reklama

Bill Gates wciąż niechętny kombinacji Ctrl-Alt-Del – gdyby mógł, dałby nam Reset

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Sekwencja klawiszy Ctrl-Alt-Del pozostaje do dziś w większości systemów podstawowym sposobem przerwania trwającej operacji lub przynajmniej wywołania narzędzia pozwalającego na takie przerwanie. Czy jest wygodna? Niekoniecznie, „trzypalcowy salut” niemożliwy jest do wykonania jedną ręką na normalnej klawiaturze. Ta niewygoda była jednak zamierzona – i została z nami przez 37 lat. Dziś jednak Bill Gates znów potwierdza, że Ctrl-Alt-Del było błędem, i gdyby mógł, zastosowałby coś innego.

Podczas odbywającego się właśnie Bloomberg Global Business Forum, twórcy Microsoftu zupełnie nie pasujące do powagi tego spotkania pytanie zadał prowadzący spotkanie szef Carlyle Group, David Rubenstein. Zapytał właśnie o kombinację Ctrl-Alt-Del, dlaczego właśnie taka została wybrana. Sęk w tym, że to chyba wyrafinowana forma trollingu – o to samo Gates został zapytany dokładnie cztery lata temu, podczas charytatywnej imprezy na Harvardzie. Wtedy były szef Microsoftu zrzucił winę na Davida Bradleya, inżyniera firmy IBM, stwierdzając, że sam wybrałby jeden przycisk.

I tym razem Gates odpowiedział tak samo. Gospodarzowi spotkania grzecznie odpowiedział, że klawiatura IBM PC tyko w jeden sposób mogła zagwarantować uzyskanie przerwania. Zaangażowani w to ludzie powinni jednak dodać do tego specjalny klawisz. Zauważył też, że dziś wiele urządzeń funkcję tę oferuje w bardziej oczywistej formie.

Rubinstein naciskał jednak dalej, pytając, czy Gates żałuje wyboru kombinacji Ctrl-Alt-Del. O ile bowiem jej zastosowanie na poziomie BIOS-u czy nawet DOS-u do wywołania miękkiego restartu rzeczywiście wynika z decyzji podjętej przez Davida Bradleya, to już od wprowadzenia trybu rozszerzonego 386 w Windowsie 3.0 ta kombinacja klawiszy obsługiwana jest przez systemowy sterownik klawiatury. Stąd też niesławna procedura logowania do Windowsa NT, wymagająca od użytkownika naciśnięcia kombinacji Ctrl-Alt-Del.

Gates w końcu przyznał więc, że gdyby mógł cofnąć się w czasie, zastąpiłby „trzypalcowy salut” wywołaniem przez jeden klawisz. Ciekawa perspektywa, tym bardziej, że głównym powodem, dla którego Bradley wybrał te trzy klawisze, było uniknięcie możliwości przypadkowego ich naciśnięcia. Pierwotnie miękki restart w BIOS-ie pierwszego IBM PC wywoływany był kombinacją Ctrl-Alt-Esc, ale zbyt często dochodziło do przyciśnięcia lewej strony klawiatury i niespodziewanego restartu maszyny.

Warto wspomnieć, że pierwszym popularnym komputerem, który miał jeden specjalny klawisz Reset było Apple II – umieszczono go w prawym górnym rogu. Użytkownicy zirytowani przypadkowym resetowaniem swoich komputerów często przerabiali ten klawisz, tak by znacznie utrudnić jego wciśnięcie. Może jednak dobrze, że IBM pozostał przy swoim pomyśle?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama