Błąd w Google Chrome. Zmieni zawartość schowka

Błąd w Google Chrome. Zmieni zawartość schowka

Google Chrome
Google Chrome
02.09.2022 07:23, aktualizacja: 02.09.2022 10:08

Przeglądarka Google Chrome w wersji 104 boryka się z pewnym błędem, który może rzutować na bezpieczeństwo użytkowników. Problem dotyczy schowka i zawartych w nim treści.

W Google Chrome w wersji 104 pojawił się błąd, który dotyczy treści znajdujących się w schowku. Sprawę opisuje serwis techradar.com, powołując się na analizę przeprowadzoną przez Jeffa Johnsona, specjalistę od cyberbezpieczeństwa. Jego zdaniem przez błąd w schowku mogą pojawiać się treści bez konieczności zaakceptowania kopiowania przez użytkownika.

Na co dzień nie zastanawiamy się zbyt często, jakie treści kopiujemy. Mogą być to adresy mailowe, numery kont bankowych, hasła, numery telefonów, numery faktur, czasem nawet dane osobowe. Przekonani o tym, że skopiowane dane pochodziły z konkretnego miejsca, nie zawsze weryfikujemy, czy aby na pewno wszystko skopiowało się bezbłędnie. A to może być kosztowne przeoczenie.

Błąd występujący w Google Chrome 104, zmienia treści, które są zapisane w schowku. Jeśli do kopiowania doszło za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+C lub po kliknięciu prawym przyciskiem myszy i wybraniu opcji "Kopiuj" - nic złego się nie dzieje.

Jednak po dodaniu innych gestów, problem może wystąpić. Chodzi tu o proste sposoby nawigowania po stronie. Jak czytamy w techradar.com, by aktywować błąd, wystarczy czasem nawet przewijanie strony przy użyciu strzałki w dół.

Manipulacja treściami zapisanymi w schowku może stwarzać spore zagrożenie. Zdaniem Jeffa Johnsona, defekt ten może być wykorzystywany przez specjalnie stworzone serwisy, które miałyby nakłaniać użytkownika do kopiowania konkretnych danych i zmanipulowaniu ich w taki sposób, by osiągnąć korzyść (na przykład manipulacja adresem portfela kryptowalutowego czy konta bankowego).

Biorąc pod uwagę, że 1 września 2022 r. wydana została wersja 105 przeglądarki, niewątpliwie warto zaktualizować Google Chrome do najnowszej wersji. Miejmy nadzieję, że programiści załatali opisywany błąd.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)