Firefox 36 to jeszcze lepsza synchronizacja i wygodniejsza obsługa na tabletach

Firefox 36 to jeszcze lepsza synchronizacja i wygodniejsza obsługa na tabletach
24.02.2015 13:51
Firefox 36 to jeszcze lepsza synchronizacja i wygodniejsza obsługa na tabletach
Redakcja
Redakcja

Na serwerach fundacji Mozilla właśnie pojawiła się nowa odsłona przeglądarki Firefox. Wersja 36 to dosyć istotne wydanie, które wpływa zarówno na wygodę użytkowników, ich bezpieczeństwo, jak i zgodność aplikacji z nowymi rozwiązaniami webowymi. Tradycyjnie rozszerzono funkcje przeznaczone dla twórców stron internetowych, a wersja mobilna zyskała pewne poprawki interfejsu.

Jedną z istotniejszych zmian wprowadzonych wraz z tą wersją jest rozszerzenie modułu synchronizacji o obsługę stron przypiętych do ekranu startowego. W dobie powszechnego niemal dostępu do Internetu synchronizacja odgrywa coraz większe znaczenie, bo pozwala nam na ciągłość korzystania z tych samych narzędzi na wielu urządzeniach. Firefox do tej pory zapewniał automatyczną synchronizację kart, zakładek, haseł, historii przeglądania, zainstalowanych dodatków, a także ustawień. Obecnie synchronizowane są również kafelki ulubionych stron umieszczone na ekranie startowym, o ile oczywiście użytkownik z tej opcji korzysta. Co prawda szybkość synchronizacji nadal pozostawia nieco do życzenia i nie oferuje tak wysokiego komfortu pracy jak w przypadku konkurencyjnego Google Chrome, ale jest coraz lepiej, za co Mozillę można zdecydowanie pochwalić.

Zarządzanie kartami w Firefoksie 36 na tablecie
Zarządzanie kartami w Firefoksie 36 na tablecie

Nowa wersja wprowadza pełną obsługę „nowego” HTTP/2, co może przyczynić się do szybszego wczytywania stron wykorzystujących najnowsze rozwiązania. Jak już wiadomo, nie jest to rewolucja jakiej wszyscy się spodziewaliśmy, a jedynie wprowadzenie niektórych zmian przygotowywanych głównie przez Google i ruch, jaki ostatkiem sił ma uniezależniać Internet od tej korporacji. W przeglądarce pojawił się również częściowa obsługa Media Source Extensions (MSE), dzięki czemu może ona sobie lepiej poradzić z YouTube w wersji HTML5 i bez wykorzystania Flash Playera. Domyślnie dostępne są jedynie filmy w rozdzielczości 720p, aby móc oglądać te w wyższej jakości, musimy przejść na stronę ustawień zaawansowanych about:config, a następnie zmienić status pozycji media.mediasource.enabled na true. Już w wersji beta testowano również piaskownicę, która ma ochraniać użytkownika przed atakami na dodatki takie jak wspomniany Flash Player. Nowa wersja stabilna domyślnie nadal korzysta z trybu chronionego Flasha, ale możliwe jest jego wyłączenie poprzez zmianę wartości dom.ipc.plugins.flash.disable-protected-mode na true. Docelowo tryb ten zostanie wyłączony w wersji 37.

Programiści tworzący przeglądarkę postanowili usunąć z niej wsparcie dla szyfrów RC4 uznawanych już za niedostatecznie bezpieczne. Poza tym nieco zmieniło się w API dodatków, przez co część z nich może nie działać prawidłowo. Zmiany dla deweloperów obejmują min. możliwość łączenia z Firefoksem dla Androida za pomocą WebIDE. Wersja mobilna zyskała z kolei nowy interfejs w przypadku tabletów, który powinien być znacznie wygodniejszy niż do tej pory. Projektanci ułatwili dostęp do kart i zarządzanie nimi na większym ekranie. Teraz obsługa przypomina tę z desktopowego Firefoksa i wymaga minimalnej liczby kliknięć. Zmiany wprowadzone w wersji desktopowej znajdziemy także i w tej dla Androida, obsługuje więc ona protokół HTTP/2.

Firefox toczy obecnie ciężką walkę – na placu boju jest coraz więcej przeglądarek korzystających z silników WebKit i Blink, tymczasem Mozilla sukcesywnie rozwija swojego Gecko i pozwala użytkownikom na korzystanie z rozwiązania otwartego i co ważne, tworzonego z myślą przede wszystkim o nich. Wśród aktywnie rozwijanych aplikacji tego typu to właśnie przeglądarka Mozilli pozwala na największa personalizację i dopasowanie do oczekiwań użytkownika. Nową wersję znajdziecie już w bazie naszego serwisu, zarówno dla Windowsa jak i dla Androida.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)