NoScript 10 jako WebExtension – zadziała w Firefoksie 57 Quantum

NoScript 10 jako WebExtension – zadziała w Firefoksie 57 Quantum

NoScript 10 jako WebExtension – zadziała w Firefoksie 57 Quantum
Oskar Ziomek
21.11.2017 17:30, aktualizacja: 21.11.2017 18:32

Dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników Firefoksa 57, którym nadal brakuje ulubionych rozszerzeń. Właśnie udostępniona została najnowsza wersja dodatku NoScript, zabezpieczenia blokującego niepożądane skrypty uruchamiane na witrynach. Jest to wersja stworzona jako WebExtension, więc bez problemu działać będzie w Firefoksie Quantum.

Co ważne, wcześniej dostępna była hybrydowa wersja rozszerzenia, więc jeśli na bieżąco je aktualizowaliśmy, nie należy się martwić, że po przejściu na WebExtensions znikną z niego nasze preferencje. Warto natomiast zwrócić uwagę, iż choć jest to bezpośredni następca wcześniejszego rozszerzenia legacy, nie jest jeszcze jego wierną kopią i pełna funkcjonalność nadal odwzorowana nie jest.

Obraz

NoScript 10 pozwala już teraz blokować zawartość oraz aktywować ochronę przed XSS, ale inne elementy pojawią się dopiero wkrótce, gdy udostępnione zostaną wymagane przez nie API. Nieco inaczej przedstawia się również interfejs, w którym dominują teraz skróty w formie ikon, przez co przyzwyczajeni do obsługi poprzednika użytkownicy mogą potrzebować chwili na odnalezienie się wśród, wbrew pozorom, znajomych opcji.

Obraz

Jak informuje serwis gHacks, NoScript w wersji 5 (będącej edycją legacy) ma być wspierany jeszcze co najmniej do połowy 2018 roku, a dokładniej momentu, w którym wydany zostanie Firefox 59 ESR. Z kolei do NoScriptu 10 nowości trafiać mają w najbliższych tygodniach. Wśród nich znajdą się między innymi kontekstowe zezwolenia, które dopuszczą działanie skryptów z wybranych witryn tylko w konkretnych przypadkach.

O znaczeniu blokowania niechcianych skryptów na stronach przeczytać można w naszej wcześniejszej publikacji. Najnowszą wersję dodatku NoScript dla Firefoksa można natomiast pobrać z naszej bazy.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)