót kryptowalutami zerwał umowę ze swoim klientem.

Na Wykopie popularność zdobywa wpis, według którego oddział BZ WBK w Zduńskiej Woli wypowiedział umowę rachunku bankowego na podstawie naruszenia regulaminu świadczenia usług. Decyzja została podjęta na podstawie paragrafu 39, który stanowi, że rachunek nie może być wykorzystywany do celów niezgodnych z prawem. A niezgodny z prawem jest w ocenie banku obrót kryptowalutami, do czego wykorzystywany był rachunek:

Na podstawie regulaminu, na podstawie którego prowadzony jest Pana rachunek (par. 39) Bank ma prawo wypowiedzieć umowę rachunku bankowego w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że rachunek jest wykorzystany dla celów niezgodnych z przepisami prawa. Obrót walutą wirtualną/krypotwalutą, który widoczny jest na Państwa rachunkach, nie jest objęty jednoznacznymi przepisami prawa polskiego – brak jest na rynku polskim regulacji oraz rekomendacji regulatorów w tym zakresie.

W nadesłanym do klienta liście, BZ WBK stwierdza, że nieuregulowany status prawny kryptowalut w Polsce jest równy z wykorzystywaniem rachunku dla celów niezgodnych z przepisami prawa. Nie poinformowano natomiast o jakichkolwiek podstawach, by twierdzić, że zakupione przez klienta kryptowaluty były wykorzystane w celach niezgodnych z prawem, bank podjął swoją decyzję wyłącznie w oparciu o sam fakt obrotu kryptowalutami.

r   e   k   l   a   m   a

Co ciekawe, statusu kryptowalut nie reguluje także sam regulamin banku, do którego cokolwiek łatwiej wprowadzić nową definicję, niż do prawa bankowego. Zamiast tego uruchamiane są kampanie informacyjne – przy bankomatach BZ WBK można napotkać plakaty zniechęcające do kupna Monero. Dowiedzieć się z nich można, że kryptowaluty szkodzą systemowi bankowemu i mogą osłabiać aparat państwowy.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.