Big Buck Bunny dostępny w Internecie

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele słyszy się o niedoskonałościach wolnego i otwartego oprogramowania. Fundacja Blender Foundation, odpowiedzialna za rozwój, cenionego przez użytkowników na całym świecie, bezpłatnego narzędzia do tworzenia grafiki trójwymiarowej, Blendera, postanowiła udowodnić, że jest inaczej, tworząc film przy głównym użyciu swojego sztandarowego produktu.

Jako, że wszystkie elementy Big Buck Bunny, bo tak właśnie brzmi nazwa filmu, takie jak różnego rodzaju postacie i ich modele, czy też użyte animacje, zostały udostępnione w ramach, cieszącej się coraz większą popularnością, licencji Creative Commons, niektóre jego części mogły być tworzone nie tylko przez osoby związane bezpośrednio z fundacją, ale też przez osoby trzecie. Jak przyznają autorzy, film jest doskonałym przykładem połączenia równorzędności wolnej kultury z tzw. mainstreamem.

Oficjalna premiera produkcji odbyła się 11 kwietnia, na przestrzeni ostatnich dwóch dni trafił on zaś do Internetu. Autorzy dbając również o możliwość odtworzenia filmu pod różnymi platformami systemowymi, zdecydowali udostępnić plik z filmem w czterech formatach: MP4, H.264, OGG i MSMP4 oraz trzech różnych rozdzielczościach. Listę mirrorów, z których można pobrać utwór, a także pliki Torrent, można znaleźć na stronie domowej projektu. Film jest też rozprowadzany za pośrednictwem serwisów filmowych Vimeo i YouTube.

© dobreprogramy