Błąd w Firefoksie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Główny programista pracujący nad przeglądarką Firefox wypowiedział się na swoim blogu w sprawie zgłaszanego przez użytkowników błędu w tym programie. Chodzi o prawdopodobny wyciek pamięci, charakteryzujący się tym, że podczas używania programu zaczyna on zajmować coraz więcej pamięci, co prowadzi do spowolnienia pracy całego systemu.

Okazuje się jednak, że według Bena Goodgera, wzrost pamięci spowodowany jest zastosowaną w przeglądarce technologią przechowywania w pamięci oglądanych ostatnio stron. Z badań programistów wynika bowiem, że 39% nawigacji po stronach przypada na wracanie do uprzednio oglądanych stron (do 10 pozycji wstecz). W związku z tym, twórcy postanowili, że program będzie przechowywał w pamięci ostatnie wpisy w pamięci, co usprawni nawigację.

Przeglądarka od wersji 1.5 posiada parametr konfiguracyjny browser.sessionhistory.max_total_viewers (dostępny po wpisaniu w pasku adresu frazy about:config) który definiuje maksymalną ilość zapisywanych stron. Domyślnie ustawiona jest wartość -1, która oznacza, że przeglądarka sama ma ustalić optymalną wartość, w zależności od zainstalowanej pamięci RAM. Jeśli chcemy wyłączyć funkcję przechowywania stron w pamięci, możemy ten parametr ustawić na 0, dzięki czemu program nie będzie nadmiernie zajmował pamięci, ale spowolni to ładowanie uprzednio oglądanych stron.

© dobreprogramy
s