Bill Gates o przyszłości zabezpieczeń systemów IT

Strona główna Aktualności

O autorze

Bill Gates, Prezes Rady Nadzorczej i Główny Architekt Oprogramowania Microsoft Corporation, był honorowym gościem na konferencji poświęconej bezpieczeństwu systemów informatycznych, która odbyła się w hotelu Bristol z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera.

Bill Gates rozpoczął spotkanie 20-minutowym wystąpieniem na temat przyszłości zabezpieczeń systemów IT. Wyraził przekonanie, że w najbliższych latach coraz większe znaczenie będzie miało zapewnienie należytej ochrony zasobów informatycznych przed nieautoryzowanym dostępem i zapobieganie włamaniom do systemów. Gates podkreślił duże zaangażowanie Microsoft Corporation w tej dziedzinie. Korzystając z okazji, Andrzej Zaremba, Security Program Manager z polskiego oddziału Microsoft, zapowiedział rozpoczęcie nowego programu - Akademii Bezpieczeństwa Microsoft. Inicjatywa przygotowana przez polski oddział firmy ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa systemów informatycznych wśród klientów firmy.

Spotkanie posłużyło podsumowaniu ponad dwuletniej współpracy z rządem w ramach porozumienia Government Security Program, które zostało podpisane podczas ostatniej wizyty Billa Gatesa w Polsce. Government Security Program jest programem pozwalającym instytucjom rządowym na dostęp do kodu źródłowego Microsoft Windows oraz dodatkowych informacji technicznych, niezbędnych do zbadania i oceny stanu bezpieczeństwa platformy Windows. Umowa podpisana w 2003 roku pozwala wskazanym urzędom i jednostkom administracyjnym na nieodpłatne przeglądanie i analizowanie kodu źródłowego poprzez zabezpieczony kanał dostępu on-line. Na podstawie tej umowy rząd polski może upoważnić instytucje i agendy rządowe do dostępu do kodu źródłowego w ramach uruchamianych programów badawczych i audytu bezpieczeństwa. Dodatkowo, mogą one korzystać z informacji technicznej dotyczącej platformy Windows, pozwalającej na szybsze projektowanie i wdrażanie bezpiecznych systemów informatycznych.

W dzisiejszym spotkaniu wzięło udział około 150 osób - specjalistów ds. bezpieczeństwa systemów IT, przedstawicieli zarówno administracji publicznej, jak i sektora prywatnego. Konferencja była częścią obchodów "Dnia Bezpiecznego Komputera", o którym już pisaliśmy.

© dobreprogramy
s