Bezpieczeństwo przede wszystkim! - TrueCrypt

Strona główna Aktualności

O autorze

Od blisko miesiąca intensywnie rozbudowujemy listę programów służących do szeroko pojętego zabezpieczania komputera. Tematem na który dzisiaj chcielibyśmy zwrócić uwagę jest niepowołany dostęp do danych.

Praktycznie każdy z nas posiada cenne dane, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. W przypadku firm i instytucji problem ten jest najczęściej o wiele bardziej istotny. Utrata danych finansowych, umów czy innej poufnej dokumentacji może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Nie tak dawno zresztą głośno było o utracie cennych dokumentów wraz notebookiem jednego z posłów. W tamtym przypadku skończyło się "zaledwie" na medialnej kompromitacji ale historia zna wiele przypadków bankructw firm i dymisji urzędników...

Aby chronić cenne dane nie wystarczy posiadać zabepieczony hasłem system czy zainstalowaną zaporę sieciową (firewalla). Jedno i drugie zabezpieczenie jest możliwe do obejścia. Do danych na dysku twardym można przecież uzyskać dostęp logując się z innego konta (lub montując go po prostu w innym komputerze). Natomiast firewall może nie uchronić nas przed trojanem dającym zdalny dostęp hackerowi do naszego komputera. Dobrze więc aby dane na dysku były dodatkowo zaszyfrowane. Najlepiej takim programem, który szyfruje dane "w locie" - tj. działa w czasie rzeczywistym i przez to nie jest uciążliwy w codziennej pracy, a także posiada silne algorytmy szyfrujące. Jednym z takim programów jest TrueCrypt, który właśnie zamieściliśmy.

TrueCrypt to w pełni darmowy program służący do szyfrowania danych "w locie". Pozwala zarówno na szyfrowanie całych dysków, ich partycji i przenośnych dysków USB (pendrive'ów), jak i na tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków (także ukrytych) o określonej pojemności - w obu przypadkach zabezpieczonych hasłem przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie odbywa się za pomocą bardzo silnych algorytmów szyfrujących AES-256, Blowfish, CAST5, Serpent, Triple DES i Twofish, kodowanych nawet 448-bitowym kluczem szyfrującym. Możliwe jest także szyfrowanie kaskadowe tzn. szyfrowanie danych po kolei kilkoma algorytmami.

Wcześniej w vortalu umieściliśmy także program polskiej firmy G DATA Software o zbliżonej funkcjonalności - TopSecret Next Generation. Plusy polskiego programu to niewątpliwie rodzimy interfejs oraz bardziej intuicyjna obsługa. W przypadku aplikacji tego typu, za zaletę, wydaje się, można uznać również zamknięty kod programu. Ponadto TopSecret umożliwia też kodowanie poczty e-mail i posiada wbudowaną "niszczarkę" do bezpowrotnego kasowania plików. Jedynym minusem jest fakt, że program nie jest bezpłatny...

Oba programy można pobrać w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Szyfrowanie danych

© dobreprogramy
s