Będzie lepsza obsługa monitorów na Linuksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma DisplayLink w ogłoszeniu prasowym informuje, że zamierza uwolnić kod linuksowej biblioteki libdlo i rozpowszechniać ją na licencji LGPLv2. Biblioteka ta służy między innymi do obsługi wbudowanych w monitory LCD procesorów graficznych komunikujących się z jednostką centralną poprzez magistralę USB.

DisplayLink dołączył tym samym do innych firm jak: Intel, AMD, VIA, współpracujących z programistami projektu X.org oraz jądra Linux. Krok ten pozwoli programistom na dodanie obsługi tych urządzeń i w konsekwencji na ich bezproblemową pracę pod systemem Linux. Taki sprzęt mają w swojej ofercie najwięksi producenci jak Hewlett-Packard, ASUS, LG Electronics czy Samsung.

Na chwilę obecną zadania implementacji biblioteki oraz jej ulepszania podjął się Greg Kroah-Hartman - programista Novella, developer jądra Linux - w ramach projektu Linux Driver Project. Drugi znany programista, Keith Packard - developer X.org z Intela - zająć ma się pisaniem sterowników wyświetlaczy pracujących na magistrali USB w wersji dla systemu Linux. Osoby zainteresowane tematem zapewne orientują się, że wymieni programiści są uważani za jednych z najlepszych, co rokuje na szybkie stworzenie omawianych rozwiązań.

Szczegółowe informacje oraz kod źródłowy dostępne są na wiki projektu.

© dobreprogramy