Coraz więcej Firebuga w Firefoksie. Projekt Electrolysis dla wszystkich nachodzi

Strona głównaCoraz więcej Firebuga w Firefoksie. Projekt Electrolysis dla wszystkich nachodzi
21.12.2016 13:03
Coraz więcej Firebuga w Firefoksie. Projekt Electrolysis dla wszystkich nachodzi

O rozszerzeniu Firebug dla Firefoksa można dziś powiedzieć, że ma status kultowy. Było to jedno z pierwszych deweloperskich narzędzi dla przeglądarek i jedno z najpopularniejszych rozszerzeń dla Firefoksa w ogóle. Od czasu szczytu popularności Firebuga wiele się jednak w kwestii narzędzi deweloperskich zmieniło, przede wszystkim za sprawą Chrome'a. W lutym ogłoszono, że Firebug jako oddzielne rozszerzenie nie będzie rozwijane.

Nie należy jednak z tego powodu z góry zwieszać nosa na kwintę, dziś wiadomo już bowiem więcej na temat integracji możliwości Firebuga z narzędziami deweloperskimi oferowanymi przez samego Firefoksa. Stosowny komunikat na ten temat opublikowany został dziś na blogu Mozilli. Dotyczy on jednak nie tylko samego rozwoju narzędzi deweloperskich, ale także jednej z najbardziej wyczekiwanych funkcji Firefoksa, czyli obsługi wielu procesów.

Narzędzia deweloperskie Firefoksa ze skórką Firebug
Narzędzia deweloperskie Firefoksa ze skórką Firebug

To właśnie brak kompatybilności z wieloma procesami zdecydował o tym, że Firebug nie będzie rozwijany jako oddzielne rozszerzenie. Mimo że z efektów Projektu Electrolysis można dziś korzystać w dość ograniczonym zakresie (między innymi instalacje bez rozszerzeń), to jednak wpis Mozilli można interpretować dość jednoznacznie: intensywne prace nad wykorzystywaniem wielu procesów w Firefoksie trwają i są na ukończeniu.

A co z samym Firebugiem? Oczywiście ze sporej części jego funkcji już teraz można korzystać dzięki narzędziom deweloperskim Firefoksa. Dostępna jest nawet skórka, która upodabnia panel do interfejsu popularnego rozszerzenia. Wciąż jednak występują pewne różnice, w związku z tym Mozilla przygotowała przewodnik, dzięki któremu wieloletni użytkownicy Firebuga powinni zaliczyć po migracji miękkie lądowanie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)